Stopy procentowe i bond swap w centrum uwagi

Stopy procentowe i bond swap w centrum uwagi
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-08 (11:40)

W czasie sesji amerykańskiej oraz azjatyckiej euro umocniło się w stosunku do dolara do poziomu 1,3180 i na kilkanaście minut przed rozpoczęciem handlu w europie kurs EUR/USD znajduje się tuż poniżej tego poziomu.

Sentyment rynkowy poprawił się nieco po doniesieniach o rosnącym poziomie dobrowolnej partycypacji w operacji zamiany greckich obligacji oraz lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Notowania eurodolara wykonują tym samym ruch powrotny do przebitej na początku tygodnia dolnej bandy kanału wzrostowego. Potencjalne wzrosty wartości wspólnej waluty mogą zatrzymać się przy poziomie 1,32 USD, gdzie przebiega linia wyznaczająca wspomniana bandę kanału oraz 200-okresowa średnia krocząca dla wykresu 4- godzinowego. Dziś odbędzie się kilka ważnych wydarzeń rynkowych. Poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii. Podobnie jak rynek spodziewamy się, że ECB pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (stopa referencyjna wynosi obecnie 1 proc.). W strefie euro spadają rynkowe stopy procentowe (stawka Euribor 3M zaczęła nawet przybierać wartości poniżej benchmarkowej stopy ECB), obserwujemy także wyraźną poprawę płynności na rynku międzybankowym. Przeprowadzenie w ostatnich dniach lutego drugiej rundy LTRO właściwie do zera ogranicza prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. Uważamy jednak, że obecny, historycznie najniższy poziom benchmarkowej stopy procentowej nie jest granicą nieprzekraczalną i w kolejnych miesiącach, można oczekiwać obniżek stóp, nawet do poziomu 50 pb. W tym kontekście, bardzo ważny będzie ton, który Mario Draghi przybierze na konferencji prasowej (początek o 14:30 polskiego czasu). Okaże się również czy prezes ECB pozostawi sobie otwartą furtkę dla następnych rund 3- letnich niskooprocentowanych pożyczek dla europejskich banków. Wydaje się jednak, że Draghi zasygnalizuje, że 3- letnie LTRO z 29 lutego było ostatnią tego typu operacją. Bank Anglii również powinien pozostawić stopy procentowe bez zmian (obecnie stopa referencyjna wynosi 0,5 proc.), jak również bez zmian powinna pozostać wartość programu skupu aktywów (na poziomie 325 mld funtów). Innym ważnym wydarzeniem jest zakończenie przyjmowania zgłoszeń dobrowolnej partycypacji w operacji bond swap (prywatni wierzyciele mają czas do godziny 21:00 czasu polskiego). Z ostatnich doniesień wynika, że poziom partycypacji wynosi obecnie 70-80 proc. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się uczestnictwo na poziomie 80-90 proc., co skutkowałoby kolejnymi konsultacjami z MFW i UE odnośnie wartości zamiany długu. To z kolei zwiększyłoby nerwowość i wywołało kolejną falę osłabienia wspólnej waluty. Gdyby ten scenariusz się ziścił eurodolar w niedługim czasie może testować wsparcie na poziomie 1,2975.

Złoty zakończył wczoraj trzydniową serię spadku wartości. Kurs EUR/PLN po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,1780, powrócił do spadków i dziś nad ranem wynosi 4,1480. Natomiast kurs USD/PLN osiągnął wczoraj maksimum na poziomie 3,1870, a dziś nad ranem zniżkuje do 3,1470. W dalszej części dnia złoty ma szansę na umocnienie do poziomu 4,13 w stosunku do euro oraz 3,13 w stosunku do dolara. Złoty, choć wspierany przez utrzymujący się dyferencjał stóp procentowych (wczoraj RPP pozostawiła stopę referencyjną na poziomie 4,5 proc.) i korzystający z gigantycznego zastrzyku płynności, który ECB dostarczył sektorowi bankowemu, jako waluta zaliczana do grupy emerging markets jest wrażliwy na zmiany nastrojów na rynkach. Za ich dobry wskaźnik powszechnie uważany jest indeks VIX (a także analogicznie konstruowane VSTOXX, VDAX). Dzienne procentowe zmiany kursu zarówno USD/PLN, jak i EUR/PLN wykazują istotną korelację ze zmianami VIX – wskaźnik korelacji obliczany dla ostatniego roku wynosi odpowiednio 0,65 i 0,55. W ubiegłym roku pięciodniowa średnia krocząca indeksu VIX na koniec sesyjnego tygodnia przekraczała historyczną wartość przeciętną (20,47) 25 razy. Kurs USD/PLN w tych tygodniach spadał dziewięć razy, ale tylko cztery razy skala aprecjacji przekroczyła 1 proc. W ostatnich dniach VIX wzrastał w okolice historycznej wartości średniej. Dziś nastrojom i co za tym idzie rodzimej walucie nie będzie sprzyjać niepewność dotycząca wyniku procesu restrukturyzacji greckiego długu (możliwe scenariusze opisaliśmy we wczorajszym Raporcie Porannym).

Źródło: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.