Konsolidacja na złotym przed środowym posiedzeniem RPP

Konsolidacja na złotym przed środowym posiedzeniem RPP
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-04-03 (09:04)

Podczas porannego handlu złoty pozostaje stabilny blisko poziomów z wczorajszej sesji. Polska waluta notowana jest następująco: 4,1340 PLN za euro, 3,10 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,43 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym pozostają stabilne oscylując blisko 5,5% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wczorajsza sesja nie przyniosła istotniejszych zmian na rynku złotego, gdzie notowania oscylowały w 1-2 zakresie zmienności. Po części należy przypisać to względnej konsolidacji na eurodolarze, który w dalszym ciągu nie może uporać się z oporem powyżej 1,338 USD. Złoty nie zareagował również na wczorajsze publikacje indeksów wyprzedzających przygotowanych przez Markit. Z punktu widzenia regionalnego odczyt przemysłowego PMI dla Polski na poziomie 50,1 pkt nieznacznie jedynie różni się od wcześniejszej publikacji, jednak już w przypadku Węgier (56,8 pkt), czy Czech (52,1 pkt) można mówić o pozytywnej niespodziance. W opinii tamtejszych komentatorów tak dobre odczyty zostały jednak w dużej mierze uwarunkowane czynnikami jednorazowymi. Ponadto w trakcie wczorajszej sesji ze stanowiska ustąpił węgierski prezydent Pal Schmitt, co jest konsekwencją afery związanej z osiągnieciem przez niego tytułu naukowego. Wydarzenie to jednak nie przełożyło się na rynki ponieważ było w dużej mierze oczekiwane przez inwestorów oraz status Prezydenta na Węgrzech ma przede wszystkim znaczenie symboliczne, a nie stricte decyzyjne.

W trakcie wczorajszej sesji pomimo słabych odczytów zbiorczych PMI dla Strefy Euro nastroje pozostawały względnie neutralne, aż do momentu pojawienia się plotek, iż Bundesbank zamierza przestać akceptować obligacje państw takich jak m.in. Portugalia jako zabezpieczenie. Informacje te zostały jednak szybko zdementowane przez niemiecki Bank Centralny.

Wydaje się, iż inwestorzy na złotym jak i na rynku polskiego długu zdają się już wyczekiwać środowej decyzji ze strony RPP odnośnie stóp procentowych. O ile szeroki konsensus rynkowy zakłada, iż koszt kredytu się nie zmieni to może dojść do złożenia wniosku o podwyżkę (najprawdopodobniej o 25pb). Wątpliwym jest jednak, aby inicjatywa ta znalazła szerokie poparcie wśród gremium. W naszej opinii najprawdopodobniej utrzymany zostanie status wait & see wśród członków Rady wsparty umiarkowanie jastrzębimi opiniami, przy jednoczesnym pozostawieniu stopy procentowej na poziomie 4,5%.

Podczas dzisiejszego obrotu brak jest w kalendarzu znaczących odczytów fundamentalnych dla gospodarki polskiej. Poznamy jedynie podaż długu na czwartkową aukcję zamiany przeprowadzaną przez MF. Ponadto wtorek jest pierwszym dniem dwu-dniowego posiedzenia RPP, jednak decyzję poznamy dopiero jutro.

Inwestorzy na złotym duży wyraźniej śledzić będą dzisiejsze publikacje fundamentalne z gospodarki amerykańskiej. Dane te uwarunkują dzisiejsze nastroje na rynku globalnym stąd też pośrednio mogą wywołać również reakcje na rynkach emerging markets ( w tym na złotym). O godzinie 16:00 poznamy odczyty dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień w przemyśle. Inwestorzy mogą odnieść powyższe publikację ( jak i wczorajszego ISM) do aktualnej sytuacji wewnątrz FOMC, gdzie o godzinie 20:00 poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia. O ile sama runda QE3 wydaje się aktualnie mało prawdopodobna to odpowiednia retoryka ze strony Bena Bernanke może te nadzieje jeszcze podtrzymać.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsza sesja nie zmieniła obrazu technicznego na rynku złotego. Polska waluta w dalszym ciągu znajduje się w szerokim zakresie konsolidacji 4,08 – 4,18 PLN. Obecność krótkoterminowych linii trendu wzrostowego powinna jednak w chwili obecnej premiować posiadaczy pozycji długich na parach. Ostatnie świece dzienne sugerują, iż żadnej ze stron nie zależy na sforsowaniu ważnych poziomów przed środową decyzją RPP lub też wystąpieniu wyraźniejszego ruchu na eurodolarze.

EUR/PLN: Notowania oscylują blisko krótkoterminowej linii trendu. Aktualnie bardziej prawdopodobnym wydaje się ruch w kierunku 4,15 PLN niż atak na wsparcie na poziomie 4,1223 PLN (którego sforsowanie naruszy również wspomnianą linię trendu).

Wsparcia: 4,1223 PLN 4,10 PLN
Opór: 4,1580 PLN, 4,18 PLN.

USD/PLN: Notowania oscylują pod oporem na poziomie 3,10 PLN przechodząc w stan krótkotrwałej konsolidacji. Podobnie jak w przypadku pary z EUR bardziej prawdopodobnym wydaje się ruch korekcyjny, który wywołany zostanie przez czynniki fundamentalne.

Wsparcie: 3,0825 PLN, 3,06 PLN
Opór: 3,1026 PLN, 3,1226 PLN.

CHF/PLN: Notowania nie zdołały trwale naruszyć wsparcia na 3,43 PLN. Ostatnie trzy świece dzienne sugerują, iż rynek tkwi aktualnie we względnej równowadze, a żadnej ze stron nie zależy na próbie sforsowania ważnych poziomów przed środową decyzją RPP.

Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN
Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.