Rynkowy dysonans

Rynkowy dysonans
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-03-15 (09:09)

W ostatnich dniach mamy do czynienia z ciekawą sytuacją – bardzo dobre nastroje panują wciąż na rynkach kapitałowych, ale za to na rynku długu i ryku walutowym daje się zaobserwować już pewną nerwowość. W ostatnich dniach bardzo silnie umacniał się dolar, zarówno w stosunku do euro i dolara australijskiego, jak i do jena.

O ile w przypadku jena jest to o tyle naturalne, że dolarowi sprzyja tam zarówno sytuacja fundamentalna, jak i techniczna (dolar zyskuje do jena od momentu powiększenia przez BoJ programu płynnościowego o 10 bln JPY), tak w przypadku dwóch pierwszych walut, które są procykliczne, wyjaśnienie przewagi amerykańskiej waluty nie jest już tak proste. Z jednej strony widoczne wciąż jest oddziaływanie wtorkowego przemówienia szefa Fed Bena Bernanke – nie sprawdziły się sensacyjne doniesienia Wall Street Journal o rychłym oznajmieniu chęci przeprowadzenia QE3, co skokowo podziałało na umocnienie dolara. Ben Bernanke nie wspomniał też o QE3 w odtwarzanym przemówieniu dla Independent Community Bankers of America w Nashville. Do tego jeszcze należy doliczyć szereg lepszych danych z amerykańskiej gospodarki, które szczególnie nabierają znaczenia, jeśli porówna się je z odczytami płynącymi z pogrążonej w recesji strefie euro. W tym momencie przeważa interpretacja wprost – lepsze dane z USA powodują umocnienie dolara, co szczególnie było widać podczas podanych w piątek danych z rynku pracy. Kapitał w tym momencie migruje w stronę akcji, co widać na polskim rynku długu. Wczoraj rentowności 10-letnich obligacji wzrosły z 5,34 do ponad 5,4 proc. Na rynku pierwotnym miała miejsce za to udana aukcja 2-letnich zerokuponowych obligacji (sprzedano dług za 3,99 mld PLN z puli 2-4 mld PLN, rentowność osiągnęła 4,535 proc., najniżej od 6 lat), a przy okazji Ministerstwo Finansów poinformowało, że celem jest sfinansowanie większości potrzeb pożyczkowych na ten rok już w pierwszym półroczu, a do końca marca ma być pozyskana połowa środków. Te pozytywne informacje nie powstrzymały jednak przeceny na wtórnym rynku długu, a skorelowany z wyceną obligacji złoty tracił na wartości. Para EUR/PLN wzrosła do poziomu 4,15, natomiast USD/PLN do okolic 3,18. Za to ewidentnie kapitał wędrował na giełdy, na których dominował wczoraj kolor zielony. Złoty może jeszcze na tej fali lekko tracić, jednak cały czas mamy do czynienia jedynie z korektą w trendzie umacniającym polską walutę, a w dłuższej perspektywie, przy zachowaniu dobrego sentymentu, korelacja wyceny złotego z nastrojami powinna powrócić.

W czwartkowym kalendarium widnieje kilka istotnych informacji, które mogą wpłynąć na nastroje na rynku walutowym w rozumieniu ogólnym bądź też mieć przełożenie tylko na konkretne waluty. O godz. 9:30 SNB poda komunikat o poziomie stóp procentowych w Szwajcarii – tutaj nie oczekuje się zmiany, pozostaną one na rekordowo niskim poziomie 0 proc., jednak rynkowi spekulanci liczą na podwyższenie limitu sztywnego kursu EUR/CHF z poziomu 1,20 na 1,25. Taki ruch byłby na pewno pożądany z punktu widzenia polskich kredytobiorców zadłużonych we frankach, gdyż automatycznie przełożyłby się na obniżenie jego kursu względem złotego. Najprawdopodobniej jednak padnie tylko zapewnienie o determinacji SNB w obronie limitu 1,20. Taka deklaracja SNB mogłaby wywołać realizację zysków ze środowego osłabienia franka do poziomu 1,2125 za euro. To z kolei, jeśli założyć stabilność kursu EURPLN albo kontynuowanie wczorajszego ruchu w górę, osłabi złotego względem franka.

Oprócz decyzji i komunikatu SNB poznamy też szereg danych z USA. Najważniejszymi z nich będą: publikowane o godz. 13:30 indeks NY Empire State za marzec (prog. 17,0 pkt), tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 356 tys.) oraz marcowy indeks Fed z Filadelfii publikowany o godz. 15:00 (prog. 12,0 pkt). Odczyty te mogą być zadecydować, czy na giełdach nastąpi realizacja zysków z ostatnich wzrostów czy też indeksy zaatakują jeszcze wyższe poziomy. Pogorszenie nastrojów raczej nie wiązałoby się z przeceną dolara, a wręcz przeciwnie – mógłby on dalej zyskiwać, za to polska waluta powiększyłaby straty. Kalendarium uzupełnia spotkanie MFW, gdzie będą rozstrzygać się losy obiecanych przez szefową MFW 28 mld EUR pomocy dla Grecji w ramach drugiego pakietu ratunkowego.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.