Skokowe umocnienie złotego oraz pozostałych walut regionu

Skokowe umocnienie złotego oraz pozostałych walut regionu
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-03-09 (10:22)

Podczas piątkowego porannego handlu złoty oscyluje blisko ostatnich minimów, stabilizując się po wczorajszym skokowym umocnieniu. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,10 PLN za euro, 3,09 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,40 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,88 PLN w przypadku zestawienia z funtem brytyjskim.

Wyraźnie wzrosły również ceny polskiego długu na rynku wtórnym, gdzie rentowność instrumentów o krótszym terminie wykupu wynosi obecnie 4,611% (2YR) oraz 4,854% (5YR).

W trakcie wczorajszej sesji złoty liderował wzrostom pośród walut regionu, jednak ruch na forincie (-0,7% EUR/HUF), czy koronie czeskiej (-0,43% EUR/CZK) również był znaczący. Inwestorzy skłonili się ku bardziej ryzykownym aktywom w reakcji na polepszenie się nastrojów globalnych. Rynek zdaje się dyskontować już pozytywne rozwiązanie sprawy restrukturyzacji zadłużenia greckiego i tzw. uporządkowane bankructwo Hellady. Pierwsze doniesienia mówią, iż stopa partycypacji sektora prywatnego w „dobrowolnym” programie wyniosła 85,8% (Reuters). Polska waluta była kupowana również z uwagi na ostatnie wydarzenia w zakresie polityki monetarnej w Europie – dysparytet stóp procentowych Europa – Polska został utrzymany, co w połączeniu z ciągle jastrzębią retoryką RPP daje dalszą możliwość przeprowadzania strategii typu carry trade (pożyczka środków po niższej stopie, alokacja po wyższej).

Złoty wsparty został również polepszeniem się nastrojów wokół Węgier, gdzie Tamas Fellegi, główny negocjator z MFW, poinformował, iż rząd jest bliski porozumienia z funduszem oraz nie ma mowy o „graniu na czas” w tej kwestii. Równocześnie warto wspomnieć wypowiedz przedstawicielki tamtejszego Banku Centralnego, Julii Kiraly, która podczas konferencji organizowanej przez portfolio.hu powiedziała, iż węgierski dług znajduje się blisko krytycznych poziomów stabilności i bez reform strukturalnych w krótkim okresie może dojść do problemów z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie premier Viktor Orban poinformował, iż Węgry mogą się samodzielnie „utrzymywać” przez następne 2 lata bez pomocy ze strony UE/MFW, ale muszą zwracać uwagę na koszty tego finansowania.

Z wydarzeń lokalnych warto również wspomnieć udaną wczorajszą aukcje polskich obligacji 5-letnich. Podobnie jak w trakcie poprzednich przetargów popyt znacząco przewyższył podaż ustalając wskaźnik relacji na poziomie powyżej 2. W opinii zagranicznych instytucji nasz dług jest obecnie atrakcyjny na rynku z uwagi na fakt, iż oferuje wyższą premie niż instrumenty czeskie, przy jednocześnie mniejszym ryzyku niż np. Węgierskie. Nie bez znaczenia jest też ostatnio akcentowany fakt, iż polski dług wykazuje najwyższy stopień korelacji z zachowaniem instrumentów dłużnych amerykańskich pośród regionu.

Podczas dzisiejszego handlu brak jest znaczących pozycji publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego, dlatego też złoty (oraz pozostałe waluty regionu) w dalszym ciągu podatne będą na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych. Punktem kluczowym dzisiejszej sesji będzie publikacja (o godz. 14:30) tzw. payroll’i z amerykańskiego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolnicznym (oczek. 210k) oraz stopa bezrobocia (oczek. 8,3%) są tymi składowymi, które skupiają największą uwagę rynków. Ponadto możemy być świadkami kolejnych doniesień z Grecji i sposobów rozwiązania tamtejszej restrukturyzacji ( w tym prawnych możliwości w zakresie instrumentów wyemitowanych na legislacji brytyjskiej i szwajcarskiej)

Z technicznego punktu widzenia zapoczątkowanie korekty na złotym spowodowało, iż część inwestorów zajęła pozycje krótkie wobec złotego, w momencie nagłego umocnienia złotego uruchomione zostały zlecenia typu stop-loss przez co dynamika ruchu aprecjacyjnego została dodatkowo pogłębiona i w krótkim czasie złoty ponownie osiągnął poziomy blisko ostatnich minimów na parach.

EUR/PLN: Wspominana już strefa 4,18 PLN, gdzie nałożyły się niezwykle ważne poziomy techniczne, wygenerowała dynamiczny impuls spadkowy. Notowania szybkim ruchem przebiły się przez mniej ważne wsparcia, schodząc do poziomów ostatnich minimów na wysokości 4,10 PLN. Po tak gwałtownym ruchu można oczekiwać, iż część inwestorów będzie chciała zaksięgować zyski w perspektywie paru godzin, jednak dla rozwoju dalszej sytuacji kluczowy będzie dzisiejszy odczyt z rynku pracy USA, który „ustawi” zarówno eurodolara jak i pary ze złotym. W przypadku danych lepszych od oczekiwań (o które może być względnie trudno przy dość wysokim konsensusie) możliwe jest nawet pogłębienie dołków do ok. 4,06 PLN.

Wsparcia: 4,10 PLN 4,0950 PLN 4,063 PLN
Opór: 4,1223 PLN, 4,15 PLN

USD/PLN: Inaczej niż w przypadku pary z euro, USD/PLN nie zdołało pogłębić minimów, głównie z uwagi na fakt niższej „bazy” wyjściowej dla tego ruchu. Wsparcie na poziomie 3,0825 PLN zostało jak dotąd wybronione i najprawdopodobniej do czasu publikacji danych z rynku pracy USA możemy być świadkami częściowej realizacji zysków z powolnym oscylowaniem w górę.

Wsparcie: 3,0825 PLN, 3,05 PLN
Opór: 3,1266 PLN, 3,15 PLN

CHF/PLN: Wczorajszy duży korpus spadkowej świecy świadczy o dominującej podaży na rynku – dynamicznych ruchem pokryte zostały wcześniejsze pro-wzrostowe korpusy. Dotarcie w rejon ostatnich minimów na poziomie 3,39 PLN może zaowocować lekkim odbiciem, tym bardziej, iż niżej znajduje się dość wyraźne wsparcie na poziomie 3,37 PLN.

Wsparcia: 3,37PLN, 3,34 PLN
Opór: 3,43 PLN, 3,47 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.