Uwaga zwrócona na indeksy PMI

Uwaga zwrócona na indeksy PMI
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-03-22 (09:15)

Środa upłynęła pod znakiem lekkiej realizacji zysków z bardziej ryzykownych aktywów. Co prawda eurodolar oparł się większej przecenie, utrzymując się powyżej poziomu 1,32, jednak waluty rynków wschodzących traciły dosyć mocno.

W tym gronie pozytywnie nie wyróżniał się złoty. Względem euro polska waluta straciła ponad 2 gr, podobnie do dolara, zamykając dzień odpowiednio na poziomach 4,1430 i 3,1342. Teoretycznie wydarzeniem dnia mogło być wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke, który w zawoalowany sposób, mówiąc o użyciu wszelkich dostępnych narzędzi do stabilizacji amerykańskiego rynku w razie potrzeby, tak naprawdę wspomniał o QE3. Jednocześnie przy tym zaznaczał, że jest potrzeba zwiększenia zapory finansowej w Europie, co można odczytywać jako obawa przed potrzebą kolejnych bailoutów. Jednak tekst wystąpienia był znany dzień wcześniej i został przetrawiony przez rynki bez większej reakcji. Ze względu na to, jak i brak ważniejszych odczytów danych w dniu wczorajszym, powodów do przeceny należy szukać gdzie indziej. Zauważalnie utrzymuje się korelacja wyceny złotego z poziomem rentowności naszego długu. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła wczoraj poziom 5,55 proc., podczas gdy tydzień wcześniej było to zaledwie 5,34 proc. Dług ten jest wyceniany najniżej od lutego, aczkolwiek pochodną takiej korekty jest sytuacja globalna na rynku długu, gdzie obserwowaliśmy wczoraj odpływ kapitałów. Nieco słabszy od oczekiwanego był też popyt na rynku pierwotnym, gdzie udało się uplasować obligacje 10-letnie za 2,19 mld PLN przy maksymalnej puli 2,5 mld PLN. Ruch ten należy jednak cały czas traktować jako korekcyjny. Przy tych wycenach polski dług powinien już być atrakcyjny dla inwestorów. Warto przy tym wspomnieć, że jego kupowanie zaleca największy fundusz obligacyjny świata, Pacific Investment Managament Co. (Pimco). Zwraca on uwagę na to, że ma to podłoże fundamentalne w postaci oszczędności budżetowych wprowadzanych w Polsce oraz utrzymującego się najwyższego wzrostu gospodarczego w Europie. Patrząc więc lokalnie nie widać powodów do tego, aby kurs EUR/PLN miał wzrosnąć wyżej niż do silnego wsparcia w okolicach 4,18.

Patrząc jednak globalnie, można mieć pewne wątpliwości co do tego, czy właśnie nie jest przygotowywany grunt pod większą korektę na rynku aktywów ryzykownych, a punktem zapalnym mogą tutaj być Chiny. Po tym, jak w lutym zanotowały one rekordowy deficyt handlowy w wysokości 31,5 mld USD (najwyższy od 1989 r.), a jeszcze wcześniej obniżono tam cel wzrostu PKB w tym roku z 8 do 7,5 proc., obawy o kondycję tej drugiej gospodarki świata (ale będącej lokomotywą wzrostu globalnego) znacznie się powiększyły. Dlatego też tak ważna była dzisiejsza publikacja wstępna marcowego indeksu PMI w przemyśle, który, jak się okazało, spadł do poziomu 48,1 pkt. Ze względu na brak prognoz odnosi się wartość opublikowaną do poprzedniej (49,6 pkt) oraz poziomu barierowego 50 pkt, oddzielającego rozwój od regresu. Takie odniesienie wskazuje jednoznacznie na coraz większe kłopoty chińskiej gospodarki, przez co stawia pod znakiem zapytania dynamikę nie tylko chińskiej, ale i światowej gospodarki. Indeksy azjatyckich giełd i eurodolar na publikację zareagowały spadkami, jednak w miarę upływu czasu zostały one zniwelowane. Problem z Państwem Środka jest jednak czymś, co może wywołać większą realizację zysków. Teraz jeszcze inwestorzy będą skupieni na wstępnych indeksach PMI z Niemiec i Eurolandu dla przemysłu i usług. Lepsze odczyty od prognoz powstrzymają realizację zysków, jednak rozczarowanie może zadziałać ze zdwojoną siłą.

Wartości indeksów PMI z Niemiec zostaną podane o godz. 9:28 (prog. 51 pkt dla przemysłu i 53,2 pkt dla usług). O godz. 9:58 podane zostaną indeksy PMI dla strefy euro (prog. 49,5 dla przemysłu i 49,3 dla usług). To będą kluczowe dziś dane, od których powinien zależeć przebieg dzisiejszego handlu. Patrząc na zachowanie eurodolara, w razie lepszych odczytów ma szanse wzrosnąć do 1,3290, ale ten opór jest dosyć silny. Natomiast potencjalne spadki byłyby o tyle groźne, że nastąpiłaby realizacja formacji głowy z ramionami z zasięgiem nawet do poziomu 1,30. Oprócz danych o indeksach PMI warto też zwrócić uwagę na dane z USA: o 13:30 tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 354 tys.), a o godz. 15:00 indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board za luty (prog. 0,6 proc.). Z Polski o godz. 14:00 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia RPP.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.