Eurogrupa zwiększy wartość funduszu ratunkowego

Eurogrupa zwiększy wartość funduszu ratunkowego
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-30 (11:28)

O 9:00 rozpoczęło się spotkanie Eurogrupy w Kopenhadze, jego najprawdopodobniejszym rezultatem będzie połączenie ESM i EFSF w nowy fundusz ratunkowy dysponujący 940 mld euro, z czego ponad 200 miliardów euro będą stanowić środki zablokowane pod programy pomocowe dla Grecji, Portugalii i Irlandii.

Od kilku dni taki kształt porozumienia jest szeroko dyskutowany na forum publicznym, a co za tym idzie w dużej mierze zdyskontowany. Konferencja prasowa rozpocznie się w południe, a w godzinach popołudniowych obradować będą wszyscy ministrowie finansów Unii Europejskiej. Mniej istotne dla przebiegu notowań tematy, które zostaną poruszone to wybór następcy Jean - Claude'a Junckera, a także podatek od transakcji finansowych.

Eurodolar obronił linię trendu wzrostowego

Eurodolar od połowy marca porusza się w trendzie wzrostowym. Kurs testował wczoraj dolne ograniczenie konsolidacji, w której znajduje się od początku tygodnia. Spadki zostały powstrzymane przy linii trendu przechodzącej przez dołki z 15 i 22 marca oraz dziesięciosesyjnej średniej kroczącej. Kluczowym oporem stojącym na drodze do szczytów na poziomie 1,3485 są okolice 1,3380, w których przebiega poziom 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej rozpoczętej pod koniec lutego oraz usytuowane są maksima z pierwszej części tygodnia. Rano kurs EUR/USD znajdował się na poziomie 1,3330.

Hiszpania: rząd przedstawi budżet

Strefa euro balansuje na krawędzi recesji, a w ostatnich tygodniach na pierwszy plan wysuwa się kondycja gospodarek państw Półwyspu Iberyjskiego. Oficjalne rządowe prognozy zakładają, że w 2012 roku PKB Hiszpanii spadnie o 1,7 proc. W 2011 roku tempo wzrostu wyniosło 0,7 proc. Przy takim scenariuszu niezmiernie trudno będzie o ograniczenie deficytu budżetowego do zapowiadanych 5,3 proc. PKB. Obawy te przekładają się na wzrosty stawek CDS i rentowności długu, które obecnie przybierają najwyższe wartości wśród państw strefy euro, które nie ubiegały się o międzynarodową pomoc. W miesiąc spread rentowności dziesięcioletnich obligacji w relacji do papierów niemieckich wzrósł o ponad 60 pb, obecnie kształtuje się na poziomie 360 pb i aż o dwa odchylenia standardowe odbiega od średniej wartości notowanej od początku roku. W tym czasie stawki CDS wzrosły z 356 do 420 pb. Dziś gabinet Mariono Rajoya o 13:45 zaprezentuje budżet na 2012 rok zakładający kolejne drastyczne oszczędności.

Strefa euro: dynamika PKB przyśpieszyła, ale wciąż ujemna

Odżywają obawy, że głęboka recesja na peryferiach strefy euro przełoży się na dotkliwe spowolnienie gospodarki całego Eurolandu. W ostatnim kwartale 2011 roku dynamika PKB w ujęciu kwartalnym wyniosła -0,3 proc. Model oparty na wskazaniach indeksu Eurocoin publikowanego przez CEPR i Banca d'Italia sugerują, że tempo wzrostu w kończącym się właśnie kwartale tylko nieznacznie przyśpieszyło i ukształtuje się na poziomie - 0,2 proc.

Wskaźniki wyprzedzające obliczane przez OECD zwiastują umiarkowane przyśpieszenie w kolejnych miesiącach, jednak dynamika PKB Eurolandu będzie kształtować się poniżej długoterminowego trendu. Analogiczne wskaźniki dla USA sugerują z kolei, że obecne, stosunkowo wysokie tempo wzrostu zostanie utrzymane.

USA: Chicago PMI ostatnią wskazówką przed odczytem ISM

O  15:45 poznamy  odczyt Chicago PMI, który będzie ostatnią wskazówką przed poniedziałkową publikacją ISM. Konsensus zakłada spadek z 64 do 63 pkt, co stoi w sprzeczności z generalnie dobrymi odczytami pozostałych regionalnych wskaźników koniunktury. Poznamy dziś także wydatki i dochody Amerykanów oraz finalną wartość indeksu Uniwersytetu Michigan.

Polska waluta w oczekiwaniu na wybicie

Publikowane dziś oczekiwania inflacyjne nie powinny wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie kosztu pieniądza, która zapadnie w przyszłym tygodniu. Są jednak ważne w kontekście dynamiki wskaźnika CPI utrzymującej się od kilkunastu miesięcy powyżej górnej granicy celu inflacyjnego. Oczekiwania w dużej mierze determinują również ton, w którym wypowiadają się decydenci, co wpływa na wycenę przyszłych stóp procentowych. Wczoraj kurs złotego zachowywał się względnie stabilnie i poruszał się tuż pod górną linią wyznaczającą przedział wahań. Natomiast dziś od rana polska waluta umacnia się. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,15, a USD/PLN na poziomie 3,10. Tym samym notowania pozostają w trwającym już ponad miesiąc trendzie bocznym. Taka sytuacja będzie trwała dopóki rynki bazowe nie wejdą w bardziej jednoznaczny trend.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

07:26 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.