Eurogrupa zwiększy wartość funduszu ratunkowego

Eurogrupa zwiększy wartość funduszu ratunkowego
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-30 (11:28)

O 9:00 rozpoczęło się spotkanie Eurogrupy w Kopenhadze, jego najprawdopodobniejszym rezultatem będzie połączenie ESM i EFSF w nowy fundusz ratunkowy dysponujący 940 mld euro, z czego ponad 200 miliardów euro będą stanowić środki zablokowane pod programy pomocowe dla Grecji, Portugalii i Irlandii.

Od kilku dni taki kształt porozumienia jest szeroko dyskutowany na forum publicznym, a co za tym idzie w dużej mierze zdyskontowany. Konferencja prasowa rozpocznie się w południe, a w godzinach popołudniowych obradować będą wszyscy ministrowie finansów Unii Europejskiej. Mniej istotne dla przebiegu notowań tematy, które zostaną poruszone to wybór następcy Jean - Claude'a Junckera, a także podatek od transakcji finansowych.

Eurodolar obronił linię trendu wzrostowego

Eurodolar od połowy marca porusza się w trendzie wzrostowym. Kurs testował wczoraj dolne ograniczenie konsolidacji, w której znajduje się od początku tygodnia. Spadki zostały powstrzymane przy linii trendu przechodzącej przez dołki z 15 i 22 marca oraz dziesięciosesyjnej średniej kroczącej. Kluczowym oporem stojącym na drodze do szczytów na poziomie 1,3485 są okolice 1,3380, w których przebiega poziom 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej rozpoczętej pod koniec lutego oraz usytuowane są maksima z pierwszej części tygodnia. Rano kurs EUR/USD znajdował się na poziomie 1,3330.

Hiszpania: rząd przedstawi budżet

Strefa euro balansuje na krawędzi recesji, a w ostatnich tygodniach na pierwszy plan wysuwa się kondycja gospodarek państw Półwyspu Iberyjskiego. Oficjalne rządowe prognozy zakładają, że w 2012 roku PKB Hiszpanii spadnie o 1,7 proc. W 2011 roku tempo wzrostu wyniosło 0,7 proc. Przy takim scenariuszu niezmiernie trudno będzie o ograniczenie deficytu budżetowego do zapowiadanych 5,3 proc. PKB. Obawy te przekładają się na wzrosty stawek CDS i rentowności długu, które obecnie przybierają najwyższe wartości wśród państw strefy euro, które nie ubiegały się o międzynarodową pomoc. W miesiąc spread rentowności dziesięcioletnich obligacji w relacji do papierów niemieckich wzrósł o ponad 60 pb, obecnie kształtuje się na poziomie 360 pb i aż o dwa odchylenia standardowe odbiega od średniej wartości notowanej od początku roku. W tym czasie stawki CDS wzrosły z 356 do 420 pb. Dziś gabinet Mariono Rajoya o 13:45 zaprezentuje budżet na 2012 rok zakładający kolejne drastyczne oszczędności.

Strefa euro: dynamika PKB przyśpieszyła, ale wciąż ujemna

Odżywają obawy, że głęboka recesja na peryferiach strefy euro przełoży się na dotkliwe spowolnienie gospodarki całego Eurolandu. W ostatnim kwartale 2011 roku dynamika PKB w ujęciu kwartalnym wyniosła -0,3 proc. Model oparty na wskazaniach indeksu Eurocoin publikowanego przez CEPR i Banca d'Italia sugerują, że tempo wzrostu w kończącym się właśnie kwartale tylko nieznacznie przyśpieszyło i ukształtuje się na poziomie - 0,2 proc.

Wskaźniki wyprzedzające obliczane przez OECD zwiastują umiarkowane przyśpieszenie w kolejnych miesiącach, jednak dynamika PKB Eurolandu będzie kształtować się poniżej długoterminowego trendu. Analogiczne wskaźniki dla USA sugerują z kolei, że obecne, stosunkowo wysokie tempo wzrostu zostanie utrzymane.

USA: Chicago PMI ostatnią wskazówką przed odczytem ISM

O  15:45 poznamy  odczyt Chicago PMI, który będzie ostatnią wskazówką przed poniedziałkową publikacją ISM. Konsensus zakłada spadek z 64 do 63 pkt, co stoi w sprzeczności z generalnie dobrymi odczytami pozostałych regionalnych wskaźników koniunktury. Poznamy dziś także wydatki i dochody Amerykanów oraz finalną wartość indeksu Uniwersytetu Michigan.

Polska waluta w oczekiwaniu na wybicie

Publikowane dziś oczekiwania inflacyjne nie powinny wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie kosztu pieniądza, która zapadnie w przyszłym tygodniu. Są jednak ważne w kontekście dynamiki wskaźnika CPI utrzymującej się od kilkunastu miesięcy powyżej górnej granicy celu inflacyjnego. Oczekiwania w dużej mierze determinują również ton, w którym wypowiadają się decydenci, co wpływa na wycenę przyszłych stóp procentowych. Wczoraj kurs złotego zachowywał się względnie stabilnie i poruszał się tuż pod górną linią wyznaczającą przedział wahań. Natomiast dziś od rana polska waluta umacnia się. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,15, a USD/PLN na poziomie 3,10. Tym samym notowania pozostają w trwającym już ponad miesiąc trendzie bocznym. Taka sytuacja będzie trwała dopóki rynki bazowe nie wejdą w bardziej jednoznaczny trend.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.