To może być dobry tydzień dla dolara

To może być dobry tydzień dla dolara
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-03-12 (10:40)

Po niemal czterech tygodniach eurodolar powrócił poniżej 1,31 za sprawą mocnych danych z gospodarki USA oraz reakcji na piątkowe rozstrzygnięcia w sprawie zamiany greckiego długu. Według danych Departamentu Pracy USA luty był trzecim miesiącem z rzędu, ...

... kiedy liczba zatrudnionych zwiększyła się o nie mnie niż 200 tys. (dokładnie 227 tys. wobec 284 tys. w styczniu i 200 tys. w grudniu), dając podstawy do mocniejszego tempa wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach, gdyż więcej osób pracujących oznacza większy dochód gospodarstw domowych do przeznaczenia na konsumpcję, która stanowi prawie 70 proc. amerykańskiego PKB. Lepsze perspektywy dla największej gospodarki świata to także słabnące oczekiwania dotyczące kolejnego luzowania monetarnego przez Fed, co pozytywnie odbija się na kursie dolara. Choć na rynku nadal dominuje przeświadczenie, że trzecia runda monetyzacji długu (QE3) będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, to jednak seria lepszych danych makroekonomicznych odsuwa to wydarzenie w czasie. W tym momencie sporo może wnieść wtorkowy komunikat FOMC po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Sygnały odwlekania QE3 będą dość silnym impulsem do umocnienia amerykańskiej waluty i złamanie 1,30 na EUR/USD nie powinno stanowić problemu.

Komisja determinująca przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Swapów i Derywatów (ISDA) zdecydowała w piątek, że zastosowanie przez Grecję klauzuli wzajemnego działania (CAC) jest „zdarzeniem kredytowym”, które pozwala na ogłoszenie technicznego bankructwa Grecji i prowadzi do realizacji kontraktów ubezpieczających przed bankructwem wierzyciela (CDS). Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i nie zakłóciła realizacji zysków po czwartkowym umocnieniu euro, niejako wyprzedzającym powodzenie zamiany greckiego długu. Realizacja CDS na Grecji, choć straszna w teorii, w rzeczywistości nie wywoła spustoszenia na rynku. Do rozliczenia zostały kontrakty na kwotę 3,2 mld euro, co w porównaniu z całkowitym długiem Grecji (ok. 360 mld euro przed zamianą) jest mikroskopijną kwotą. W pewnym stopniu decyzja ISDA budziła obawy, gdyż na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni już dwa razy odrzucono wniosek o „credit event” w odniesieniu do Grecji i ponowne odrzucenie mogłoby podburzyć zaufanie do rynku CDS, który jest podstawowym instrumentem zabezpieczania się instytucji finansowych przed ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Grecja otrzymała cały drugi pakiet ratunkowy. W piątek podczas telekonferencji ministrowie finansów strefy euro zaaprobowali przekazanie pierwszej transzy pomocy w wysokości 35,5 mld euro w celu sfinansowania programu zamiany długu będącego w rękach prywatnych inwestorów. Pozostała kwota ma zostać zaaprobowana w trakcie dzisiejszego spotkania Eurogrupy w Brukseli. Na chwilę temat Grecji przestanie budzić emocje, ale w ogólnym rozrachunku swap długu nie rozwiązuje problemów kraju, a jedynie pozwala zrobić jeden krok w tył od krawędzi przepaści. Teraz kluczowym staje się realizacja reform gospodarczych narzuconych przez Troikę, ale otwartym pytaniem pozostaje, czy przetasowania na scenie politycznej po zaplanowanych na koniec kwietnia wyborach parlamentarnych nie zakłócą planów naprawczych gospodarki. Nie ma wątpliwości, że wkrótce rozpocznie się kolejny akt greckiej tragedii.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.