Grecja znów zyskała na czasie

Grecja znów zyskała na czasie
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-03-09 (11:00)

Ministerstwo finansów Grecji poinformowało dzisiaj rano, że 85,8% prywatnych inwestorów posiadających obligacje wyemitowane zgodnie z greckim prawem weźmie udział w ich wymianie na nowe obligacje o niższej wartości o 74%. Do 23 marca wydłużono termin przyjęcia oferty dotyczącej obligacji regulowanych przez prawo obce i obligacji gwarantowanych przez państwo.

Dobrowolny udział prywatnych wierzycieli w restrukturyzacji greckiego zadłużenia jest jednak niższy niż przewidywany przez rząd Grecji odsetek konieczny do powodzenia planu wymiany i otrzymania przez greckie państwo drugiego pakietu pomocy finansowej. Tym samym zostanie uruchomiona najprawdopodobniej klauzula CAC wymuszająca udział w oddłużeniu Grecji. Dzisiaj ponownie o godzinie 13:00 GMT zbierze się specjalny komitet Miedzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (ISDA), który zadecyduje, czy w Grecji wystąpiło tzw. wydarzenie kredytowe. Od tej decyzji będzie zależało to, czy zostaną uruchomione greckie CDS-y (instrumenty pochodne ubezpieczające grecki dług). Oczekiwanie na stanowisko ISDA będzie sprzyjało utrzymaniu się lekkiej nerwowości na rynkach, które dobrze przyjęły wiadomość o osiągnięciu porozumienia w sprawie wymiany greckich obligacji.
Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno Bank Anglii i Europejski Bank Centralny utrzymały stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi wymijająco odpowiadał w kwestii ewentualnych dalszych operacji długoterminowych pożyczek. Szef ECB skupił się na podkreślaniu ‘niekwestionowanego sukcesu’ jakim były dotychczasowe dwie operacje LTRO. Ponadto dodał, że inflacja w strefie euro przyśpiesza, a z drugiej strony widać już oznaki stabilizacji koniunktury. Tym samym ECB w najbliższym czasie może nieco bardziej koncentrować się na inflacji, co najprawdopodobniej przyczyni się do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas.

Wciąż jednak utrzymują się obawy o globalny wzrost gospodarczy. Prognozy dla wzrostu gospodarczego na ten rok zostają sukcesywnie obniżane przez różne kraje. W nocy poznaliśmy serię danych makroekonomicznych z Chin. W lutym produkcja Państwa Środka wzrosła o 11,4% rok do roku, poniżej prognoz, a także najniżej od dwóch i pół roku. Sprzedaż detaliczna wrosła również poniżej oczekiwań analityków, o 14,7% w skali roku podczas gdy styczniu Sprzedaż wzrosła o 18,1%. Nieco lepsze okazały się dane na temat inflacji CPI w Chinach, która wyhamowała do 3,2% rok do roku. Tym samym zwiększyły się oczekiwania na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez Bank Chin, co z pewnością pomogłoby rynkom akcji w kontynuacji wzrostów.

Dzisiaj rynki czekają na miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy oczekują odczytu w lutym w okolicach 210tys. i stopy bezrobocia na poziomie 8,3%. Do poprawy nastrojów rynkowych mógłby się przyczynić odczyt wyższy niż zakłada konsensus rynkowy jeśli chodzi o ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, gdyż częściowo dobre dane mogą być już w cenach. Większej reakcji należałoby się spodziewać w przypadku niespodzianki w postaci słabszych payrollsów. Na parze EURUSD mamy ciekawy układ techniczy na spadki. Jeśli dzisiaj po publikacji danych z rynku pracy opór na poziomie 1,3292 nie zostanie zanegowany, to należałoby się spodziewać dalszej przeceny euro.

EURPLN

Eurozłoty powrócił podczas czwartkowej sesji w rejon tegorocznych minimów. Notowania na wykresie 4h znalazły się ponownie poniżej chmury ichimoku. Dzisiaj notowanie PLN będą pod wpływem wielu czynników z zagranicy. Raczej mało prawdopodobne, by została podjęta próba ataku na minima. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz zakładający powrót w okolice 4,14-4,16.

EURUSD

Na EURUSD jest ciekawy geometryczny układ techniczny sprzyjający dalszym spadkom na eurodolarze. Pomocne w realizacji takiego scenariusza będzie trwałe przełamanie wsparcia na poziomie 1,3217 w postaci 32,8% zniesienia Fibo całości wzrostów z okolic 1,3094. Z kolei zanegowaniem takiego scenariusz będzie wyjście powyżej oporu na poziomie 1,3294.

GBPUSD

GBP zareagował osłabieniem na opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Para utrzymuje się poniżej strefy oporu 1,5840-1,5880, co ogranicza ewentualne wzrosty na tej parze. Ponadto GBPUSD na ma trudności z przełamaniem 100-okresowej średniej na wykresie 4h,która wyznacza najbliższy opór. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość powrotu w okolice 1,5700. Zachowana jest sekwencja coraz niższych szczytów i dołków.

USDJPY

USDJPY utrzymuje się powyżej chmury ichimoku na wykresie tygodniowym. Para ponownie handlowana jest poniżej poziomu 82,00. Lepszy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy może być symptomem do wyjścia powyżej wspomnianego poziomu. Linia SenkouB na wykresie tygodniowym wyznacza wsparcie na poziomie 80,90.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.