Oczy inwestorów zwrócone na Hiszpanię

Oczy inwestorów zwrócone na Hiszpanię
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-04-19 (10:50)

Eurodolar cały czas znajduje się w konsolidacji. Chwilę po otwarciu europejskich parkietów kurs EUR/USD wynosi 1,3125. Kierunek dzisiejszych notowań wyznaczy aukcja hiszpańskiego długu- do tego czasu nie powinniśmy zaobserwować dużej zmienności

O godzinie 10:30 Hiszpania zaoferuje bowiem obligacje o łącznej wartości 1,5- 2,5 mld EUR, w tym benchmarkowe dziesięcioletnie papiery skarbowe. Rezultat przetargu będzie istotny zarówno dla notowań kursu EUR/USD, a także – stosunkowo mocno skorelowanego ze spreadem rentowności długu Hiszpanii i Niemiec – kursu EUR/JPY. Więcej o aukcji przeczytają Państwo w dzisiejszym raporcie specjalnym.

Dane z amerykańskiej gospodarki

Dwa tygodnie temu tygodniowa liczba nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych osiągnęła najwyższy poziom od stycznia bieżącego roku- 380 tys. i dodatkowo w górę o 10 tys. zrewidowany został poprzedni odczyt. Tym samym osłabł nieco trend spadkowy dla tych danych trwający nieprzerwanie od kwietnia ubiegłego roku. Wzrosła również 4- okresowa średnia krocząca, jednak wartości przez nią przybierane cały czas znajdują się na najniższych poziomach od połowy 2008 roku. Konsensus rynkowy odnośnie dzisiejszego odczytu kształtuje się na poziomie 370 tys. Po poniedziałkowym, rozczarowującym odczycie regionalnego indeksu koniunktury w rejonie Nowego Jorku dziś poznamy sytuacje gospodarczą w rejonie Filadelfii. Po czterech miesiącach wzrostu wartości indeksu Philly Fed w kwietniu rynek spodziewa się lekkiego spadku z 12,5 do 12 pkt. O godzinie 16:00 opublikowana zostanie również liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w marcu. Prognoza zakłada niewielki wzrost z 4,59 do 4,60 mln. Amerykański rynek nieruchomości cały czas jednak charakteryzuje się słabą kondycją, a kolejne dane wypadają dużo poniżej odczytów sprzed wybuchu kryzysu finansowego. Niemniej jednak od kilku miesięcy daje się zauważyć powolne ożywienie w tym sektorze gospodarki.

Rekordowa aukcja polskiego długu

Notowania polskiej waluty w ślad za kursem EUR/USD pozostają bez większych zmian. Wczoraj kurs EUR/PLN odbił się od krótkoterminowej linii trendu wzrostowego i złoty osłabił się do poziomu 4,1870. Chwilę po otwarciu sesji w Europie notowania znajdują się na poziomie 4,1850. W stosunku do dolara złoty lekko zyskuje w pierwszej godzinie handlu. Kurs USD/PLN znajduje się na poziomie 3,1830. W dalszej części dnia notowania polskiej waluty zależeć będą w większym stopniu od aukcji hiszpańskiego niż polskiego długu. Jeżeli inwestorzy z zadowoleniem przyjmą jej wyniki złoty powinien się umocnić. Dziś odbędzie się największa w historii aukcja polskiego długu. Ministerstwo Finansów zaoferuje bowiem 2- i 4- letnie papiery skarbowe o łącznej wartości 5,0- 7,5 mld złotych. Aukcja może jednak nie być tak udana jak chociażby poprzednie przetargi z początku roku, gdyż utrzymująca się na podwyższonym poziomie inflacja oraz brak wyraźnych sygnałów spowolnienia gospodarczego stwarzają ryzyko podwyżki stóp procentowych. Co więcej w ostatnim tygodniu na rynku wtórnym rentowność 2- letnich obligacji osiągnęła poziom 4,75 proc.- najwyższy od połowy stycznia, a spread z niemieckimi odpowiedniczkami rozszerzył się do najwyższego poziomu od trzech miesięcy- 465 punktów bazowych.

Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej

Z danych GUS wynika, że nowe zamówienia w przemyśle w lutym wzrosły już trzeci kolejny miesiąc osiągając poziom odpowiadający wzrostowi produkcji wynoszącemu ok. 13-15 proc. r/r. Również wskaźnik koniunktury dla produkcji za marzec po dwóch miesiącach znacznego spadku uległ wyraźnej poprawie. Pomimo tych optymistycznych sygnałów uważamy, że duży wpływ na dynamikę produkcji będą miały negatywne tendencje wynikające z obserwowanego spadku produkcji w prawie wszystkich najistotniejszych sektorach eksportowych. Dłuższy o jeden dzień roboczy w marcu czas pracy powinien przełożyć się na miesięczny wzrost produkcji o 15 proc. Oznaczać to może wzrost w ujęciu rocznym na poziomie 4,5 proc. Gdyby nasza prognoza okazała się trafna, średni wzrost produkcji przemysłowej w I kw. bieżącego roku wyniósłby 6,1 proc. i byłby o 1,5 pkt. proc. niższy od średniego wzrostu odnotowanego w IV kw. ubiegłego roku. Implikuje to wzrost PKB w I kw. bieżącego roku. na poziomie 3,5 proc. r/r. Z kolei nasza prognoza inflacji PPI za marzec zakłada wzrost o 5,0 proc. r/r i spadek o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Ceny węgla na światowych giełdach w marcu zanotowały spadki, co powinno sprzyjać podobnym tendencjom na rynku krajowym. Szacujemy spadek cen w górnictwie na poziomie 3,8 proc. m/m. W marcu wzrosły natomiast średnie cen ropy naftowej oraz miedzi. W pewnym stopniu negatywne skutki wzrostu cen tych surowców łagodzi obserwowane umocnienie złotego w relacji do dolara amerykańskiego. W efekcie nie powinno to skutkować dużym wzrostem cen w kategorii „produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowe”. Szacujemy, że w relacji miesiąc do miesiąca ceny w tej kategorii wzrosły o 0,2 proc. Podobnego wzrostu oczekujemy w przypadku chemikaliów i produkcji samochodów.

Źródło: Szymon Zajkowski, Krzysztof Wołowicz, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.