Złoty stabilizuje się w oczekiwaniu na serię odczytów fundamentalnych

Złoty stabilizuje się w oczekiwaniu na serię odczytów fundamentalnych
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-03-13 (10:04)

Podczas porannego handlu złoty oscyluje blisko wczorajszych poziomów, notując: 4,10 PLN wobec euro, 3,12 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,40 PLN za franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym kontynuują trend spadkowy osiągając 5,359% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wczorajsza sesja na złotym przyniosła próbę odreagowania ostatnich wzrostów, jednak tak jak uprzednio na rynku wyraźnie zaznaczony został popyt na polską walutę, która ostatecznie straciła jedynie -0,13% wobec euro. Podobny scenariusz rozegrał się na notowaniach forinta węgierskiego (-0,66%), podczas gdy regionalne „safe haven”, korona czeska, nieznacznie zyskała (+0,13%). Umiarkowane zachowanie walut emerging markets było pochodną sytuacji na eurodolarze oraz szerokim rynku, gdzie inwestorzy zwrócili uwagę, iż nowo wprowadzone obligacje greckie mają w dalszym ciągu najwyższą rentowność pośród krajów Strefy. Ponadto ceny instrumentów dłużnych Hiszpanii oraz Portugalii spadały, a kraje te traktowane są jako następni „kandydaci” do bankructwa.

Ponadto nastroje wokół regionu wyraźnie pogorszyły się po tym jak ministrowie finansów Unii potwierdzili, iż planują zamrozić wypłatę funduszy pomocowych dla Węgier w wysokości 495 mln EUR, ponieważ w opinii europejskich decydentów kraj ten nie potrafi kontrolować swojego deficytu. Jest to jeden ze scenariuszy ryzyka, który naświetlałem w poprzednich raportach – jednocześnie wcześniejszy termin podjęcia takich działań miał przypadać dopiero na 1 stycznia 2013r. i do tego czasu Budapeszt miał zrealizować zakładane cięcia. Taka retoryka ze strony UE spotka się najpewniej z równie twardą deklaracją ze strony Viktora Orbana, który ostatnio deklarował, iż Węgry otrzymają środki z funduszy spójności w roku 2013r.

Z wydarzeń krajowych warto przytoczyć wnioski z dzisiejszego wywiadu prezesa NBP, dla Rzeczypospolitej. Marek Belka potwierdził, iż nie należy oczekiwać szybkiej obniżki stóp procentowych, ponieważ inflacja spada zbyt wolno, a same gremium optymistycznie zapatruje się na perspektywy dla polskiej gospodarki. Wywiad ten utrzymany jest w podobnym tonie jak komunikat po ostatnim posiedzeniu RPP, tym samym utrzymuje kontrast pomiędzy oczekiwaniami rynku (obniżka 25pb w IV kwartale 2012r.), a retoryką decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie polityki monetarnej w Polsce. Jest to jeden z czynników odpowiedzialnych za ostatnią aprecjację złotego na rynku, gdzie część zagranicznych instytucji prognozuje, iż do podwyżki może dojść nawet wcześniej.

Podczas dzisiejszej sesji (godz. 14:00) poznamy odczyt finalny wskaźnika inflacji w ujęciu konsumpcyjnym publikowany przez GUS. Oczekuje się, iż publikacja będzie zbliżona do wartości 4,1% r/r, tak jak uprzednio, przy nieznacznym spowolnieniu w ujęciu m/m do 0,2% z 0,7%. Jest to jeden z głównych wskaźników śledzonych ostatnio na rynku polskim, z uwagi na ostatnie wyraźne zaostrzenie stanowisk jastrzębich w Radzie. Drugim jest również publikowany dzisiaj (godz. 14:00) bilans płatniczy (w tym saldo rachunku bieżącego), gdzie spodziewany jest deficyt na poziomie -1040 mld EUR, wobec -1337 mld EUR uprzednio. Warto śledzić kształtowanie się tego odczytu z uwagi na fakt, iż jest on z jednym z czynników ograniczających potencjalne podniesienie ratingu Polski w opinii międzynarodowych agencji ratingowych.

Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji nastroje na rynkach globalnych ( w tym również na złotym) kształtowane będą przez publikacje fundamentalne ze Strefy Euro oraz Stanów Zjednoczonych. Wpierw o godzinie 11:00 poznamy odczyt indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej. Po ostatnim pozytywnym zaskoczeniu, oczekiwania kształtują się wysoko, co nie oznacza, że nie będziemy świadkami kolejnego pobicia konsensusu – tym bardziej, iż nastroje wśród przedsiębiorców Unijnych wyraźnie się poprawiają. Drugą znaczącą publikacją (13:30) jest sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczekuje się wzrostu dynamiki do 1,00% m/m wobec 0,4% m/m uprzednio. Ponadto w późniejszej części dnia (19:15) odbędzie się posiedzenie FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych (zakłada się utrzymanie na dotychczasowym poziomie 0,25%), jednak oczekuje się kolejnego odniesienia do sytuacji gospodarczej w Stanach.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsza sesja na złotym nie przyniosła znaczących zmian. Wygenerowana została nieznaczna korekta wzrostowa, której zakres ruchu nie został zrealizowany. W perspektywie najbliższych godzin koszyk walutowy BOSSA PLN sygnalizuje możliwość oscylowania złotego przy obecnych poziomach, z lekkim wskazaniem na osłabienie rzędu 1-2gr., jednak przy pełnym wtorkowym kalendarzu makro można oczekiwać, iż zmienność ta zostanie najprawdopodobniej podwyższona w reakcji na odczyty lokalne jak i globalne.

EUR/PLN: Notowania podeszły pod sugerowany zakres 4,12 PLN (maks. 4,1184 PLN), a następnie cofnęły się na aktualne wsparcie na poziomie 4,10 PLN – najbliższe godziny najpewniej upłyną na oscylowaniu w nowym intrasesyjnym - zakresie wahań, do czasu, aż impulsy fundamentalne przyniosą napływ kapitału na rynek.

Wsparcia: 4,10 PLN 4,08 PLN
Opór: 4,1223PLN, 4,15 PLN

USD/PLN: Notowania dynamicznie podeszły pod opór na poziomie 3,1266 PLN, i ustabilizowały się pod tym zakresem.

Wsparcie: 3,0825 PLN, 3,05 PLN
Opór: 3,1266 PLN, 3,15 PLN

CHF/PLN: Notowania nie zdołały dotrzeć do sugerowanego zakresu 3,47 PLN, tym samym w dalszym ciągu aktualną przestrzenią wahań jest obszar 3,39 PLN – 3,416 PLN.

Wsparcia: 3,39PLN, 3,37 PLN
Opór: 3,416 PLN, 3,43 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.