Dane o produkcji przekreślają podwyżkę stóp procentowych

Dane o produkcji przekreślają podwyżkę stóp procentowych
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-20 (09:38)

Opublikowane w czwartek marcowe dane o produkcji przemysłowej w Polsce wyraźnie negatywnie zaskoczyły i choć ich natychmiastowy wpływ na notowania złotego był minimalny, to jednak raport niesie ze sobą pewne implikacje dla polityki monetarnej NBP. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła zaledwie o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 4,5 proc.

W ujęciu miesięcznym dynamika prezentowała się już lepiej i wyniosła 10,7, ale są to wyniki niewyrównane sezonowo. Po oczyszczeniu względem marca 2011 r. produkcja wzrosła już 3,9 proc., ale wobec lutego br. był to spadek o 2 proc. Z danych płyną dwa istotne wnioski. Po pierwsze trzeba pamiętać, że dynamika produkcja cechuje się dużą zmiennością i nie można wyciągać wniosków na podstawie danych wyłącznie za jeden miesiąc, zatem niska dynamika roczna nie powinna wzbudzać paniki. Z kolei miesięczny spadek jest naturalną konsekwencją systematycznego spowalniania gospodarek partnerów handlowych Polski, przede wszystkim strefy euro. Jednak w trakcie obecnego kryzysu polskiej przedsiębiorstwa wielokrotnie udowodniły, że potrafią szybko dostosować się do zmieniających warunków rynkowych i marcowe dane nie wieszczą jeszcze całkowitej zapaści krajowego przemysłu.

Drugim wnioskiem płynącym z czwartkowego raportu jest ograniczenie oczekiwań dotyczących podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Kilku członków Rady uzależniało swoją gotowość do zacieśniania polityki monetarnej od jakości danych za marzec. Komentując dane o produkcji, członkini RPP Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła, że byłoby „dziwnym”, gdyby Rada zdecydowała się teraz na podwyżkę. Rada najprawdopodobniej utrzyma jastrzębią retorykę z uwagi na wciąż podwyższony poziom inflacji (w marcu 3,9 proc. r/r), ale poza słowami majowe posiedzenie RPP nie przyniesie nic więcej i wczoraj zostało to już uwzględnione w cenach polskiego długu. Mniejsze szanse na podwyżki oznaczają spadek rentowności krajowych obligacji, co w przypadku dziesięcioletnich papierów dało spadek wyniósł 9 pkt. bazowych do 5,47 proc. Uważamy, że ostatecznie w 2012 r. uda się uniknąć podwyżek stóp procentowych a wraz z kolejnymi miesiącami inflacja stopniowo zacznie zbliżać się do celu NBP, tj. 2,5 proc.

W średnim terminie wyzerowanie prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych będzie oznaczać dla złotego utratę jednego z argumentów do umocnienia, nie oznacza to jednak odwrócenia trendu. Sytuacja krajowa wciąż będzie odgrywać mniejszą rolę, a o kształcie rynku złotego decydować będą czynniki zewnętrzne. W czwartek ponownie zaczęły rosnąc rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji (odpowiednio do 5,93 proc. i 5,61 proc.), pokazując, że ten element ryzyka nie zniknął z rynku i może mieć istotny wpływ na nastroje rynkowe w przyszłym tygodniu. Rosło też oprocentowanie długu Francji w związku z plotkami (później zdementowanymi), iż kraj może utracić najwyższy rating kredytowy przyznany przez agencję Moody’s. W piątek inwestorzy skupią się na odczycie niemieckiego indeksu klimatu gospodarczego, który według prognoz ma wynieść 109,5 pkt. Dziś rozpoczyna się także szczyt MFW, na którym głównym tematem jest zwieszenie mocy pożyczkowych funduszu. Obecne część członków (w tym Polska) zadeklarowało wkłady o wysokości ok. 320 mld dolarów, ale wydaje się, że gwarantem uspokojenia nastrojów rynkowych będzie kwota powyżej 400 mld dolarów, o co jednak może być trudno przy sprzeciwie największego udziałowca funduszu, Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony swojej decyzji nie podjęły jeszcze Brazylia i Chiny. Od wysokości kwoty będzie zależeć w jakich nastrojach rynki finansowe rozpoczną kolejny tydzień.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.