Wyboisty koniec miesiąca

Wyboisty koniec miesiąca
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-03-01 (13:00)

Wczorajsza sesja była pełna wzlotów i upadków z trzech powodów. Przede wszystkim był to ostatni dzień roboczy miesiąca, co zawsze wywołuje wyrównania i przepływy stymulowane płynnością. Po drugie rynek musiał przetrawić implikacje drugiej rundy trzyletnich pożyczek ECB, co nie jest łatwe, kiedy nie wiadomo dokąd te fundusze powędrowały i co dokładnie instytucje zamierzają z nimi zrobić.

Po trzecie, oświadczenie prezesa Fed, Bena Bernanke rozczarowało rynki, bo nie wprowadził nas w trzeci kwartał (ale czy kiedykolwiek zamierzał to zrobić?). Złoto było jednym z największych przegranych dnia, tracąc ponad 5%. Także portugalskie obligacje nie miały się dobrze, bo inwestorzy martwią się postępami kraju w osiągnięciu celów programu oszczędnościowego. Mówiło się o sprawdzaniu cen przez EBC, chociaż nie od razu związanym z zakupem papierów. Dziś w centrum uwagi będzie spotkanie przywódców UE. Nie ma sensu oczekiwać jakichkolwiek przełomowych decyzji, ryzykując rozczarowanie. Najważniejsze dla rynków jest, czy liderzy zgodzą się zwiększyć siłę funduszy ratunkowych, ale Niemcy już wcześniej dawały sygnały, że to mało prawdopodobne. To powiedziawszy trzeba przyznać, że Niemcy są coraz bardziej odosobnieni w swojej opozycji wobec tego pomysłu, zwłaszcza poza granicami UE.

Nauka z niemieckiego rynku pracy.

Dane z niemieckiego rynku pracy opublikowane wczoraj rano były może odrobinę rozczarowujące, bo główny wskaźnik utrzymał się na tym samym poziomie, a stopa bezrobocia wzrosła do 6,8 % (chociaż w styczniu została skorygowana do takiego samego poziomu). Fakt, że można oczekiwać zmniejszenia tempa wzrostu zatrudnienia biorąc pod uwagę wydarzenia w innych krajach strefy euro i w Azji. Różnica między stopą bezrobocia w Niemczech a resztą strefy euro (10,4%) pozostaje bardzo wyraźna. Zapominamy czasem jednak, że ta sytuacja nie zawsze miała miejsce. W pierwszych latach istnienia euro, niemiecki rynek pracy był postrzegany jako w wysokim stopniu regulowany i drogi. w latach 1999 do 2008 przed wprowadzeniem reform (zwłaszcza pakietów reform Harz, które rozpoczęły się w 2002) bezrobocie było wyższe niż w strefie euro. Nie obyło się bez krytyki tych środków, ale okazały się skuteczne w długoterminowej redukcji stopy bezorbocia w kraju. Podobieństwo z dzisiejszymi czasami polega na tym, że reformy na niemieckim rynku pracy potrzebują czasu, aby stać się efektywne i zostały wprowadzone w okresie względnego dobrobytu ekonomicznego. Zupełnie odwrotnie ma się rzecz z krajami peryferyjnymi, które są przymuszane do wprowadzenia zmian w obliczu spadku wzrostu gospodarczego i mając w perspektywie raczej krótkoterminowe rezultaty. Jednak przede wszystkim chodzi o konkurencyjność, jak można wnioskować z różnicy kosztu zatrudnienia pojedynczego pracownika, która powstała w ostatnich latach. Najnowsze dane pokazują, że ten od dwóch lat wzrasta w Niemczech w rekordowym tempie. Patrząc pod tym kątem, Niemcy mają swój udział w zmniejszeniu różnic w konkurencyjności.

Dwa razy więcej pieniędzy.

EBC w poniedziałek rano udostępnił kolejne 529 mld euro 800 bankom strefy euro w formie trzyletnich pożyczek. Większy niż w grudniu udział (z poprzedniej oferty skorzystały 523 banki) odzwierciedla rozszerzenie puli zabezpieczeń mniejsze napiętnowanie związane z korzystaniem z tej możliwości. W grudniu wzrost płynności netto wyniósł według EBC 192 miliardy (z powodu zapadania innych transakcji repo). Tym razem to dwa razy więcej (wzrost płynności na dzień dzisiejszy o 399 mld netto). Patrząc pod tym kątem trudno się dziwić, że wobec tego euro spada a aktywa ryzykowne zyskują na wartości. Banki strefy Euro mają do dyspozycji prawie dwukrotnie więcej funduszy w porównaniu do grudnia. Analizy danych do daty i te pochodzące z EBC potwierdzają, że banki użyły funduszy do wzmocnienia swoich własnych bilansów, a także inwestycji w rynek obligacji rządowych, głównie w skali krajowej. Wielkim życzeniem EBC jest, aby te pieniądze wpłynęły z powrotem do realnej gospodarki, jako że banki miały szansę wesprzeć swoje bilanse pierwszą rundą pożyczek. Szanse na spełnienie tego życzenia są raczej małe, zwłaszcza że popyt na kredyty pozostaje stosunkowo niewielki w strefie euro (zgodnie z danymi M3 z tego tygodnia) a banki nadal starają się zredukować bilanse, aby spełnić zbliżające się wymagania dotyczące kapitału zabezpieczającego. Szanse na zewnętrzny handel carry trade ( w przeciwieństwie do sporego wewnętrznego w początkach 2012) w rezultacie wyglądają bardziej obiecująco, stąd pierwotny wzrost w aktywach obciążonych ryzykiem.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.