Kolejna seria danych z USA

Kolejna seria danych z USA
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-16 (10:50)

Po wczorajszych dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych potwierdzających stopniowe odradzanie się amerykańskiej gospodarki eurodolar zwyżkował do poziomu 1,3120. Nad ranem kurs EUR/USD znajduje się przy poziomie 1,3075. Kierunek dzisiejszych notowań powinno wyznaczyć wybicie z przedziału 1,3050- 1,3120.

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźnie osłabienie rynkowych korelacji. Trzydziestodniowy, kroczący wskaźnik korelacji procentowych zmian wartość indeksu S&P 500 i kursu EUR/USD osłabł z 0,9 notowanych pod koniec ubiegłego roku, do 0,39, czyli wartości najniższej od blisko roku. Jeszcze kilka, kilkanaście tygodni temu dobre dane makroekonomiczne z USA były impulsem do wzrostów kursu eurodolara i giełdowych indeksów, gdyż pozytywnie wpływały na rynkowe nastroje. Teraz, kiedy inwestorów nurtuje pytanie, czy Fed sięgnie po kolejne narzędzia niekonwencjonalnej polityki monetarnej, dobre odczyty coraz częściej przyczyniają się do wzrostu wartości dolara w stosunku do euro, ponieważ zmniejszają szanse na kontynuację luzowania polityki monetarnej w drugiej części roku. Wzrost wartości sumy bilansowej ECB wynikający z przeprowadzonych operacji LTRO, przy braku ilościowego luzowania ze strony Fed będzie czynnikiem negatywnie oddziaływującym na siłę wspólnej waluty. Mimo usunięcia z treści komunikatu po posiedzeniu FOMC zdania dotyczącego konieczności bacznego monitorowania tempa wzrostu cen, bardzo istotne w kontekście perspektyw polityki pieniężnej Fed są odczyty wskaźników inflacyjnych. Głównym źródłem presji cenowej w USA są oczywiście ceny paliw, a inflacja bazowa w ujęciu miesięcznym powinna przybrać bardzo umiarkowaną dynamikę. Wysokie ceny paliw negatywnie oddziałują także na nastroje gospodarstw domowych, jednak nie są w stanie przeważyć optymizmu wynikającego ze spadków stopy bezrobocia. Tzw. misery index (obliczany jako suma inflacji CPI rok do roku i stopy bezrobocia) pod koniec ubiegłego roku przybierał wartości najwyższe od początku lat 80. ubiegłego stulecia, jednak w ostatnich miesiącach za sprawą wygasania presji inflacyjnej i spadków stopy bezrobocia (które w pewnym stopniu maskują jednak słabość amerykańskiego rynku pracy) indeks ostro zniżkował, co szło w parze ze wzrostami indeksów opartych o badania ankietowe. Dziś podobnie jak wczoraj napłynie kilka ważnych danych zza Oceanu. Poznamy inflację CPI za luty. Bazowa inflacja prawdopodobnie pozostanie na tym samym poziomie (2,3 proc.) w relacji rocznej, natomiast inflacja obejmująca wszystkie towary prawdopodobnie lekko wzrośnie z powodu silnego miesięcznego skoku cen ropy. O godzinie 14:15 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w lutym. Oczekujemy, że po styczniowej stagnacji (odczyt na poziomie 0 proc.) w lutym produkcja przemysłowa przyśpieszyła i dynamika ukształtuje się na poziomie 0,3 proc. Ostatnim ważnym odczytem z USA w tym tygodniu będzie wartość indeksu Uniwersytetu Michigan w marcu obrazującego nastroje wśród amerykańskich gospodarstw domowych. Po sześciu miesiącach z rzędu systematycznych wzrostów wartości indeksu i poprawy sentymentu (której w lutym nie zdołały powstrzymać nawet silnie rosnące ceny paliw) w tym miesiącu prognoza rynkowa również zakłada wyższy odczyt (na poziomie 75,5 pkt., poprzednio 75,3).

Wczoraj złoty odrobił cale środowe straty, broniąc tym samym ważnego poziomu 3,20 w stosunku do dolara. Nad ranem kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,12, a USD/PLN na poziomie 3,15. Dziś możliwe jest ponowne osłabienie złotego. Kurs EUR/PLN może osiągnąć dziś maksimum na poziomie 4,14 a USD/PLN na poziomie 3,17. Uwagę rodzimych inwestorów przykuje dziś publikacja GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w lutym. Spodziewamy się powrotu do spadków zatrudnienia w przedsiębiorstwach w następstwie osłabienia koniunktury gospodarczej i braku pozytywnych efektów sezonowych.

Oczekujemy, że liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się o 8 tys. do poziomu 5,543 mln osób. W ujęciu procentowym oznacza to wzrost o 0,6 proc. r/r i spadek 0,1 proc. m/m. W tym roku luty ma równą liczbę dni roboczych ze styczniem, co powinno być pozytywnym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzeń. W kierunku wyższych wynagrodzeń w ujęciu rocznym oddziałuje również stosunkowo niska baza z przed roku Spodziewamy się, że wynagrodzenia wzrosły o niecałe 33 złotych, co przekłada się na wzrost o 8,1 proc. r/r i 0,9 proc. m/m.

Źródło: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.