Koniec tygodnia sprzyjać będzie stabilizacji notowań złotego

Koniec tygodnia sprzyjać będzie stabilizacji notowań złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-03-16 (10:47)

Podczas porannego handlu złoty oscyluje blisko wczorajszych maksimów, osiągając 4,1175 PLN za euro, 3,1436 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4077 PLN względem franka szwajcarskiego. Pomimo polepszenia się nastrojów wokół walut emerging markets to rentowności polskiego długu na rynku wtórnym wyraźnie wzrosły i wynoszą obecnie 5,535% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Polska waluta po wczorajszym podejściu pod 4,15 PLN zdołała odreagować (0,87%) wsparta przez sytuację na pozostałych walutach regionu. Równocześnie zyskiwał forint (0,62%) oraz korona czeska (0,52%), równocześnie rumuński lej stracił (-0,39%) wobec wspólnej waluty osiągając 20-miesieczne minimum. Większość walut wschodzących skorzystała na wzroście notowań eurodolara, przerywając trend realizacji zysków trwających od początku tygodnia. W opinii zagranicznych uczestników rynku inwestorzy aktualnie bardziej uważnie przyglądają się sytuacji na rynku amerykańskiego długu niż giełdom. Wzrost rentowności instrumentów amerykańskich oznacza spadek awersji do ryzyka, co również zwyczajowo wiąże się z nabywaniem bardziej ryzykownych walut.

W przypadku węgierskiego forinta należy wspomnieć o spadku zmienności z uwagi na 2-dniowe święto państwowe, co powinno przełożyć się również na ruchy na złotym. W trakcie wczorajszej sesji pojawiła się informacja, iż Premier V. Orban w upublicznionym liście do przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso napisał, iż Budapeszt chce uniknąć „niepotrzebnych” opóźnień w kwestiach negocjacyjnych oraz ma nadzieje, że zagadnienie prawne zostaną szybko i sprawne rozwiązane, a Węgry będą mogły podjąć kroki mające na celu trwałe obniżenie deficytu. Inwestorzy przyjęli tą informacje pozytywnie, jednak na rynkach widać obawy o możliwą eskalacje sporu na linii Budapeszt – UE, MFW, gdzie podczas ostatniego spotkania Unijni Ministrowie Finansów podjęli wstępną decyzje o zamrożeniu środków z funduszy spójności dla Węgier od 1 stycznia 2013r.

Podczas dzisiejszego handlu poznamy dane fundamentalne z gospodarki Polskiej odnoszące się do przeciętnego zatrudnienia (oczek. 0,6% r/r), oraz wynagrodzenia (oczek. 5,5% r/r) za luty. Dane te choć istotne z punktów widzenia konsumenckiego i statystycznego nie są uważnie śledzone przez kapitał zagraniczny ponieważ wywierają ograniczony wpływ na stanowiska decydentów zarządzających polityką monetarną. Złoty podatny będzie głównie na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych, a te warunkowane będą przez porcje publikacji makroekonomicznych z Stanów Zjednoczonych. Jako najważniejsze należy wymienić: indeks nastrojów uniwersytetu Michigan o godz. 14:55 (oczek. 75,5 pkt) oraz dane o inflacji w ujęciu konsumenckim o godz. 13:30 (oczek. 2,9% r/r). Ponadto inwestorzy śledzić będą publiczne wystąpienie Mario Draghiego o godz. 10:30 doszukując się w nim odniesień do aktualnej sytuacji gospodarczej w Strefie oraz dalszych planów dotyczących prowadzonych LTRO.

Z technicznego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN dynamicznie odreagował odbijając się od wsparcia na 23,6% fibo. Jednocześnie główne newralgiczne poziomy ograniczające wzrosty na parach zostały wstępnie wybronione (4,15 EUR/PLN i MA200 na USD/PLN), jednak jak dotąd skala korekty spadkowej sugeruje, że o naruszenie ostatnich minimów może być ciężko, tym bardziej przy względnie neutralnym zachowaniu eurodolara w kończącym się tygodniu.

EUR/PLN: Podejście po 4,15 PLN zakończyło się wygenerowaniem dynamicznej korekty spadkowej. Notowania oscylują aktualnie pod oporem na poziomie 4,1223 PLN, gdzie końcówka tygodnia przebiegać będzie najpewniej w zakresie 4,10 – 4,15 PLN.

Wsparcia: 4,10 PLN 4,08 PLN.
Opór: 4,1223PLN, 4,15 PLN.

USD/PLN: Odbicie się od średniej 200-sesyjnej doprowadziło do szybkiego zejścia na wsparcie na poziomie 3,15 PLN wokół, którego będziemy najprawdopodobniej oscylować podczas piątkowego handlu (3,1266 PLN – 3,17 PLN).

Wsparcie: 3,15 PLN, 3,1266 PLN
Opór: 3,17 PLN, 3,1933 PLN

CHF/PLN: Kolejny test zakresu 3,43 PLN po raz kolejny nie doprowadził do jego wyraźnego przebicia – stąd też można oczekiwać oscylowania pod tym oporem w trakcie najbliższych godzin.

Wsparcia: 3,40 PLN, 3,39 PLN
Opór: 3,43 PLN, 3,47 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.