Fed serwuje rynkom ostrożny optymizm

Fed serwuje rynkom ostrożny optymizm
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-03-14 (12:45)

Amerykański Bank Rezerwy Federalnej dokonał we wczorajszym komunikacie trudnej sztuki zrównoważenia informacji, prezentując ostrożnie optymistycznie widoki na przyszłość, ale nie wykluczając dalszych środków luzujących politykę monetarną i podtrzymania niskich stóp procentowych do końca 2014.

Oczekiwany wzrost został określony jako „umiarkowany”, zamiast jak wcześniej „nieznaczny”, co wydaje się niewielką modyfikacją ale jest oznaką ostrożnego optymizmu banku co do stabilności niedawnych pozytywnych danych. Fed zwrócił także uwagę na zmniejszenie napięcia na rynkach finansowych, jednocześnie uznając „zauważalny” spadek stopy bezrobocia, która nadal pozostaje w jego opinii „wywindowana”. Co ciekawe, nawet jeśli szanse na kolejne luzowanie QE są mniejsze, rynki zaczynają zwracać większa uwagę na gospodarkę, więc azjatyckie giełdy mogły podążyć śladem europejskich i iamerykańskich rynków notujących duże zyski. Rynek FX nadal pozostaje jednak powściągliwy. Interesująco wygląda też zmniejszająca się współzależność kursu AUD/JPY i indeksów akcji, z 0,90 do nieco powyżej 0,70 ( 3 miesięczny kurs jena do S&P500). To znak, że rynek walutowy odłącza się od rytmu ryzyko/brak ryzyka, który jest obecny na innych rynkach.

Chiny jeszcze bardziej obniżają standardy kredytowe.

Dziś ogłoszono, że wymagania kredytowe zostaną zmniejszone dla trzech z czterech wiodących chińskich banków. To rezultat niższego popytu na pożyczki, co z kolei zostało spowodowane przez spadającą ilość depozytów bankowych. Kredyty są ograniczone przez stosunek pożyczki do depozytu, więc ta decyzja ma na celu powstrzymanie dalszego zmniejszania się ilości kredytów w czasie, gdy gospodarka zwalnia. Premier Wen Jibao zadeklarował, że tempo reformy ekonomicznej zostanie zwiększone, a przepływ juana będzie ułatwiony, co wspiera pogląd, że Pekin od tej pory nie ma zamiaru pozwolić na żaden znaczny wzrost kursu swojej waluty.

BoJ nie jest winny osłabieniu jena.

Po raz kolejny jen osłabił się po spotkaniu Banku Japonii, mimo że tym razem bank centralny wprowadził dużo mniej zmian w swojej polityce. Tak jak w przypadku obniżenia kursu waluty po spotkaniu w zeszłym miesiącu, na pierwszy rzut oka reakcja jena wygląda na przesadną, biorąc pod uwagę, że środki przyjęte przez bank będą miały ograniczone krótkoterminowe (a możliwe że i długoterminowe) implikacje. W zeszłym miesiącu zwróciliśmy uwagę na fakt, że seria spadków jena wydawała się być spowodowana zwiększoną różnicą na krótkim końcu dwuletniej krzywej rentowności na korzyść dolara, przynajmniej na początku serii osłabienia jena. Ten czynnik miał także wpływ na ostatnią zmianę kursu: spread między japońskimi i amerykańskimi dwuletnimi stopami swapowymi zwiększył się na korzyść dolara, kiedy stopa USA przekroczyła poziom 0,30%. Wpływ wywarł też wzrost cen ropy, znaczący dla Japonii która jest trzecim największym importerem ropy na świecie. Oczywiście japońskie władze z radością powitałyby osłabienie jena, ale ich możliwości są ograniczone ze względu na oddziaływanie sił szerszego rynku na walutę. W tej sytuacji nie można przypisywać najnowszego obniżenia kursu jena wyłącznie Bankowi Japonii.

Nadzieja kiełkuje w UK.

Dni są coraz dłuższe, krokusy kwitną a ptaszki śpiewają. Przybycie wiosny do Wielkiej Brytanii zbiegło się z kiełkowaniem pierwszych oznak poprawy sytuacji gospodarczej. Przykładowo, ceny domów ustabilizowały się w ostatnich miesiącach po spadku w ostatnim kwartale zeszłego roku; bilans cen domów RICS zanotował w lutym 19-miesięczny rekord, wsparty aktywnością kupców nabywających pierwszy dom, motywowanych zwolnieniem z opłaty skarbowej, które wygasa 24 marca. Odsetki są nadal bardzo niskie, pomagając posiadaczom wysokich kredytów hipotecznych; popyt zagraniczny na nieruchomości w centrum Londynu jest nadal duży, a dostawy kapitału bardzo ograniczone, ze względu na garstkę sprzedających. Londyn pozostaje wyjątkiem, a RICS sugeruje, że ten rynek był „wybitnie zwyżkujacy”. Rynek nieruchomości w środkowo-zachodniej części kraju i w Irlandii Północnej kontrastuje z londyńskim - jest w głębokiej depresji. Łagodna zima dodała animuszu sektorowi budowlanemu, konsumenci z ochotą korzystają z dużych obniżek na ulicach handlowych a produkcja w UK jest w dobrym nastroju, mając przyzwoitą ilość zamówień. Gigant na rynku pośrednictwa pracy, Manpower, podaje że zapotrzebowanie na pracowników wzrosło nieco w ostatnich miesiącach, zwłaszcza w londyńskich firmach. Te kiełkujące pozytywne wieści dają nadzieję, że gospodarka raczej nie wpadnie w recesję w najbliższym czasie.


Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

15:21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

15:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?