Moc pożyczkowa funduszy zwiększona

Moc pożyczkowa funduszy zwiększona
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-02 (10:45)

W piątek ministrowie finansów strefy euro zgromadzeni na szczycie w Kopenhadze uzgodnili zwiększenie mocy pożyczkowych funduszy EFSF i ESM (zacznie działać w lipcu tego roku) do 700 mld EUR. Biorąc pod uwagę jeszcze udzielone Grecji pożyczki dwustronne na kwotę 53 mld EUR oraz 49 mld EUR pomocy z EFSM (European Financial Stabilisation Mechanism) można mówić o kwocie rzędu 800 mld EUR, ...

... z czego realnie do wykorzystania jest ok. 500 mld EUR. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że moce funduszy mogą zostać zwiększone nawet do 1 bln euro, ale ze względu na spodziewany opór Niemiec rynek w rzeczywistości na to nie liczył. Brak jego reakcji na uzgodniony pakiet pokazuje, że decyzja była mniej więcej zgodna z oczekiwaniami i ministrowie finansów strefy euro spełnili swoje zadanie. Jeżeli z programu miałyby jeszcze korzystać tylko mniejsze gospodarki Eurolandu, którym pomoc została już udzielona to kwota ta z pewnością będzie wystarczająca. Natomiast w przypadku popadnięcia w tarapaty Włoch lub Hiszpanii moce pożyczkowe funduszu mogą okazać się zbyt małe i jest to realne ryzyko długoterminowe. Wszystko zależy oczywiście od skali potencjalnych problemów tych krajów, ale biorąc pod uwagę, że tylko na samą Grecję wydano do tej pory ok. 240 mld EUR, trzecia i czwarta gospodarka strefy euro mogą potrzebować dużo więcej. Obradujący w Kopenhadze ministrowie finansów UE nie porozumieli się natomiast w przedmiocie swojego spotkania, tzn. w sprawie wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Pełniący obecnie prezydenturę w UE Duńczycy nie oczekują porozumienia w tej kwestii w ciągu najbliższych miesięcy. Brak tego podatku jest akurat dobrą wiadomością dla giełdowych byków, gdyż znacznie podniósłby on koszty handlu instrumentami finansowymi.

W weekend napłynęły też bardzo interesujące dane z Chin. Na rynek trafiła ostateczna wartość indeksu PMI dla chińskiego przemysłu publikowanego przez HSBC i Markit Economics. Wyniosła ona 48,3 pkt wobec wstępnie szacowanych 48,1 pkt, co potwierdza, że chińska gospodarka zwalnia (najgorszy odczyt od 5 miesięcy). Dane te stoją jednak w sporej sprzeczności z opublikowanym przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia indeksem PMI, który w marcu wzrósł z 51 do 53,1 pkt, przebijając znacznie oczekiwania rynkowe, które kształtowały się w okolicach 50,5 pkt. Nie chodzi tutaj tyle o wartości nominalne, ale o tendencję. Indeks publikowany przez chińskie władze pokazuje zupełnie inny trend w chińskim przemyśle, co jednak stoi w sprzeczności z innymi danymi świadczącymi o spowolnieniu gospodarczym, takimi jak produkcja przemysłowa czy bilans handlowy. Z jednej strony wzrost tego indeksu jest dobrą wiadomością dla podtrzymania pozytywnego sentymentu na rynku i stwarza możliwość kontynuacji hossy na giełdach, z drugiej jednak z rezerwą trzeba podejść do tych wskazań, które jednak mogą okazać się mało rzetelnymi danymi.

Mimo, że to przedświąteczny tydzień to kalendarium danych makroekonomicznych jest bardzo bogate. Już dzisiejszy dzień przyniesie emocje związane z publikacją marcowych indeksów PMI dla przemysłu: o godz. 9:00 z Polski (prog. 49,65 pkt), o godz. 9:53 finalna wartość z Niemiec (prog. 48,1 pkt), a o godz. 9:58 finalna wartość dla całego Eurolandu (prog. 47,7 pkt). Po publikacji rozczarowujących wstępnych danych półtora tygodnia temu inwestorzy będą mocno wyczuleni na ewentualną rewizję w dół ostatecznych danych. O godz. 11:00 Eurostat poda jeszcze wysokość stopy bezrobocia w strefie euro (prog. 10,8 proc.), ale ta publikacja nie powinna wzbudzić emocji. Istotny natomiast może być odczyt marcowego indeksu ISM dla przemysłu z USA (prog. 53,5 pkt), który poznamy o godz. 16:00. Jeżeli dane makro nie wywołają pogorszenia sentymentu na rynkach, złoty powinien dziś zyskać.
W przekroju całego tygodnia na pewno ważne będą posiedzenia banków centralnych Anglii (czwartek) i Strefy Euro (środa). Chociaż nie oczekuje się zmian stóp w przypadku każdego z tych banków, to tradycyjnie uwaga rynków skupiona będzie na komunikacie po posiedzeniu. Na koniec tygodnia, w piątek, podane zostaną dane z amerykańskiego rynku pracy o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopie bezrobocia. Zwykle wzbudzają one sporo emocji na rynkach, ale ze względu na to, że wtedy będzie panować już świąteczna atmosfera, aktywność na rynku Forex może być ograniczona.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

07:26 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.