Wyhamowanie spadków na złotym

Wyhamowanie spadków na złotym
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-03-08 (11:29)

Czwartkowy poranny handel przynosi nieznaczne umocnienie złotego, który notowany jest następująco: 4,1537 PLN za euro, 3,1515 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4455 PLN względem franka szwajcarskiego i 4,9688 PLN w zestawieniu z funtem brytyjskim.

Rentowność polskiego długu na rynku wtórnym zachowują się stabilnie, gdzie można zaobserwować lekki wzrost cen instrumentów o krótszym terminie zapadalności (2yr – 4,639%, 5yr – 4,919%).

Złoty początkowo odniósł się wczoraj względnie neutralnie do decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 4,5%. Jednak już konferencja po posiedzeniu miała pewien wpływ na notowania. Od godziny 16:45, a więc po wystąpieniu prezesa NBP, Marka Belki, złoty umocnił się o 2 gr względem wspólnej waluty. Sama treść komunikatu po posiedzeniu oraz stanowisk przyjętych na konferencji wpisuje się w zarysowany przez nas wcześniej scenariusz: http://bossafx.pl/popup.jsp?layout=fx_popup&page=ap&news_id=29218&news_cat_id=3031, gdzie można było dostrzec lekkie złagodzenie jastrzębiego tonu stanowisk z dalszym podkreślaniem, iż podwyżki stóp są obecnie bardziej prawdopodobne niż ich obniżki. Ruch aprecjacyjny na złotym po godzinie 16:45 był również spowodowany aktualnym obrazem technicznym na wykresach oraz skokowym umocnieniem się eurodolara.

Poza wydarzeniami lokalnymi złotemu pomogło lekkie polepszenie się globalnych nastrojów - inwestorzy wyczekują dzisiejszej informacji o poziomie partycypacji wierzycieli prywatnych w restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Wczorajsze doniesienia mówią, iż 41% (źródło PAP) obligatariuszy posiadających instrumenty dłużne zgodziła się już wstępnie na propozycje – to jednak ciągle zbyt mało ponieważ realnym poziomem zakładającym względnie poprawne przeprowadzenie operacji jest 75% ( formalnie 90%, jednak międzynarodowe instytucje zakładają, iż powyżej 75% utworzone zostanie pole do negocjacji w tym zakresie). Sprawę restrukturyzacji komplikuje fakt, iż część instrumentów wyemitowanych została na warunkach/standaryzacji greckiej, część brytyjskiej oraz szwajcarskiej, co utrudnia potencjalny proces z uwagi na różne uwarunkowania podstawy prawnej instrumentów.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku polskiego. Jedynym wydarzeniem mogącym zainteresować kapitał zagraniczny jest jedynie aukcja obligacji o wartości 1,5 – 3,0 mld PLN, których termin wykupu przypada na październik 2016r. Sam przetarg najprawdopodobniej zostanie domknięty bez problemów z uwagi na znaczący popyt na polskie instrumenty dłużne w ostatnich okresie.

Inwestorzy na rynku złotego będą również śledzić publikację wskaźników fundamentalnych z rynków globalnych, a tam poznamy dzisiaj pakiet znaczących odczytów: o godz. 12:00 dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech, a następnie o godz. 13:00 decyzję ws. stóp procentowych w Wlk. Brytanii (stopa pozostanie najprawdopodobniej na poziomie 0,5%, jednak kluczowym jest stanowisko poszczególnych członków MPC w zakresie dalszego zwiększenia UK-QE) oraz kluczową informacje dnia o godz. 13:45 w postaci decyzji EBC w zakresie stóp procentowych (szeroki konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stopy na poziomie 1,00%), jednak inwestorzy czekają przede wszystkim na konferencje prasową Mario Draghiego po posiedzeniu o godzinie 14:30, gdzie doszukiwać się będą przesłanek potencjalnej kolejnej transzy LTRO w przyszłości – Prezes EBC zanegował ostatnio taką możliwość, jednak część obserwatorów zakłada, iż przyszłe wydarzenia uwarunkują taki scenariusz jako realny.

Z technicznego punktu widzenia ważne poziomy na parach ze złotym zostały wstępnie obronione, jednak kursy nie oddaliły się znacząco co stwarza dalsze zagrożenie przekroczenia potencjalnych oporów. Koszyk BOSSA PLN sugerowałby, iż możliwe jest jeszcze ok. 2-3 gr umocnienie złotego, jednak należy rozpatrywać taki ruch w ścisłej relacji do eurodolara, a tam po wczorajszym lekkim odreagowaniu „temat pozostaje otwarty” najprawdopodobniej, aż do dzisiejszej konferencji Mario Draghiego o godzinie 14:30, która będzie impulsem mogącym wesprzeć popyt w trakcie kolejnych sesji.
EUR/PLN: Notowania znajdują się blisko niezwykle ważnego poziomu 4,18 PLN, wczorajsze spadki na parze nie oddaliły nas od tego zakresu, stwarzając zagrożenie jego przekroczenia. Aktualnie kurs oscyluje blisko 4,15 PLN, opierając się na poziomie 261,8% projekcji fibo. Najbardziej realnym scenariuszem, aż do popołudniowych wydarzeń wydaje się być oscylowanie w zakresie 4,15 – 4,18 PLN w oczekiwaniu na impulsy z rynku eurodolara.

Wsparcia: 4,15 PLN 4,1223 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Pomimo wczorajszego naruszenia średniej 200-sesyjnej (kolor fioletowy na wykresie) podaż zdołała skutecznie wybronić ten zakres. Same spadki zatrzymały się jednak już na najbliższym wsparciu na poziomie 3,15 PLN.

Wsparcie: 3,15 PLN, 3,1266 PLN
Opór: 3,17 PLN, 3,1933 PLN

CHF/PLN: Zgodnie z ostatnimi prognozami notowania weszły w rejon historycznej konsolidacji z zakresu 3,43 – 3,47 PLN, przy czym górne ograniczenie nie zostało jeszcze przetestowane jak to ma miało miejsce na pozostałych crossach.

Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN
Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.