Nie będzie dodruku dodatkowych dolarów

Nie będzie dodruku dodatkowych dolarów
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-03-14 (09:26)

FED nie zmienia retoryki, lecz zauważa poprawę na rynku pracy: Wczorajsza sesja amerykańska charakteryzowała się sporą zmiennością notowań eurodolara. Pierwsze takty handlu zza oceanem pozwoliły notowaniom powrócić do poziomu 1,3120, redukując tym samym o połowę spadki z sesji londyńskiej.

Ten stan utrzymał się jednak tylko do czasu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Zgodnie z oczekiwaniami organ ten pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i zadeklarował utrzymanie takiego stanu do końca 2014 roku. W opinii Komitetu gospodarka USA rozwija się w umiarkowanym tempie, lecz daje się zauważyć poprawę na rynku pracy. FOMC w swoim komunikacie nie zasygnalizował możliwości dalszego luzowania polityki pieniężnej. To ta ostatnia informacja, na którą od początku tygodnia czekał rynek stała się powodem do ponownego zwiększenia siły dolara. Kurs paru EUR/USD powrócił w okolice dziennych minimów i blisko nich oscylował aż do końcówki sesji azjatyckiej, kiedy niedźwiedzie podjęły skuteczną próbę zejścia niżej. Nowy dołek wypadł na poziomie 1,3033. Dziś o poranku cena euro kształtuje się nieco wyżej na 1,3040 dolara. Dalszego zakupy amerykańskiej walut mogą w niedługim czasie doprowadzić do ponownego testu istotnego poziomu wsparcia usytuowanego na 1,3030. Z ważniejszych wydarzeń wczorajszego popołudnia warto wspomnieć o wyniku stress testów amerykańskich banków. Większość największych instytucji finansowych tego rodzaju w USA ma wystarczająco duże kapitały, by poradzić sobie z zawirowaniami na rynkach finansowych. Tylko 4-em bankom na 19 nie udało się spełnić przynajmniej jednego z przyjętych kryteriów.

Złoty w defensywie

Wczorajsza próba odbicia na eurodolarze na przełomie sesji londyńskiej i nowojorskiej doprowadziła do zmniejszenia skali osłabienia złotego. Parze USD/PLN udało się zredukować wzrost o około 2 gr. W tym samym czasie umocnienie względem euro sięgnęło podobnych rozmiarów. Ten stan nie utrzymał się jednak zbyt długo i wraz ze zbliżaniem się do posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku rodzima waluta znów zaczęła być w defensywie. Więcej oporu przed wzrostami widać było w przypadku EUR/PLN, natomiast kurs dolar – złoty szybko powrócił w okolicę dziennych maksimów i dalej rósł w miarę pogłębiania się spadków na eurodolarze. Dziś o poranku sytuacja na krajowym rynku również nie prezentuje się zbyt dobrze. Cena amerykańskiej waluty kształtuje się na poziomie 3,1660 zł, a za euro trzeba zapłacić 4,13 zł. Dalsze spadki na rynku głównej pary i przesuwanie się wzroku inwestorów w kierunku między innymi rynku surowców może dalej szkodzić złotemu. Podobnie jak możliwość realizacji Zyków na rynku długu, gdzie w ostatnim czasie chętnie kupowane były polskie papiery wartościowe.

Inflacja w Strefie Euro ma przyspieszyć

Kluczową pozycją w środowym kalendarium makroekonomicznym będzie odczyt inflacji konsumenckiej w Strefie Euro, który zostanie ogłoszony o godzinie 11:00. Według szacunków ma ona wzrosnąć z poziomu 2,6% do 2,7% r/r. Inflacja bazowa ma się za to utrzymać na poziomie 1,9% r/r. W tym samym czasie opublikowane zostaną dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Analitycy oczekują ograniczenia tempa spadku z 2% do 1 % r/r. Ostatnią istotną publikacją tego dnia będzie saldo rachunku bieżącego w USA. Konsensus rynkowy zakłada wzrost deficytu z poziomu 110,3 mld USD do 114,1 mld USD. Do istotnych wydarzeń warto zaliczyć także wystąpienie szefa FED o godzinie 15:00.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...