UK tańczy na cienkiej linie

UK tańczy na cienkiej linie
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-03-21 (13:29)

Dzisiejsze informacje o budżecie powinny wzbudzić zainteresowanie nawet poza granicami UK, jako że oszczędności są jedyną drogą dla wielu europejskich krajów, a Wielka Brytania zapuściła się na te ścieżkę dalej niż większość, przynajmniej w kontekście implementacji środków. Dawniej budżet UK był pilnie strzeżonym sekretem, ale te czasy już dawno minęły.

W tej sytuacji, nawet jeśli minister finansów nie może sobie pozwolić na fiskalne prezenty, wiemy że można się spodziewać subtelnych zmian w obciążeniu podatkowym. Minister będzie mógł ogłosić że zadłużenie w bieżącym roku fiskalnym, kończącym się w tym miesiącu jest zasadniczo zgodne z prognozami sprzed roku, w przeciwieństwie do poślizgu jaki zaliczyły inne kraje europejskie. Jednak Wielka Brytania pozostaje na fiskalnym ostrzu noża, jako że spodziewany wzrost gospodarki wynosi mniej niż 1%. Funt ostatnimi czasy radził sobie dobrze, częściowo wspomagany względnie dobrą sytuacją fiskalną kraju, ale także zmieniającą się dynamiką rynków FX, w których centrum uwagi przestaje być ryzyko i transakcje carry. Z punktu widzenia zadłużenia kraju, wzrostu i polityki, szterling jest postrzegany jako jedna z lepszych walut, przynajmniej w Europie.

Saudyjczycy biorą sprawy w swoje ręce.

Mając wszelkie powody do obaw o konsekwencje wywindowanych cen paliwa, Arabia Saudyjska stwierdziła: dość tego. Największy na świecie producent czarnego złota zwiększy znacznie eksport ropy do USA i uruchomi ponownie część pól naftowych aby zwiększyć całkowitą produkcję. Najwyraźniej 11 supertankowców, każdy zdolny przetransportować 2 miliony baryłek ropy, zostało wynajętych przez Rijad do przewiezienia ładunku do portów z Zatoce Meksykańskiej w nadchodzących tygodniach. Ogłaszając te posunięcia, Saudyjczycy stwierdzili, że są gotowi współpracować z różnymi krajami „aby przywrócić ceny ropy do uczciwych poziomów”, który jak uznali niedawno, wynosi 100 USD za baryłkę. Inflacja w niektórych największych gospodarkach już rośnie z powodu szybujących w górę cen ropy. Chiny po raz drugi w przeciągu sześciu tygodni znacznie podniosły ceny paliwa, a całkowita inflacja Indii podskoczyła w tym miesiącu do prawie 9%. Zaufanie nadal jest kruche a wiele największych gospodarek nadal jest zaangażowane w proces naprawy swoich bilansów, więc wywindowane ceny ropy są dużym ryzykiem. Biorąc pod uwagę zwiększone napięcia na Bliskim Wschodzie związane z sytuacją w Iranie okaże się dopiero, jaki wpływ wywrze interwencja Arabii Saudyjskiej. Pierwsza reakcja była raczej przyciszona.

Wzrost gospodarczy Chin nadal martwi.

Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów poinformowało, że sprzedaż pojazdów w 2012 roku będzie mniejsza niż oczekiwano; faktycznie nawet 5% wzrost może okazać się trudny do osiągnięcia. Decyzja o podwyżce cen benzyny i oleju napędowego o około 7% podjęta przez rząd wczorajszej nocy nadeszła prędzej niż się spodziewano i także negatywnie odbije się na popycie na samochody a zwłaszcza pojazdy komercyjne. Ceny paliw zostały podniesione zaledwie sześć tygodni temu, więc najnowsza podwyżka doleje jeszcze oliwy do ognia jeśli chodzi o zaniepokojenie kosztami tankowania. W pierwszych dwóch miesiącach 2012 roku, sprzedaż samochodów spadła o 4,4%, co było najgorszym wynikiem od siedmiu lat. W odpowiedzi popyt na opony także spada, a jeden z prominentnych producentów opon w Chinach przewiduje w tym roku zaledwie 5% wzrost. Osobno, prezes spółki wydobywczej BHP Iron Ore Ian Ashby poinformował, że wzrost produkcji stali w drugiej co do wielkości gospodarce na świecie zmniejszył się, a „duże budowy infrastrukturalne z pewnością się zakończą”. Ten ciągły napływ negatywnych wiadomości ekonomicznych coraz bardziej ciąży na nastroju rynku akcji – w ciągu nocy Shanghai Composite spadł o kolejne 1,4%. Relatywnie chińskie akcje były w ostatnich latach finansową katastrofą, co jest godne uwagi w obliczu spektakularnego sukcesu gospodarczego, jakim cieszył się kraj. Wzrost zysków nie nadszedł po prostu z tego wybitnego wzrostu ostatnich lat, i wczoraj ogłoszono, że państwowe firmy zanotowały w pierwszych miesiącach 2012 11% spadek dochodów. Mimo protestów polityków i i zapewnień, że wszystko jest na właściwej drodze inwestorzy mają pełne prawo martwić się zmianą trendu wzrostu w Chinach. W efekcie, nie zaskakuje, że renminbi i dolar australijski wydają się bardziej kruche w ostatnich dniach.

Inflacja w UK znów rozczarowuje.

Po raz pierwszy w tym roku dane o inflacji w UK okazały się wyższe niż oczekiwano, lutowy odczyt wyniósł 3,4%. To jednak nadal najniższy wynik od 14 miesięcy, a inflacja będzie w nadchodzących miesiącach kierować się w dół , ponieważ zeszłoroczne ostre podwyżki cen będą powoli wypadać z kalkulacji rok do roku. Jeśli chodzi o dane z lutego, do spadku stopy bazowej przyczyniły się przede wszystkim niższe koszty energii – w tym miesiącu spadły zarówno ceny gazu jak i prądu. O tej redukcji informowano już wcześniej (miedzy innymi dlatego, że ceny tak bardzo wzrosły w poprzednich latach), jednak istniały także siły deflacyjne, widoczne w sektorach kultury i rekreacji, transportu, a także cen ubrań i obuwia. Nie zaskoczył fakt, że ceny paliw wywindowały inflację wyżej, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne rekordowe zwyżki w kosztach hurtowych paliwa w szterlingach. Widać, że inflacja nie spada tak szybko, jak się tego spodziewał Komitet Polityki Monetarnej (MPC), którego listopadowy raport przewidywał ją obecnie na poziomie bliższym 3%. Ponadto ostatnie zmiany cen paliw i żywności oznaczają, że tempo spadku może nadal być powodem rozczarowań w nadchodzących miesiącach. W lutym MPC zdecydował się zwiększyć program zakupu aktywów o kolejne 50 mld funtów, ale w tym samym czasie mówi się o możliwych podwyżkach stóp procentowych. Na razie jest to dostrzegalne w lekkim wzroście stóp swapów overnight. MPC przez długi czas utrzymywała pogląd, że program luzowania ilościowego nie musi zostać zakończony przed podniesieniem stóp. Podsumowując, nie spodziewamy się, żeby stopy wzrosły w tym roku, ale jeśli inflacja nadal będzie rozczarowywać to debata na ten temat może stać się bardziej intensywna.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.