Konsolidacja na złotym przed środowym posiedzeniem RPP

Konsolidacja na złotym przed środowym posiedzeniem RPP
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-04-03 (09:04)

Podczas porannego handlu złoty pozostaje stabilny blisko poziomów z wczorajszej sesji. Polska waluta notowana jest następująco: 4,1340 PLN za euro, 3,10 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,43 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym pozostają stabilne oscylując blisko 5,5% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wczorajsza sesja nie przyniosła istotniejszych zmian na rynku złotego, gdzie notowania oscylowały w 1-2 zakresie zmienności. Po części należy przypisać to względnej konsolidacji na eurodolarze, który w dalszym ciągu nie może uporać się z oporem powyżej 1,338 USD. Złoty nie zareagował również na wczorajsze publikacje indeksów wyprzedzających przygotowanych przez Markit. Z punktu widzenia regionalnego odczyt przemysłowego PMI dla Polski na poziomie 50,1 pkt nieznacznie jedynie różni się od wcześniejszej publikacji, jednak już w przypadku Węgier (56,8 pkt), czy Czech (52,1 pkt) można mówić o pozytywnej niespodziance. W opinii tamtejszych komentatorów tak dobre odczyty zostały jednak w dużej mierze uwarunkowane czynnikami jednorazowymi. Ponadto w trakcie wczorajszej sesji ze stanowiska ustąpił węgierski prezydent Pal Schmitt, co jest konsekwencją afery związanej z osiągnieciem przez niego tytułu naukowego. Wydarzenie to jednak nie przełożyło się na rynki ponieważ było w dużej mierze oczekiwane przez inwestorów oraz status Prezydenta na Węgrzech ma przede wszystkim znaczenie symboliczne, a nie stricte decyzyjne.

W trakcie wczorajszej sesji pomimo słabych odczytów zbiorczych PMI dla Strefy Euro nastroje pozostawały względnie neutralne, aż do momentu pojawienia się plotek, iż Bundesbank zamierza przestać akceptować obligacje państw takich jak m.in. Portugalia jako zabezpieczenie. Informacje te zostały jednak szybko zdementowane przez niemiecki Bank Centralny.

Wydaje się, iż inwestorzy na złotym jak i na rynku polskiego długu zdają się już wyczekiwać środowej decyzji ze strony RPP odnośnie stóp procentowych. O ile szeroki konsensus rynkowy zakłada, iż koszt kredytu się nie zmieni to może dojść do złożenia wniosku o podwyżkę (najprawdopodobniej o 25pb). Wątpliwym jest jednak, aby inicjatywa ta znalazła szerokie poparcie wśród gremium. W naszej opinii najprawdopodobniej utrzymany zostanie status wait & see wśród członków Rady wsparty umiarkowanie jastrzębimi opiniami, przy jednoczesnym pozostawieniu stopy procentowej na poziomie 4,5%.

Podczas dzisiejszego obrotu brak jest w kalendarzu znaczących odczytów fundamentalnych dla gospodarki polskiej. Poznamy jedynie podaż długu na czwartkową aukcję zamiany przeprowadzaną przez MF. Ponadto wtorek jest pierwszym dniem dwu-dniowego posiedzenia RPP, jednak decyzję poznamy dopiero jutro.

Inwestorzy na złotym duży wyraźniej śledzić będą dzisiejsze publikacje fundamentalne z gospodarki amerykańskiej. Dane te uwarunkują dzisiejsze nastroje na rynku globalnym stąd też pośrednio mogą wywołać również reakcje na rynkach emerging markets ( w tym na złotym). O godzinie 16:00 poznamy odczyty dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień w przemyśle. Inwestorzy mogą odnieść powyższe publikację ( jak i wczorajszego ISM) do aktualnej sytuacji wewnątrz FOMC, gdzie o godzinie 20:00 poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia. O ile sama runda QE3 wydaje się aktualnie mało prawdopodobna to odpowiednia retoryka ze strony Bena Bernanke może te nadzieje jeszcze podtrzymać.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsza sesja nie zmieniła obrazu technicznego na rynku złotego. Polska waluta w dalszym ciągu znajduje się w szerokim zakresie konsolidacji 4,08 – 4,18 PLN. Obecność krótkoterminowych linii trendu wzrostowego powinna jednak w chwili obecnej premiować posiadaczy pozycji długich na parach. Ostatnie świece dzienne sugerują, iż żadnej ze stron nie zależy na sforsowaniu ważnych poziomów przed środową decyzją RPP lub też wystąpieniu wyraźniejszego ruchu na eurodolarze.

EUR/PLN: Notowania oscylują blisko krótkoterminowej linii trendu. Aktualnie bardziej prawdopodobnym wydaje się ruch w kierunku 4,15 PLN niż atak na wsparcie na poziomie 4,1223 PLN (którego sforsowanie naruszy również wspomnianą linię trendu).

Wsparcia: 4,1223 PLN 4,10 PLN
Opór: 4,1580 PLN, 4,18 PLN.

USD/PLN: Notowania oscylują pod oporem na poziomie 3,10 PLN przechodząc w stan krótkotrwałej konsolidacji. Podobnie jak w przypadku pary z EUR bardziej prawdopodobnym wydaje się ruch korekcyjny, który wywołany zostanie przez czynniki fundamentalne.

Wsparcie: 3,0825 PLN, 3,06 PLN
Opór: 3,1026 PLN, 3,1226 PLN.

CHF/PLN: Notowania nie zdołały trwale naruszyć wsparcia na 3,43 PLN. Ostatnie trzy świece dzienne sugerują, iż rynek tkwi aktualnie we względnej równowadze, a żadnej ze stron nie zależy na próbie sforsowania ważnych poziomów przed środową decyzją RPP.

Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN
Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

15:21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

15:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?