Gołębi Ben osłabia dolara

Gołębi Ben osłabia dolara
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2012-03-26 (20:13)

Eurodolar pokonał 1,33: Dzisiejszą sesję europejską na eurodolarze można podzielić na dwie części. W pierwszej dominującą rolę odgrywała amerykańska waluta. Zyskiwała on na wartości od początku handlu azjatyckiego. Poprzez to eurodolar stopniowo odsuwał się od piątkowych szczytów i na początku handlu na Starym Kontynencie cena wspólnej waluty kształtowała się na poziomie 1,3240 dolara.

Słabsze nastroje poprawiły się po publikacji odczyty indeksu instytutu IFO z Niemiec. Nieco lepszy odczyt poprawił klimat inwestycyjny i podciągnął notowania. Pozytywny impuls nie potrwał jednak zbyt długo i do południa notowania pary EUR/USD przetestowały istotne wsparcie na 1,32. Ten poziom wytrzymał jednak napór strony podażowej i pozwolił na obicie, które sięgnęło połowy spadków zanotowanych od poziomu otwarcia. Taki rozwój wypadków stał się wstępem do drugiej części dzisiejszego handlu. Byki pobudzone odbiciem w miarę upływu czasu zwiększały swój apetyt na wzrosty. Z dużą pomocą dla kupujących w powrocie na wyższe poziomy przyszedł szef FED. Ben Bernanke wypowiadając się na forum National Association for Business Economics stwierdził, że obecna sytuacja na rynku pracy nadal jest daleka od normalności. Poprawa wymagać będzie szybszego wzrostu gospodarczego, który można będzie uzyskać poprzez łagodną politykę monetarną. Ten dość gołębi ton wypowiedzi przełożył się na dynamiczne osłabianie amerykańskiej waluty. Inwestorzy mogli z niego bowiem odczytać to, że szansę na QE3 nadal są dość wysokie. Ten fakt przy ograniczonej ilości danych makro i umiarkowanej liczbie bieżących doniesień mocno podziałał na rynek eurodolara. Kurs w szybkim tempie pokonał opór na 1,3280 i bez większych problemów pokonał 1,33. Chwilowe zatrzymanie wzrostów nastąpiło dopiero na 1,3312. Dalsze wybicie nastąpiło po słabszych danych z USA, gdzie indeks podpisanych umów kupna domów skurczył się o 0,5% m/m. To dodatkowo osłabiło dolara, choć nie tak jak wystąpienie szefa FED, które rozgrzało na nowo oczekiwania ws. uruchomienia kolejnego programu poluzowani ilościowego. Zapewne więc temat ten w tym tygodniu będzie skupiać większość rynkowej uwagi odciągnąć ją od problemów w Europie. Tutaj nadal nie ma bowiem jasnej sytuacji w sprawie zwiększenia siły funduszy ratunkowych.

Sprzedaż zaskakuje, złoty mocniejszy

Początek notowań na krajowym rynku przebiegał spokojnie, choć złoty lekko tracił na wartości. Bez większego wpływu na zachowanie rodzimej waluty pozostała jastrzębia wypowiedź ze strony RPP. Adam Glapiński powiedział, że w jego opinii kwiecień jest dobrym momentem na dokonanie podwyżki stóp procentowych. Więcej zmienności na krajowym rynku wywołały opublikowane dane makroekonomiczne z Polski oraz Niemiec. Zyskujący odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej oraz wzrost indeksu instytutu IFO sprawiły, że złoty dynamicznie zaczął zyskiwać na wartości. Cena dolara obniżyła się do poziomu 3,1250 zł, zaś euro potaniało poniżej poziomu 4,15. Aprecjacja złotego wyhamowana został wraz z pozgłębianiem się spadków na eurodolarze. Jednak w drugiej części dnia położenie złotego znów zaczęło się poprawiać. Gołębia wypowiedź szefa Rezerwy Federalnej przełożyła się na znaczne umocnienie rodzimej waluty zwłaszcza względem dolara. Pod koniec sesji para USD/PLN testowała istotny poziom wsparcia na 3,10, natomiast para EUR/PLN oscylowała w okolicy poziomu 4,13. Przełamanie tego poziomu może zanegować utworzoną na tym wykresie formację odwróconej głowy i ramion.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.