Moc pożyczkowa funduszy zwiększona

Moc pożyczkowa funduszy zwiększona
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-02 (10:45)

W piątek ministrowie finansów strefy euro zgromadzeni na szczycie w Kopenhadze uzgodnili zwiększenie mocy pożyczkowych funduszy EFSF i ESM (zacznie działać w lipcu tego roku) do 700 mld EUR. Biorąc pod uwagę jeszcze udzielone Grecji pożyczki dwustronne na kwotę 53 mld EUR oraz 49 mld EUR pomocy z EFSM (European Financial Stabilisation Mechanism) można mówić o kwocie rzędu 800 mld EUR, ...

... z czego realnie do wykorzystania jest ok. 500 mld EUR. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że moce funduszy mogą zostać zwiększone nawet do 1 bln euro, ale ze względu na spodziewany opór Niemiec rynek w rzeczywistości na to nie liczył. Brak jego reakcji na uzgodniony pakiet pokazuje, że decyzja była mniej więcej zgodna z oczekiwaniami i ministrowie finansów strefy euro spełnili swoje zadanie. Jeżeli z programu miałyby jeszcze korzystać tylko mniejsze gospodarki Eurolandu, którym pomoc została już udzielona to kwota ta z pewnością będzie wystarczająca. Natomiast w przypadku popadnięcia w tarapaty Włoch lub Hiszpanii moce pożyczkowe funduszu mogą okazać się zbyt małe i jest to realne ryzyko długoterminowe. Wszystko zależy oczywiście od skali potencjalnych problemów tych krajów, ale biorąc pod uwagę, że tylko na samą Grecję wydano do tej pory ok. 240 mld EUR, trzecia i czwarta gospodarka strefy euro mogą potrzebować dużo więcej. Obradujący w Kopenhadze ministrowie finansów UE nie porozumieli się natomiast w przedmiocie swojego spotkania, tzn. w sprawie wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Pełniący obecnie prezydenturę w UE Duńczycy nie oczekują porozumienia w tej kwestii w ciągu najbliższych miesięcy. Brak tego podatku jest akurat dobrą wiadomością dla giełdowych byków, gdyż znacznie podniósłby on koszty handlu instrumentami finansowymi.

W weekend napłynęły też bardzo interesujące dane z Chin. Na rynek trafiła ostateczna wartość indeksu PMI dla chińskiego przemysłu publikowanego przez HSBC i Markit Economics. Wyniosła ona 48,3 pkt wobec wstępnie szacowanych 48,1 pkt, co potwierdza, że chińska gospodarka zwalnia (najgorszy odczyt od 5 miesięcy). Dane te stoją jednak w sporej sprzeczności z opublikowanym przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia indeksem PMI, który w marcu wzrósł z 51 do 53,1 pkt, przebijając znacznie oczekiwania rynkowe, które kształtowały się w okolicach 50,5 pkt. Nie chodzi tutaj tyle o wartości nominalne, ale o tendencję. Indeks publikowany przez chińskie władze pokazuje zupełnie inny trend w chińskim przemyśle, co jednak stoi w sprzeczności z innymi danymi świadczącymi o spowolnieniu gospodarczym, takimi jak produkcja przemysłowa czy bilans handlowy. Z jednej strony wzrost tego indeksu jest dobrą wiadomością dla podtrzymania pozytywnego sentymentu na rynku i stwarza możliwość kontynuacji hossy na giełdach, z drugiej jednak z rezerwą trzeba podejść do tych wskazań, które jednak mogą okazać się mało rzetelnymi danymi.

Mimo, że to przedświąteczny tydzień to kalendarium danych makroekonomicznych jest bardzo bogate. Już dzisiejszy dzień przyniesie emocje związane z publikacją marcowych indeksów PMI dla przemysłu: o godz. 9:00 z Polski (prog. 49,65 pkt), o godz. 9:53 finalna wartość z Niemiec (prog. 48,1 pkt), a o godz. 9:58 finalna wartość dla całego Eurolandu (prog. 47,7 pkt). Po publikacji rozczarowujących wstępnych danych półtora tygodnia temu inwestorzy będą mocno wyczuleni na ewentualną rewizję w dół ostatecznych danych. O godz. 11:00 Eurostat poda jeszcze wysokość stopy bezrobocia w strefie euro (prog. 10,8 proc.), ale ta publikacja nie powinna wzbudzić emocji. Istotny natomiast może być odczyt marcowego indeksu ISM dla przemysłu z USA (prog. 53,5 pkt), który poznamy o godz. 16:00. Jeżeli dane makro nie wywołają pogorszenia sentymentu na rynkach, złoty powinien dziś zyskać.
W przekroju całego tygodnia na pewno ważne będą posiedzenia banków centralnych Anglii (czwartek) i Strefy Euro (środa). Chociaż nie oczekuje się zmian stóp w przypadku każdego z tych banków, to tradycyjnie uwaga rynków skupiona będzie na komunikacie po posiedzeniu. Na koniec tygodnia, w piątek, podane zostaną dane z amerykańskiego rynku pracy o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopie bezrobocia. Zwykle wzbudzają one sporo emocji na rynkach, ale ze względu na to, że wtedy będzie panować już świąteczna atmosfera, aktywność na rynku Forex może być ograniczona.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.