Dolar może zyskać

Dolar może zyskać
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-04-02 (18:11)

Wygląda na to, iż nie należy ignorować faktu spadku notowań EUR/USD poniżej poziomu 1,3330.
Z czysto technicznego punktu widzenia powinno budzić to pewien niepokój w obozie optymistów zakładających dalsze zwyżki na tej parze walutowej. Bo okolice 1,3330 to dolne ograniczenie kanału wzrostowego i stare poziome wsparcie ze strefy 1,3330-80.


Złamanie tego poziomu oznacza, że może okazać się ono wyraźnym oporem. Jeżeli najbliższe godziny pokażą, iż powrót powyżej 1,3330 będzie dość trudny, to będzie to sygnał, iż proces umacniania się dolara, który może potrwać nawet przez 3-4 tygodnie właśnie się rozpoczął. Przy czym w pierwszej fazie (najbliższe dni) nie musi być on dynamiczny. Na razie odbiliśmy się od wsparcia na 1,3280, ale nie wydaje się, aby mogło ono utrzymać napór podaży wspólnej waluty na dłużej. Celem na nadchodzące godziny mogą stać się okolice 1,3225.

Wykres dzienny EUR/USD

Kluczowe wsparcia: 1,3280; 1,3250; 1,3225; 1,3180; 1,3145.
Kluczowe opory: 1,3330; 1,3380; 1,3420; 1,3465.

Dlaczego dolar może się umacniać? Dzisiaj pretekstów do spadku EUR/USD było kilka. Nie zgodziłbym się tutaj z pojawiającymi się opiniami, iż to kwestia słabszych odczytów PMI za marzec – względem szacunkowych odczytów jakie poznaliśmy wcześniej, negatywnych niespodzianek (poza Francją i Hiszpanią) tutaj nie było. Powodem do przeceny mogły, zatem okazać się informacje z Grecji – tamtejszy rząd po raz kolejny przesunął termin przyjmowania wniosków od obligatariuszy posiadających obligacje wyemitowane na innym prawie, niż greckie – tym razem do 15 maja. Powodem jest zbyt małe zainteresowanie warunkami umorzenia części długów – grecki rząd oferuje takie same warunki, jakie zastosował wobec wierzycieli posiadających papiery wyemitowane na prawie greckim – zastosowanie środków perswazji w postaci klauzuli CAC sprawiło, iż ponad 95 proc. wierzycieli zgodziło się na postawione warunki. Tym razem jest inaczej – teoretycznie to małe kwoty, które nie mają większego wpływu na proces umorzenia , ale pokazują, że pewna grupa inwestorów zwyczajnie nie wierzy w to, że Grecja będzie się w stanie podnieść po ostatnim oddłużeniu. Zresztą, niezależny grecki think-tank IOBE podał dzisiaj, iż PKB może spaść w tym roku o 5 proc. (prognozy KE i MFW zakładały 4,7-4,8 proc.). Większe zamieszanie na rynku wywołały jednak plotki, jakoby Bundesbank przestał akceptować obligacje Portugalii, Irlandii i Grecji, jako zabezpieczenie dla pożyczek na rynku międzybankowym. To zostało szybko zdementowane, a rzecznik Buby stwierdził, iż bank centralny działa według ustaleń narzuconych przez ECB. Spekulacje z góry idiotyczne, ale biorąc pod uwagę ostatnie krytyczne wypowiedzi szefa Bundesbanku, Jensa Weidmanna nt. europejskiej solidarności i zachęcanie do opracowania tzw. strategii wyjścia, ziarno padło dzisiaj na podatny grunt. Zwłaszcza, że obawy związane z perspektywami peryferiów nadal się utrzymują – kluczem nadal pozostaje sytuacja w Hiszpanii.

Po południu poznaliśmy lepszy odczyt ISM dla przemysłu w USA – wyniósł on w marcu 53,4 pkt. wobec 52,4 pkt. w lutym (oczekiwano 53 pkt.). Na uwagę zasługuje zwłaszcza wzrost subindeksu zatrudnienia (do 56,1 pkt. z 53,2 pkt.), co zwiększa prawdopodobieństwo dość dobrego odczytu Departamentu Pracy w piątek – rynek oczekuje danych na poziomie 200 tys. etatów, ale figura przekraczająca 250 tys. zostanie odebrana dość pozytywnie, zwłaszcza na relatywnie płytkim rynku w Wielki Piątek. To po części tłumaczy, dlaczego dolar nie stracił wyraźnie po publikacji ISM. Po prostu lepsze dane oddalają dyskusje o potencjalnych dodatkowych stymulantach ze strony FED (QE3) – zresztą o tym, że takie działania nie są wskazane mówili dzisiaj dwaj członkowie FED – Richard Fisher i James Bullard. Obaj nie zasiadają jednak w FOMC i od dawna są zdeklarowanymi „jastrzębiami”. W sytuacji, kiedy z USA będą napływać lepsze dane, a strefa euro nie będzie w stanie otrząsnąć się z problemów, to kierunek notowań EUR/USD jest do przewidzenia…

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.