Dane z USA i komunikat SNB w centrum uwagi

Dane z USA i komunikat SNB w centrum uwagi
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-15 (09:19)

Spadki na eurodolarze nieco wyhamowały. Podczas sesji azjatyckiej kurs EUR/USD osiągnął minimum na poziomie 1,3005, natomiast dziś nad ranem euro umacnia się w stosunku do dolara i przed rozpoczęciem sesji na Starym Kontynencie notowania znajdują się na poziomie 1,3065. Dziś możliwa jest korekta ostatnich spadków i wzrost w okolice poziomu 1,31.

Perspektywa jednak cały czas pozostaje spadkowa i w przeciągu kilku dni możemy się spodziewać zejścia poniżej wsparcia na poziomie 1,2980. Inwestorzy zaczynają doceniać stopniowe ożywienie w amerykańskiej gospodarce i w odpowiedzi na dobre dane z USA nie szukają ryzykownych rynków, a zwracają się w kierunku dolara. Widać to doskonale na wykresie indeksu dolarowego, który od początku miesiąca systematycznie zwyżkuje (obecnie jego wartość znajduje się na najwyższym poziomie od siedmiu tygodni). Co więcej skośność opcyjnych strategii korytarzowych (25 delta 1M risk reversal) dla EUR/USD przybiera wartości ujemne, co świadczy o niedźwiedzim nastawieniu rynku w stosunku do wspólnej waluty (inwestorzy są skłonni płacić więcej za opcje sprzedaży euro niż zakupu, antycypując tym samym spadki kursu EUR/USD). Dziś poznamy kilka odczytów, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na sytuacje na rynku walutowym. O godzinie 9:30 Narodowy Bank Szwajcarii ogłosi decyzje w sprawie stóp procentowych. Polityka monetarna prawdopodobnie nie zostanie zmieniona, kluczową rolę będzie jednak miał wydźwięk komunikatu po posiedzeniu SNB. Inwestorzy bowiem szukać będą potwierdzenia determinacji władz monetarnych do obrony ustalonego we wrześniu ubiegłego roku minimalnego kursu wymiany franka na euro (na poziomie 1,20). Wczoraj kurs EUR/CHF dynamicznie wzrastał do 1,2145, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo ataku spekulacyjnego i testowania możliwości SNB. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy pierwsze odczyty regionalnych indeksów koniunktury w marcu- Fed z Filadelfii oraz NY Empire State. Po ostatnich odpowiednio trzech i czterech z rzędu miesiącach wzrostów wartości tych indeksów dziś możliwy jest kolejny dobry wynik. Spodziewamy się, że odczyty będą zbliżone do wartości z lutego. Jeżeli jednak dane pozytywnie zaskoczą możemy ponownie zaobserwować aprecjację dolara. Wcześniej Departament Pracy opublikuje tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ostatnich trzech tygodniach liczba osób ubiegających się o zasiłek wzrastała, jednak cały czas znajduje się na stosunkowo niskim poziomie, co potwierdza 4- tygodniowa średnia krocząca, która systematycznie spada i przybiera obecnie wartości najniższe od czterech lat.

Polska waluta mimo początkowo spokojnych notowań na rynkach bazowych od rana dynamicznie traciła na wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował do poziomu 4,16, a USD/PLN do 3,1950. Dziś jednak złoty powinien odreagować i umocnić się do 4,13 w stosunku do euro i 3,16 w stosunku do dolara. Wczoraj notowania złotego względem dolara zatrzymały się przy kluczowym poziomie, którego trwałe przebicie może oznaczać odwrócenie trendu aprecjacyjnego. Zwiastunem wzrostów na parach złotowych jest również sytuacja techniczna, gdyż w ostatnich sześciu tygodniach da się zauważyć negatywną dywergencję między spadającym kursem, a rosnącym oscylatorem stochastycznym wolnym. Wczoraj notowaniom złotego nie pomogła nawet (tak jak to miało miejsce kilka dni temu) kolejna udana aukcja obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało bowiem dwuletnie obligacje za 4 mld złotych przy prawie dwukrotnie wyższym popycie i rentowności 4,535 (niższej niż na rynku wtórnym). Tym samym MF sfinansowało potrzeby pożyczkowe na ten rok już w 47 proc. Trwające od kilku dni spadki wartości polskiej waluty na razie należy odczytywać jako ruch korekcyjny i realizacja zysków. Widać to również na rynku długu- rentowność 10- letnich obligacji wzrosła wczoraj o 8 pb. Niemniej jednak jeżeli spadki na eurodolarze utrzymają się, w niedługim terminie za euro znów możemy płacić 4,26, a za dolara 3,30 PLN.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

07:26 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.