Złoty odporny na dane makro

Złoty odporny na dane makro
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-03-19 (09:55)

Przez ostatnie dwa tygodnie notowania złotego ustabilizowały się, w przypadku kurs EUR/PLN w dość szerokim przedziale 4,08-4,18, w czym niewątpliwie pomocne jest uspokojenie nastrojów na rynkach zewnętrznych. Czynniki krajowe, w tym przede wszystkim odczyty wskaźników makroekonomicznych, również nie uderzają negatywnie w polską walutę.

W piątek GUS podał dane z rynku pracy, które na pierwszy rzut oka mogły zaszkodzić złotemu. W lutym w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób wynagrodzenia wzrosły w ujęciu rocznym o 4,3 proc., czyli tyle samo ile wyniósł średni wzrost cen dóbr usług konsumpcyjnych, a zatem realna płaca pozostaje na tym samym poziomie. Zatrudnienie wprawdzie wzrosło w skali roku o 0,5 proc., ale z każdym miesiącem dynamika słabnie, natomiast w relacji miesięcznej w zeszłym miesiącu ubyło 8 tys. miejsc pracy. Przy problemach rynku pracy trudno oczekiwać zaostrzania polityki monetarnej przez RPP (co niesie negatywne implikacje dla złotego), jednak retoryka niektórych członków Rady pozostaje w opozycji do tych argumentów. Najnowszego komentarza udzielił Andrzej Kaźmierczak, który podtrzymuje zdanie, że zacieśnianie polityki pieniężnej jest nadal możliwe ze względu na wysoką inflację, która może wywołać efekty drugiej rundy (wysokie ceny skłaniają pracowników do wyższych żądań płacowych, które przekładając się na wzrost kosztów wytworzenia podbijając ceny dóbr i usług). W jego opinii jeszcze jedna podwyżka nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu, choć prognozy na poziomie 3 proc. uważa za bardzo optymistyczne. Wygląda więc na to, że słabsze raporty z gospodarki nie przekonują wszystkich członków RPP do rezygnacji z „jastrzębiego” nastawienia, co nadal oddziałuje wspierająco na złotego. Choć stanowisko to nie jest dominujące, nie można wykluczyć, że kolejne posiedzenia RPP może przynieść głosowanie nad wnioskiem o podwyżkę i choć prawdopodobnie wniosek przepadnie, to tyle wystarczy, by zwrócić uwagę inwestorów na rynku złotego.

Po niemal tygodniu spadków eurodolara w piątek unijna waluta odzyskała równowagę i silniej zaczęła odrabiać straty wraz z pojawieniem się spekulacji o możliwym połączeniu europejskich funduszy ratunkowych. Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że ministrowie finansów rozważają różne możliwości zwiane z tymczasowym (EFSF) i permanentnym (EMS) funduszem ratunkowym i decyzję w tej sprawie mogą zostać podjęte na spotkaniu Eurogrupy 30 marca. Późniejszy komentarz anonimowego unijnego urzędnika wskazał na możliwość połączenia funduszy, które łącznie będą dysponować środkami w wysokości 692 mld euro. Perspektywa zwiększenia arsenału antykryzysowego ucieszyła inwestorów i przełożyła się na odbicie eurodolara o 0,7 proc. i dziś rano kurs notuje poziom 1,3170. W obliczu rosnącego przekonania o konieczności drugiego pakietu ratunkowego dla Portugalii oraz nasilających się obaw o sytuację fiskalną Hiszpanii każda dodatkowa kwota będąca do dyspozycji unijnych władz jest mile widziana i zmniejsza negatywną presję, jaka towarzyszy euro. Ale czy ministrowie zdecydują się na taki krok, będzie trzeba poczekać (przynajmniej) do 30 marca. W końcu utrzymanie obecnego funduszu EFSF i połączenie go z EMS oznacza przekazanie większej kwoty przez podatników Europy Północnej na rzecz rozrzutnego Południa, co może budzić silny sprzeciw społeczny w tej pierwszej grupie.

W poniedziałkowym kalendarzu nie za wiele publikacji. O 10:00 Eurostat poda dane o saldzie rachunku obrotów bieżnych po styczniu, jednak jest to pozycja mająca nikły wpływ na notowania. Neutralny dla złotego powinien także być odczyt dynamiki produkcji przemysłowej (prog. 8,8 proc. r/r) oraz inflacji PPI (6,6 proc. r/r) za luty. GUS opublikuje wskaźniki o 14. Zdecydowanie najważniejszy będzie odczyt indeksu rynku nieruchomości NAHB z USA. Oczekiwany wzrost do 30 pkt. z 29 pkt. przed miesiącem powinien wesprzeć argumenty świadczące o odbiciu na rynku mieszkaniowym w USA.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.