Seria wystąpień decydentów Fed

Seria wystąpień decydentów Fed
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-20 (11:07)

Eurodolar kontynuuje wzrosty. Wczoraj euro umocniło się do 1,3265 USD i dziś nad ranem konsoliduje się tuż poniżej tego poziomu. Z technicznego punktu widzenia notowania po raz kolejny zarysowały formację flagi i wydaje się, że jest to jedynie przystanek w kontynuacji wzrostów.

Na drodze do większej aprecjacji euro stoi jednak silny opór na poziomie 1,3290, jeżeli zostałby on przebity eurodolar będzie miał otwartą drogę do tegorocznych szczytów na poziomie 1,3485. Dziś możliwe jest przebicie wspomnianego poziomu oporu (1,3290) i dojście notowań do poziomu 1,3325. Najważniejsze dane napłyną ze Stanów Zjednoczonych - poznamy odczyty kolejnych wskaźników obrazujących kondycję rynku nieruchomości. Wczoraj negatywnym zaskoczeniem okazał się odczyt indeksu NAHB. Nie tylko przybrał wartość poniżej prognozy, ale ponadto w dół zrewidowany zostały odczyt z poprzedniego miesiąca. Dziś natomiast poznamy liczbę pozwoleń na budowę domów oraz liczbę prac rozpoczętych w lutym. W styczniu liczba pozwoleń na budowę wzrosła o 0,4 proc. Zgodnie z Census Bureau (agencji rządowej wchodzącej w skład Departamentu Handlu USA) budowy rozpoczynają się mniej więcej w przeciągu miesiąca od wydania pozwolenia. Z tego względu oczekujemy lekkiego wzrostu liczby rozpoczętych budów domów (do poziomu 700 tys., poprzednio 699 tys.). Co prawda dane z rynku nieruchomości wskazują na stopniową poprawę sytuacji w tej sferze gospodarki, jednak ich wartości cały czas znajdują się znacznie poniżej poziomów sprzed 2008 roku. W ostatnich kilkunastu dniach wyraźnie wzrosło znaczenie perspektyw polityki monetarnej Fed jako tematu wyznaczającego przebieg notowań eurodolara. Ubiegłotygodniowego posiedzenia nie wieńczyła konferencja prasowa, mało nowego wniosła treść komunikatu, ale kolejne dni obfitować będą w liczne wystąpienia członków FOMC, co rozbudziło oczekiwania, że rzucą one choć trochę światła na perspektywy polityki pieniężnej Fed. Dziś o 17:45 (o tej samej porze w czwartek oraz w piątek o 18:45 polskiego czasu) Ben Bernanke wygłosi serię wykładów na uniwersytecie Georga Washingtona. Oczywiście nie padną żadne deklaracje, ale ważny w oczach inwestorów będzie każdy epitet opisujący kondycję największej światowej gospodarki. Oprócz tego do końca tygodnia publicznie wypowiadać będą się (na różnym forum i na rozmaite tematy): Yellen, Bullard, Tarullo, Evans i Kocherlakota. Jeśli założymy, że w ogóle poruszony zostanie przez nich temat ewentualnej zmiany w polityce pieniężnej – to należy oczekiwać najbardziej jastrzębich słów z ust Kocherlakoty, a najłagodniejszego podejścia ze strony Evans’a. Sęk w tym, że obaj pozbawieni są w 2012 roku prawa głosu. Reasumując: mimo licznych wystąpień, nie należy oczekiwać, że członkowie Fed odsłonią karty w najbliższych tygodniach – utrzymana zostanie strategia wait and see.

Złoty po wczorajszym umocnieniu i nocnej konsolidacji, dziś nad ranem traci na wartości i kurs EUR/PLN znajduje się przy poziomie 4,1150, a USD/PLN przy poziomie 3,11. Polska waluta od około trzech tygodni porusza się w trendzie bocznym, jednak w sytuacji utrzymującego się podwyższonego apetytu na ryzyko, zwiększonej płynności na rynku i dyferencjału stóp procentowych złoty ma szanse dalej zyskiwać. Notowania złotego mogą w najbliższych tygodniach dotrzeć do poziomu 4,05 w stosunku do euro oraz 3,00 w stosunku do dolara. Dziś natomiast złoty powinien umocnić się odpowiednio do poziomu 4,095 oraz 3,09. Dziś z rodzimej gospodarki poznamy wskaźnik inflacji bazowej w styczniu oraz lutym. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 2,7 proc. w lutym, jednak te dane nie powinny wpłynąć na rynek walutowy. Wczoraj natomiast poznaliśmy rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej. Jej dynamika w lutym ukształtowała się bowiem na poziomie 4,6 proc. w relacji rocznej, co okazało się prawie dwa razy niższym poziomem niż zakładał konsensus rynkowy oraz najgorszym wynikiem od lipca ubiegłego roku. Powodem słabego odczytu mogła być niekorzystna pogoda w lutym oraz słabnący popyt z zagranicy, co z jednej strony spowodowane jest spowolnieniem gospodarczym w strefie euro, a z drugiej silnym złotym co sprawia, że polskie produkty stają się relatywnie droższe.

Źródło: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

15:21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

15:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?