Indeks Ifo najważniejszą figurą poniedziałku

Indeks Ifo najważniejszą figurą poniedziałku
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-03-26 (09:31)

Ze względu na brak ważniejszych danych makroekonomicznych piątkowa sesja miała cechować się niewielką zmiennością. O ile na rynkach kapitałowych jakieś nagłe zmiany nie wystąpiły i w perspektywie całego tygodnia giełdy zaliczyły niewielką korektę rozpoczętej na początku roku hossy, o tyle na eurodolarze działy się ciekawe rzeczy.

Jeszcze w czwartek okazało się, że nie uda się złamać wsparcia na 1,3180 w cenach na zamknięcie dnia. Powstały na wykresie dziennym młot sugerował niepewność inwestorów co do spadkowego kierunku dalszego ruchu. Podczas piątkowego handlu ruch wzrostowy zmaterializował się, wykorzystując niewielką poprawę nastrojów. Silny wzrost spowodował dojście kursu eurodolara do 1,3290, który to opór po raz kolejny okazał się za silny i kupującym nie udało się sforsować tej bariery. Mimo to na plus dla euro należy zaliczyć powrót do lokalnych maksimów mimo bardzo słabych indeksów PMI z Europy i Chin, które zostały opublikowane w czwartek. W tych warunkach nieco łatwiej było zyskiwać złotemu, który po raz kolejny obronił wsparcie w stosunku do euro na 4,18. Jeśli dojdzie także do większego zwrotu w dół na rentownościach polskich obligacji 10-letnich, to można spodziewać się w tym tygodniu ruchu powrotnego na naszej walucie. Natomiast opublikowana dziś rano informacja o jastrzębim wywiadzie dla PAP członka RPP Adama Glapińskiego, który uznaje kwiecień za dogodny moment do podwyżki stóp procentowych, ze względu na to, że jest to tylko podtrzymanie jego wcześniejszych wypowiedzi oraz to, że taka inicjatywa nie spotka się z aprobata wystarczającej ilości członków RPP, nie będzie miała większego znaczenia dla przebiegu handlu na złotym.

Dla polskiej waluty w pierwszej części dnia istotne będą na pewno odczyty z rodzimej gospodarki. O godz. 10:00 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w lutym. Wg konsensusu prognoz sprzedaż wzrośnie o 9,9 proc. w ujęciu rocznym, a stopa bezrobocia wzrośnie z 13,2 do 13,5 proc. Rynek będzie szczególnie wyczulony na dane gorsze od prognoz. Oprócz tego o tej godzinie poznamy także wartość indeksu niemieckiego Instytutu Ifo za marzec (prog. 109,6 pkt czyli zakłada się brak zmian w porównaniu z lutym), która będzie najważniejszą dla nastrojów na rynkach światowych poniedziałkową publikacją. Po słabszym odczycie indeksów PMI kluczowe będzie to, czy kolejne wskaźniki koniunktury będą potwierdzać słabnący dynamizm niemieckiej gospodarki. Dziś z USA podany zostanie tylko indeks podpisanych umów kupna nowych domów za luty (prog. 1,0 proc. m/m). Złoty zależny będzie przede wszystkim od panującego na rynku sentymentu, jednak po ostatniej obronie wsparcia na 4,18 rysuje się przed nim perspektywa umocnienia.

W przekroju całego tygodnia, oprócz dzisiejszego indeksu Ifo, warto zwrócić uwagę na dane z USA: wtorkową publikację indeksu zaufania konsumentów Conference Board, zamówienia na dobra trwałego użytku w środę oraz indeks Chicago PMI i finalny indeks Uniwersytetu Michigan, które ukażą się w piątek. Wydarzeniem weekendu będzie zaś, rozpoczynający się w piątek, szczyt ministrów finansów UE. W Kopenhadze ministrowie finansów i przedstawiciele banków centralnych będą debatować nt. zwiększenia ”mocy rażenia” europejskich funduszy pomocowych (EFSF i ESM) z aktualnych 500 mld EUR do około 700 mld EUR. Taka kwota pojawia się w rynkowych spekulacjach, jednak oficjele europejscy twierdzą, że jest to tylko jedna z rozważanych opcji. Być może po piątkowo-sobotnim szczycie na rynek spłynie więcej konkretnych informacji. Wydaje się jednak, że zwiększenie ilości środków finansowych, w obliczu ryzyka pojawienia się problemów w największych gospodarkach południa Europy (a także ryzyka konieczności wypłaty kolejnych pakietów ratunkowych Grecji i Portugalii), jest procesem niezbędnym, a pytaniem otwartym pozostaje tylko timing i skala operacji.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.