Bernanke poruszył rynkiem

Bernanke poruszył rynkiem
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-03-01 (10:48)

Skala drugiej aukcja długoterminowych niskooprocentowanych pożyczek LTRO nie była zaskoczeniem. Choć druga aukcja wypadła jeszcze lepiej niż pierwsza, reakcja rynków wskazywała, że wydarzenie to zostało już wcześniej uwzględnione w cenach.

Euro wręcz zareagowało zniżko na informację, że w ramach LTRO2 ECB udzielił bankom 529,5mld euro. Większa zmienność na rynkach pojawiła się, gdy zaczął przemawiać Ben Bernanke, który przedstawił półroczny raport nt. polityki monetarnej. Szef Fed zachowawczo wypowiedział się na temat perspektyw amerykańskiej gospodarki i przestrzegł przed wciąż niesatysfakcjonująca kondycją rynku pracy. Bernanke nie zasygnalizował jednak, że w najbliższym czasie zdecyduje się na dalsze ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej. To przyczyniło się do realizacji zysków na eurodolarze. Kurs z dużym impetem przełamał poziom 1,3400 i kontynuował spadki w rejon 1,3315. Jest to negatywny sygnał, który zmienia nieco układ sił na wykresie w średnim terminie.

Czynnikiem ryzyka w dniu dzisiejszym jest spotkanie specjalnego komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (ISDA), podczas którego zapadnie decyzja o tym, czy w Grecji wystąpiło ‘wydarzenie kredytowe’. Od tej decyzji będzie zależało, czy zostaną uruchomione greckie CDS-y. Tak więc od godziny 12:00 może się stopniowo zwiększać zmienność w związku z niepewnością co do postanowień ISDA. Dzisiaj rozpoczyna się również szczyt Unii Europejskiej, jednak nie należy oczekiwać, iż będzie on przełomowy. Z pewnością poruszaną kwestię będzie zwiększenie mocy pożyczkowych funduszu ratunkowego dla Europy, jednak osiągniecie jakiegokolwiek porozumienia w tej kwestii będzie trudno wobec nieugiętego stanowiska Niemiec.

Zgodnie z raportem na temat koniunktury w USA sytuacja gospodarcza nadal się poprawia w wolnym (do umiarkowanego) tempie. Przeważają publikowane w ostatnim czasie lepsze dane z USA, czego przykładem są wysokie odczytu indeksu Conference Board czy wskaźnika aktywności Chicago PMI oraz wczorajsze PKB, który wzrósł w IV kwartale o 3,0% wobec oczekiwanych 2,8%. Podczas dzisiejszej sesji uwagi skupi się na bezrobociu tygodniowym oraz indeksie ISM z sektora przemysłowego, gdzie analitycy oczekują kolejnej porcji dobrych danych.

EURPLN

Słabszy odczyt indeksu PMI dla Polski w lutym specjalnie nie zaszkodził złotemu. Wsparciem z kolei okazały się dane na temat PKB w IV kwartale 2011. Co prawda na wykresie dziennym EURPLN pojawiła się formacja młota, która może być symptomem do odreagowania, jednak przy tak silnym trendzie wzrostowym na złotym należałoby poczekać na kolejną święcę dzienną w celu potwierdzenia. Najbliższy opór to rejon 4,1480.

EURUSD

Eurodolar odreagowuje wczorajsze spadki. W krótkim i średnim terminie techniczny obraz rynku zmienił się na korzyść scenariusza zakładającego korektę silnych wzrostów na EURUSD, z jakimi mieliśmy do czynienie w ostatnim czasie. Strefę oporu wyznaczają okolice 1,3370-1,3390. Przełamanie wsparcia w postaci zniesienia 38,2% Fibo na poziomie 1,3292 otworzy drogę do dalszej przeceny wspólnej waluty.

GBPUSD

GBPUSD sukcesywnie znajduje się na coraz to wyższych poziomach cenowych. Jak na razie opór w postaci projekcji 127,2% całości spadków z poziomu 1,5928 skutecznie ogranicza dalsze wzrosty. Jeśli apetyt na ryzyko powróci, to funt może przetestować wspomniany poziom. Wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h znajduje się na poziomie 1,5820.

USDJPY

Wczorajsze wystąpienie Bernanke umocniło dolara i tym samym przyczyniło się do wzrostów na USDJPY. Para ponownie handlowana jest powyżej poziomu 81 jenów za dolara. Najbliższe wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibo znajduje się na poziomie 80,83 i tam ukształtowała się tez formacja młota, która powinna dać impuls do dalszych wzrostów. Najbliższy opór w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 81,35.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.