Krok w dobrym kierunku przed piątkowym szczytem MFW

Krok w dobrym kierunku przed piątkowym szczytem MFW
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-17 (10:31)

Mimo wciąż palącego problemu wysokich rentowności hiszpańskiego długu, który powoduje także wzrost kosztu długu lepiej postrzeganych na arenie międzynarodowej Włoch, wczorajszy dzień optymiści powinni zaliczyć do udanych. Zielony kolor zagościł na europejskich parkietach, ...

... także wzrastały indeksy na Wall Street (0,76 proc. stracił tylko technologiczny Nasdaq, którego w dół pociągnęła przecena walorów Apple o 4,2 proc.). Na eurodolarze na duży plus należy zaliczyć obronę ważnego wsparcia na poziomie 1,30. Chociaż początkowo wzrosty nie przekraczały 40 pipsów, to jednak z biegiem czasu odreagowanie nabierało rozpęd, a zakończenie dnia powyżej oporu na 1,31 jest dużym technicznym argumentem za kontynuowaniem wzrostów do okolic 1,32.

Ciekawa z punktu widzenia poniedziałkowej poprawy nastrojów była reakcja na dane z USA. Tak naprawdę nie można uznać, że były one dobre, gdyż indeks aktywności wytwórczej w rejonie Nowego Jorku – NY Empire State obniżył się z 20,21 do 6,56 pkt, przy prognozach spadku jedynie do 18,5 pkt. Rozczarował też indeks rynku nieruchomości NAHB, który spadł do 25 pkt. Na plus zaskoczyły tylko dane o sprzedaży detalicznej i sprzedaży detalicznej bez samochodów w marcu, które pokazały dynamikę rzędu 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym w obu przypadkach, co było znacznie lepsze od prognoz. Rynek zignorował słabsze odczyty, skupiając całą uwagę na danych o sprzedaży, jednoznacznie wykazując chęć odreagowania. Szczególnie zaskakuje skala zwyżki na eurodolarze, jednak tutaj pomogła jeszcze informacja o decyzji Japonii o zwiększeniu swojego wkładu w MFW o 60 mld USD w celu skuteczniejszej walki z europejskim kryzysem zadłużeniowym. Japoński minister finansów Jun Azum dodał też, że w ślady Japonii mogą pójść inne kraje pozaeuropejskie, gdyż Tokio prowadzi rozmowy z krajami azjatyckimi, m.in. Chinami, na temat zwiększenia zaangażowania w MFW. Japońska pomoc, razem z zadeklarowanymi w grudniu przez kraje UE 150 mld EUR (ok. 200 mld USD), daje w sumie już 260 mld USD kapitałów pomocowych, co oznacza, że MFW musi jeszcze znaleźć 240 mld USD aby zgromadzić oczekiwane 500 mld USD buforu. Szefowa MFW Christine Lagarde, cytowana przez włoski dziennik Il Sole 24 Ore wyraża nadzieje, że w tym tygodniu uda się zgromadzić ponad 400 mld USD. Decyzja Japonii i jej zaangażowanie w poszukiwanie środków w Azji to niewątpliwie dobra wiadomość przed zaplanowanym na piątek szczytem MFW, chociaż i tak nie daje to absolutnej pewności co do powodzenia w zbieraniu pozostałych funduszy.

Wtorkowe kalendarium jest dość bogate w odczyty danych makroekonomicznych. Poznaliśmy już wynik dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii, która wyniosła -1,6 proc. m/m. W strefie euro emocje zaczną się po godz. 10:30, kiedy zostaną opublikowane wyniki aukcji hiszpańskich bonów skarbowych (zaoferowane będą bony 12- i 18-miesięczne o puli 2-3 mld EUR), która będzie szczególnie ważna ze względu na to, że Hiszpania jest głównym źródłem ponownego przesilenia na rynku długu państw peryferyjnych. O godz. 11:00 Eurostat poda dane o inflacji HICP za marzec (prog. 2,6 proc. r/r). O tej samej porze zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW z Niemiec za kwiecień (prog. 21 pkt), który w przypadku znacznej rozbieżności od prognozy może być figurą dnia i największą przyczyną zmienności na parze EUR/USD. O godz. 14:30 podana zostanie seria danych z amerykańskiego rynku nieruchomości: wydane w marcu pozwolenia na budowę domów (prog. 711 tys.) oraz rozpoczęte budowy (prog. 705 tys.). Ważniejszą informacją powinna być jednak publikowana o godz. 15:15 produkcja przemysłowa za marzec (prog. 0,3 proc. m/m). Polska waluta może dziś próbować powrócić poniżej poziomu 4,18 za euro, jednak będzie to możliwe, jeśli na rynku dominował będzie optymizm. W innym przypadku zakres wahań może wynieść 4,18-4,21.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.