Euro znów pod presją

Euro znów pod presją
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-03-05 (18:55)

Kurs EUR/USD po nieudanym testowaniu dolnej bandy kanału wzrostowego, zapoczątkowanego w styczniu tego roku i ustanowieniu dziennego minimum na poziomie 1,3160, wzrósł maksymalnie do poziomu 1,3236.

W kolejnych dniach możemy spodziewać się przebicia wspomnianej bandy kanału i osłabienie się euro względem dolara do poziomu 1,2980, czyli do wsparcia wyznaczonego przez dołek z połowy lutego. Dzisiejsze umocnienie wspólnej waluty może wynika raczej z odreagowania ostatnich spadków wartości niż z doniesień rynkowych. Te bowiem nie były optymistyczne dla wspólnej waluty. Znów pojawiły się niepokoje związane z greckim zadłużeniem. W czwartek 8 marca przypada termin zakończenia operacji zamiany obecnych obligacji Grecji na nowe o niższej wartości i dłuższym terminie wykupu. Bez jej przeprowadzenia Grecja nie otrzyma kolejnej transzy pomocowej i będzie zmuszona do ogłoszenia bankructwa (nie będzie bowiem w stanie spłacić swojego długu). Natomiast dziś na rynek napłynęły doniesienia, że planowana operacja może nie powieść się, ponieważ prywatni wierzyciele nie są skłonni do jej przeprowadzenia. Jeżeli chęci zamiany obligacji nie wyrazi przynajmniej 90 procent wierzycieli zostanie uruchomiona klauzula wymuszająca jej przeprowadzenia (Collective Action Clauses). Jeżeli jednak zgłosi się mniej niż 66 procent wierzycieli klauzula nie zostanie uruchomiona i cała operacja nie dojdzie do skutku. Negatywnie zaskoczyły dziś odczyty indeksów PMI dla usług za luty w największych europejskich gospodarkach. Z opublikowanych dziś indeksów wzrost zaliczyły jedynie dane dla Irlandii, natomiast odczyty dla Włoch i Hiszpanii po odnotowaniu kolejnych spadków (we Włoszech był już to dziewiąty z rzędu miesiąc spadków wartości indeksu PMI dla usług) znalazły się głęboko poniżej granicznego poziomu 50 pkt., odpowiednio 44,1 i 41,9 pkt. Nie wpłynęło to jednak znacznie na rentowności obligacji tych dwóch pogrążonych w kryzysie krajów. O godzinie 16:00 rentowności 10- letnich obligacji Włoch i Hiszpanii pozostawały poniżej 5 proc (odpowiednio 4,92 i 4,93 proc.). Dług peryferyjnych krajów strefy euro ma się całkiem nieźle mimo tego, że Europejski Bank Centralny trzeci tydzień z rzędu nie dokonywał zakupów w ramach programu SMP (według cotygodniowego komunikatu ECB). Odkąd Mario Draghi został prezesem ECB, zakupy w ramach SMP zostały znacząco zmniejszone, natomiast kolejnym krokiem było uruchomienie 3- letnich pożyczek (LTRO), których jednym z podstawowych celów było wsparcie europejskiego rynku długu „rękami” banków. Ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy dziś wartość indeksu ISM dla usług w lutym, finalny odczyt dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień w przemyśle w styczniu. Pozytywnie zaskoczył indeks ISM, którego wartość wbrew spadkowej prognozie wzrosła do 57,3 pkt.

Złoty dziś tracił na wartości na fali powrotu obaw o greckie zadłużenie. Kurs EUR/PLN zwyżkował maksymalnie do poziomu 4,3180, a USD/PLN do 3,1440. Wsparciem dla notowań polskiej waluty w nadchodzących tygodniach powinien okazać się carry trade na aktywach wyżej oprocentowanych niż w strefie euro. Po kolejnej rundzie LTRO banki mają miliardy euro do ulokowania na rynku, a polska gospodarka (ze stopami procentowymi na poziomie 4,5 proc. oraz solidnymi fundamentami) jest stosunkowo atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Dlatego możemy spodziewać się napływu kapitału do naszego kraju (związanego choćby z większym zainteresowaniem polskimi obligacjami) na czym pośrednio zyska polska waluta.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

15:21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

15:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?