Fed serwuje rynkom ostrożny optymizm

Fed serwuje rynkom ostrożny optymizm
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-03-14 (12:45)

Amerykański Bank Rezerwy Federalnej dokonał we wczorajszym komunikacie trudnej sztuki zrównoważenia informacji, prezentując ostrożnie optymistycznie widoki na przyszłość, ale nie wykluczając dalszych środków luzujących politykę monetarną i podtrzymania niskich stóp procentowych do końca 2014.

Oczekiwany wzrost został określony jako „umiarkowany”, zamiast jak wcześniej „nieznaczny”, co wydaje się niewielką modyfikacją ale jest oznaką ostrożnego optymizmu banku co do stabilności niedawnych pozytywnych danych. Fed zwrócił także uwagę na zmniejszenie napięcia na rynkach finansowych, jednocześnie uznając „zauważalny” spadek stopy bezrobocia, która nadal pozostaje w jego opinii „wywindowana”. Co ciekawe, nawet jeśli szanse na kolejne luzowanie QE są mniejsze, rynki zaczynają zwracać większa uwagę na gospodarkę, więc azjatyckie giełdy mogły podążyć śladem europejskich i iamerykańskich rynków notujących duże zyski. Rynek FX nadal pozostaje jednak powściągliwy. Interesująco wygląda też zmniejszająca się współzależność kursu AUD/JPY i indeksów akcji, z 0,90 do nieco powyżej 0,70 ( 3 miesięczny kurs jena do S&P500). To znak, że rynek walutowy odłącza się od rytmu ryzyko/brak ryzyka, który jest obecny na innych rynkach.

Chiny jeszcze bardziej obniżają standardy kredytowe.

Dziś ogłoszono, że wymagania kredytowe zostaną zmniejszone dla trzech z czterech wiodących chińskich banków. To rezultat niższego popytu na pożyczki, co z kolei zostało spowodowane przez spadającą ilość depozytów bankowych. Kredyty są ograniczone przez stosunek pożyczki do depozytu, więc ta decyzja ma na celu powstrzymanie dalszego zmniejszania się ilości kredytów w czasie, gdy gospodarka zwalnia. Premier Wen Jibao zadeklarował, że tempo reformy ekonomicznej zostanie zwiększone, a przepływ juana będzie ułatwiony, co wspiera pogląd, że Pekin od tej pory nie ma zamiaru pozwolić na żaden znaczny wzrost kursu swojej waluty.

BoJ nie jest winny osłabieniu jena.

Po raz kolejny jen osłabił się po spotkaniu Banku Japonii, mimo że tym razem bank centralny wprowadził dużo mniej zmian w swojej polityce. Tak jak w przypadku obniżenia kursu waluty po spotkaniu w zeszłym miesiącu, na pierwszy rzut oka reakcja jena wygląda na przesadną, biorąc pod uwagę, że środki przyjęte przez bank będą miały ograniczone krótkoterminowe (a możliwe że i długoterminowe) implikacje. W zeszłym miesiącu zwróciliśmy uwagę na fakt, że seria spadków jena wydawała się być spowodowana zwiększoną różnicą na krótkim końcu dwuletniej krzywej rentowności na korzyść dolara, przynajmniej na początku serii osłabienia jena. Ten czynnik miał także wpływ na ostatnią zmianę kursu: spread między japońskimi i amerykańskimi dwuletnimi stopami swapowymi zwiększył się na korzyść dolara, kiedy stopa USA przekroczyła poziom 0,30%. Wpływ wywarł też wzrost cen ropy, znaczący dla Japonii która jest trzecim największym importerem ropy na świecie. Oczywiście japońskie władze z radością powitałyby osłabienie jena, ale ich możliwości są ograniczone ze względu na oddziaływanie sił szerszego rynku na walutę. W tej sytuacji nie można przypisywać najnowszego obniżenia kursu jena wyłącznie Bankowi Japonii.

Nadzieja kiełkuje w UK.

Dni są coraz dłuższe, krokusy kwitną a ptaszki śpiewają. Przybycie wiosny do Wielkiej Brytanii zbiegło się z kiełkowaniem pierwszych oznak poprawy sytuacji gospodarczej. Przykładowo, ceny domów ustabilizowały się w ostatnich miesiącach po spadku w ostatnim kwartale zeszłego roku; bilans cen domów RICS zanotował w lutym 19-miesięczny rekord, wsparty aktywnością kupców nabywających pierwszy dom, motywowanych zwolnieniem z opłaty skarbowej, które wygasa 24 marca. Odsetki są nadal bardzo niskie, pomagając posiadaczom wysokich kredytów hipotecznych; popyt zagraniczny na nieruchomości w centrum Londynu jest nadal duży, a dostawy kapitału bardzo ograniczone, ze względu na garstkę sprzedających. Londyn pozostaje wyjątkiem, a RICS sugeruje, że ten rynek był „wybitnie zwyżkujacy”. Rynek nieruchomości w środkowo-zachodniej części kraju i w Irlandii Północnej kontrastuje z londyńskim - jest w głębokiej depresji. Łagodna zima dodała animuszu sektorowi budowlanemu, konsumenci z ochotą korzystają z dużych obniżek na ulicach handlowych a produkcja w UK jest w dobrym nastroju, mając przyzwoitą ilość zamówień. Gigant na rynku pośrednictwa pracy, Manpower, podaje że zapotrzebowanie na pracowników wzrosło nieco w ostatnich miesiącach, zwłaszcza w londyńskich firmach. Te kiełkujące pozytywne wieści dają nadzieję, że gospodarka raczej nie wpadnie w recesję w najbliższym czasie.


Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.