Dane z USA i komunikat SNB w centrum uwagi

Dane z USA i komunikat SNB w centrum uwagi
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-15 (09:19)

Spadki na eurodolarze nieco wyhamowały. Podczas sesji azjatyckiej kurs EUR/USD osiągnął minimum na poziomie 1,3005, natomiast dziś nad ranem euro umacnia się w stosunku do dolara i przed rozpoczęciem sesji na Starym Kontynencie notowania znajdują się na poziomie 1,3065. Dziś możliwa jest korekta ostatnich spadków i wzrost w okolice poziomu 1,31.

Perspektywa jednak cały czas pozostaje spadkowa i w przeciągu kilku dni możemy się spodziewać zejścia poniżej wsparcia na poziomie 1,2980. Inwestorzy zaczynają doceniać stopniowe ożywienie w amerykańskiej gospodarce i w odpowiedzi na dobre dane z USA nie szukają ryzykownych rynków, a zwracają się w kierunku dolara. Widać to doskonale na wykresie indeksu dolarowego, który od początku miesiąca systematycznie zwyżkuje (obecnie jego wartość znajduje się na najwyższym poziomie od siedmiu tygodni). Co więcej skośność opcyjnych strategii korytarzowych (25 delta 1M risk reversal) dla EUR/USD przybiera wartości ujemne, co świadczy o niedźwiedzim nastawieniu rynku w stosunku do wspólnej waluty (inwestorzy są skłonni płacić więcej za opcje sprzedaży euro niż zakupu, antycypując tym samym spadki kursu EUR/USD). Dziś poznamy kilka odczytów, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na sytuacje na rynku walutowym. O godzinie 9:30 Narodowy Bank Szwajcarii ogłosi decyzje w sprawie stóp procentowych. Polityka monetarna prawdopodobnie nie zostanie zmieniona, kluczową rolę będzie jednak miał wydźwięk komunikatu po posiedzeniu SNB. Inwestorzy bowiem szukać będą potwierdzenia determinacji władz monetarnych do obrony ustalonego we wrześniu ubiegłego roku minimalnego kursu wymiany franka na euro (na poziomie 1,20). Wczoraj kurs EUR/CHF dynamicznie wzrastał do 1,2145, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo ataku spekulacyjnego i testowania możliwości SNB. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy pierwsze odczyty regionalnych indeksów koniunktury w marcu- Fed z Filadelfii oraz NY Empire State. Po ostatnich odpowiednio trzech i czterech z rzędu miesiącach wzrostów wartości tych indeksów dziś możliwy jest kolejny dobry wynik. Spodziewamy się, że odczyty będą zbliżone do wartości z lutego. Jeżeli jednak dane pozytywnie zaskoczą możemy ponownie zaobserwować aprecjację dolara. Wcześniej Departament Pracy opublikuje tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ostatnich trzech tygodniach liczba osób ubiegających się o zasiłek wzrastała, jednak cały czas znajduje się na stosunkowo niskim poziomie, co potwierdza 4- tygodniowa średnia krocząca, która systematycznie spada i przybiera obecnie wartości najniższe od czterech lat.

Polska waluta mimo początkowo spokojnych notowań na rynkach bazowych od rana dynamicznie traciła na wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował do poziomu 4,16, a USD/PLN do 3,1950. Dziś jednak złoty powinien odreagować i umocnić się do 4,13 w stosunku do euro i 3,16 w stosunku do dolara. Wczoraj notowania złotego względem dolara zatrzymały się przy kluczowym poziomie, którego trwałe przebicie może oznaczać odwrócenie trendu aprecjacyjnego. Zwiastunem wzrostów na parach złotowych jest również sytuacja techniczna, gdyż w ostatnich sześciu tygodniach da się zauważyć negatywną dywergencję między spadającym kursem, a rosnącym oscylatorem stochastycznym wolnym. Wczoraj notowaniom złotego nie pomogła nawet (tak jak to miało miejsce kilka dni temu) kolejna udana aukcja obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało bowiem dwuletnie obligacje za 4 mld złotych przy prawie dwukrotnie wyższym popycie i rentowności 4,535 (niższej niż na rynku wtórnym). Tym samym MF sfinansowało potrzeby pożyczkowe na ten rok już w 47 proc. Trwające od kilku dni spadki wartości polskiej waluty na razie należy odczytywać jako ruch korekcyjny i realizacja zysków. Widać to również na rynku długu- rentowność 10- letnich obligacji wzrosła wczoraj o 8 pb. Niemniej jednak jeżeli spadki na eurodolarze utrzymają się, w niedługim terminie za euro znów możemy płacić 4,26, a za dolara 3,30 PLN.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.