Zmienne nastroje

Zmienne nastroje
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-03-30 (11:26)

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej. Głównym tematem tego spotkania będzie określenie zasad na jakich będą funkcjonowały fundusze ratunkowe (ESFS i ESM) dla zadłużonych krajów Europy. Istotna będzie łączna kwota zdolności pożyczkowych tych funduszy.

Im większa będzie suma tych środków pieniężnych, tym większe szanse na to, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecyduje się wesprzeć europejskie państwa borykające się z problemami finansowymi. W oczekiwaniu na decyzje ministrów finansów nastroje pozostają dość dobre. Obserwujemy wzrost apetytu na bardzie ryzykowne aktywa. Eurodolar powrócił w okolice oporu na poziomie 1,3380, natomiast zagraniczne indeksy akcji odrabiają wczorajsze zniżki. Czwartkowa wypowiedź jednego z dyrektorów agencji S&P, iż Grecja będzie musiała ponownie zrestrukturyzować swój dług tylko chwilowo negatywnie wpłynęła na nastroje. Z kolei dzisiaj premier Papademos uspokajał, iż Ateny zrobią wszystko co tylko jest możliwe, aby uniknąć trzeciego pakietu ratunkowego, jednak nie wykluczył, że może zajść taka potrzeba.

Podczas piątkowej sesji premier Rajoy o 13:30 przedstawi budżet na 2012 rok. Głównym zadaniem hiszpańskiego rządu będzie obniżenie deficytu budżetowego do 5,3% PKB, co będzie wymagało cięć wydatków na kwotę co najmniej 35 mld EUR. Rynki oczekują na to wstąpienie i pokładają nadzieje, że tym razem Hiszpanii uda się sprostać wyzwaniu. W przypadku niewystarczających cięć zwiększą się obawy o perspektywy tamtejszej gospodarki. Co więcej, czynnikiem ryzyka pozostaje słabnący wzrost gospodarczy, co będzie dodatkową przeszkodą w realizacji założeń budżetu.

Dziś w nocy poznaliśmy sporą porcję danych z gospodarki japońskiej. Stopa bezrobocie spadła w lutym do poziomu 4,5%, wzrosła ilość rozpoczętych budów a także wydatki gospodarstw domowych. Negatywnie zaskoczył odczyt produkcji przemysłowej, która według wstępnych danych spadła w lutym o 1,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu. Z kolei wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym Nomura/JMMA ugruntował swoją pozycje powyżej 50pkt. wzrastając w marcu do poziomu 51,1pkt. Generalnie dane były dobre, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszego ilościowego luzowania polityki monetarnej przez Bank Japonii.

EURPLN

Eurozłoty konsoliduje się poniżej strefy oporu w rejonie 4,17-4,18, oczekując na impuls, który byłby symptomem do rozszerzenia wzrostów w rejon 4,20. Silnym wsparciem pozostaje obecnie poziom 4,14, a jego naruszenie w dniu dzisiejszym wydaje się mało prawdopodobne.

EURUSD

Choć eurodolar zszedł wczoraj poniżej wsparcia na poziomie 1,3280, to jednak istotnie nie udało się pogłębić ruchu spadkowego. Para EURUSD nie poradziła sobie ze wsparciem w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych i na skutek poprawy na rynkach globalnych powróciła w okolice 1,3280. Nastroje na eurodolarze pozostają zmienne, a ostatni dzień sesyjny pierwszego kwartału 2012 roku zapowiada się ciekawie.

GBPUSD

Funtowi w dalszym ciągu sprzyja utrzymujący się dość dobry klimat inwestycyjny na rynkach globalnych. GBPUSD nie zdołał przełamać wczoraj wsparcia w rejonie 1,5840, co spowodowało powrót do wzrostów. Dzisiaj USD pozostaje słabszy, co przełożyło się na test okolic 1,6000 na funtdolarze.

USDCAD

Pomimo podejścia w czwartek pod górne ograniczenia lutowo-marcowego zakresu wahań, USDCAD nie zdołał wybić się. Być może kolejna próba zostanie podjęta w dniu dzisiejszym – dzień zapowiada się ciekawie. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 0,9950, a opór w rejonie 1,0020.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.