Kiedy Fed zrezygnuje z ultra łagodnej polityki?

Kiedy Fed zrezygnuje z ultra łagodnej polityki?
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-03-21 (12:13)

Pomimo istotnego pogorszenia nastrojów na rynkach akcji w dniu wczorajszym głównie za sprawą obaw o spowolnienie gospodarcze w Chinach, dzisiejsza sesja rozpoczęła się od odrabiania strat. Inwestorzy czekają na kolejne dane makroekonomiczne z USA, które potwierdzą, że amerykańska gospodarka wychodzi na prostą.

Wczorajsze dane dotyczące liczby nowych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów były generalnie pozytywne. Inwestorzy liczą, że dzisiejsza publikacja dotycząca sprzedaży domów na rynku wtórnym również pozytywnie zaskoczy, co zmniejszy szanse na dalsze ilościowe łagodzenie polityki monetarnej. Serie dobrych danych z gospodarki amerykańskiej z czasem powinny sprzyjać mniej gołębiej retoryce Fed. Już wczoraj z ust Kocherlakoty (jastrząb) usłyszeliśmy, że Rezerwa Federalna może zrezygnować z polityki zerowych stóp procentowych w 2012 lub 2013 roku. To może rodzić spekulacje, że wbrew zapewnieniom Fed zdecyduje się wcześniej zrezygnować z ultra łagodnej polityki, co z pewnością pomogłoby notowaniom waluty amerykańskiej.

Dzisiaj Bernanke wystąpi przed Komisją Izby Reprezentantów do Spraw Nadzoru i Reform Rządowych. Już wczoraj znana była treść dzisiejszego oświadczenia. Fed jest w dalszym ciągu zgodny co do prowadzonej w ostatnim czasie polityki i jest gotów użyć, jeśli sytuacja będzie tego wymagać, dostępnych narzędzi, by stabilizować amerykańską gospodarkę. Choć amerykańskie instytucje mają ograniczoną ekspozycję kredytową w Europie, to stabilizacja napięć finansowych na Starym Kontynencie jest pożądana. Zdaniem Fed pełne rozwiązanie europejskiego kryzysu kryzysu zadłużeniowego będzie wymagało dalszego wzmocnienia systemu bankowego, zwiększania zapory antykryzysowej oraz podjęcia wysiłków na rzecz zwiększenia konkurencyjności i wzrostu gospodarczego.

Na rynku walutowym eurodolar zbliżył się w rejon istotnej strefy opory 1,3290-1,3305. Wczorajsze umocnienie dolara było chwilowe i nie przełożyło się na silniejszy ruch. Dzisiejszy dzień może się okazać kluczowy mając na uwadze techniczny obraz rynku. Ewentualne przełamanie wyżej wspomnianej strefy oporu przynajmniej z technicznego punktu widzenia byłoby symptomem do dalszego odreagowania na dolarze. Jak na razie jednak obszar ten nie był testowany wobec czego obecne wzrosty na EURUSD należy traktować jaką głębszą korektę wzrostową całej fali spadkowej z okolic 1,3490.

EURPLN

Eurozłoty pozostaje w węższym zakresie wahań wyznaczonym przez formację trójkąta na wykresie dziennym. Górne ramie formacji wyznacza istotny opór w rejonie 4,15. Dzisiaj złoty lekko traci, tak więc ponownie pojawiły się szanse na przetestowanie najbliższego oporu w rejonie 4,14. Silną strefą wsparcia pozostają okolice 4,10.

EURUSD

Dolar umocnił się wczoraj względem euro w rejon 1,3172, jednak szybko ruch spadkowy został zniwelowany i dziś mamy nowe dzienne maksimum. Dopóki jednak znajdujemy się poniżej oporu w rejonie 1,3290-1,3305 obecny ruch wzrostowy należy traktować jako głębszą korektę wzrostową całej fali spadkowej z okolic 1,3490. Wsparcie wyznacza rejon 1,3170-1,3180.

GBPUSD

GBP osłabił się w wyniku publikacji notatek z marcowego posiedzenia Banku Anglii. Wszyscy członkowie MPC głosowali za pozostawieniem stopy procentowej na niezmienionym poziomie, jednak już takiej jednomyślności nie było w przypadku programu QE. Miles i Posen głosowali za zwiększeniem tego programu o 25 mld GBP. Funtdolar wyłamał się dołem z klina zwyżkującego widocznego na wykresie godzinowym, tym samym z technicznego punktu widzenia możliwy jest powrót w rejon 1,5800.

USDJPY

Dolarjen powrócił do wzrostów. Utrzymujące się pozytywne nastroje na zagranicznych rynkach akcji sprzyjają zwiększaniu krótkich pozycji w jenie. Docelowym poziomem obecnego ruchu wzrostowego są okolice 85,39, gdzie znajduje się opór w postaci 38,2% zniesienia całości spadków z okolic 101,57.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

2025-07-17 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.