Pozytywne opinie ze strony agencji nt. Polski

Pozytywne opinie ze strony agencji nt. Polski
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-03-01 (08:55)

Podczas porannego handlu złoty pozostaje względnie stabilny po wczorajszym znaczącym umocnieniu (4gr EUR/PLN). Polska waluta notuje 4,12 PLN za euro, 3,08 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,42 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym osiągnęły najniższy poziom od początku roku – 5,468% w przypadku obligacji 10-letnich.

Złoty podczas wczorajszego handlu nie zareagował znacząco na ruch spadkowy na eurodolarze (o tej swoistej anomalii pisaliśmy już w poprzednich komentarzach) sugerując, iż kapitał zagraniczny zakłada kontynuacje trendu na parach ze złotym. Jednak kształtowanie się nastrojów globalnych będzie w dalszym ciągu kluczowe dla naszej waluty – wczorajsze spadki należy tłumaczyć zestawieniem dwóch czynników. Pierwszym fundamentalnym była wypowiedź szefa FED, Bena Bernanke, który w wystąpieniu przed Izbą Reprezentantów naświetlił tematykę drogiej ropy na rynkach, która może negatywnie odbić się na dynamice gospodarczej Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim krajów Strefy Euro. Nałożyło się to z drugim czynnikiem, stricte rynkowym, a mianowicie gwałtownym zamykaniem pozycji długich przez inwestorów. Już w trakcie przedwczorajszej sesji widać było, iż wspólna waluta „obstawiona” jest dużą ilością zleceń typu stop loss (spadki w godzinach 15-16 w dniu 28 lutego), gdy jednak wczorajsza operacja LTRO2 okazała się być przyjęta dość chłodno przez rynki, a następne odczyty fundamentalne z gospodarek zbytnio nie poprawiły nastrojów wystarczyła inicjacja większych zleceń sprzedaży, aby wywołać dynamiczny ruch spadkowy związany z realizacją zleceń oczekujących.

Złoty jednak kształtowany jest również w umiarkowanej mierze przez czynniki lokalne, a do takich należy zaliczyć wczorajsze opinie agencji ratingowych nt. Polski. Fitch w swoim raporcie „2012 CEE Government” wskazuje, iż Polska nie powinna mieć problemów z rolowaniem długu na względnie korzystnych warunkach. Agencja tym samym potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie „A-„ w walucie zagranicznej, oraz „A” w walucie krajowej, przy perspektywie obydwu ocen jako „stabilnej”. W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele agencji S&P, którzy stwierdzili, iż w indeksie wrażliwości Europy Rozwijającej się, Polska znajduje się w grupie krajów umiarkowanie narażonych na potencjalne szoki pochodzące z Strefy Euro.

Opinie agencji w dużej mierze są podobne do tych prezentowanych poprzednio. Przedstawiciele instytucji nakreślają pozytywną, wyróżniającą się na tle Europy, dynamikę PKB (pomimo spadku BIZ), gdzie Fitch zakłada nawet 2,8% r/r, czyli więcej niż wynoszą założenia budżetowe na rok 2012 (2,5%). Jednocześnie agencje zwracają uwagę na wysoki deficyt C/A, który stanowi potencjalny czynnik ryzyka dla oceny inwestycyjnej.

Warto jednak pamiętać, iż pozytywne opinie przedstawicieli agencji ratingowych opierają się na kontynuacji reform strukturalnych i fiskalnych, co przełożyć się ma na obniżenie długu publicznego. Ponadto instytucje po raz kolejny podkreśliły, iż potencjalne podniesienie ratingu Polski uzależnione jest też od sytuacji w Strefie Euro, gdzie spowolnienie gospodarcze u partnerów bezpośrednio przełoży się również na sytuację w kraju. Dlatego też pomimo pozytywnego wydźwięku opinii warto pamiętać, iż poprzednie komentarze ze strony agencji negowały możliwość podniesienia ratingu w tym roku, co sugerowałoby, iż należałoby je odbierać jako „zachętę” do kontynuacji reform co w przypadku ustabilizowania się sytuacji w Strefie Euro mogłoby w średnim terminie prowadzić do podwyższenia ocen inwestycyjnych.

W trakcie dzisiejszej sesji warto śledzić publikację indeksu PMI dla Polski, godz. 9:00, gdzie oczekiwana wartość wynosi 51,3 pkt, wobec 52,15 pkt uprzednio. Konsensus rynkowy zakłada więc nieznaczne pogorszenie oczekiwań po niezwykle optymistycznym odczycie lutowym.

Inwestorzy na rynku złotego śledzić będą również pozostałe odczyty PMI dla gospodarek Europejskich (od godziny 9:00), które warunkować będą poziom globalnej awersji do ryzyka, a tym samym wpływać również na wycenę walut ryzykownych (emerging markets). Ponadto warto zwrócić uwagę na dzisiejszą decyzję komitetu ISDA, dotyczącą potencjalnej możliwości realizacji CDS’ów w zakresie sprawy restrukturyzacji zadłużenia w Grecji. Dodatkowo pod koniec dnia o godzinie 16:00 będzie miała miejsce publikacja indeksu ISM dla gospodarki Amerykańskiej uznawanego za jeden z najważniejszych globalnych wskaźników koniunktury.

Z technicznego punktu widzenia złoty po skokowym umocnieniu przeniósł się w kolejne potencjalne pasmo wahań. Koszyk BOSSA PLN naruszył ważny opór, zatrzymując się jednak szybko na kolejnym znaczącym poziomie. Brak reakcji na spadki na eurodolarze pozytywnie świadczy o sile naszej waluty, należy jednak mieć na uwadze, iż zwyczajowo takie negowanie korelacji prowadzi do bardzo dynamicznych ruchów, które w tym przypadku bardziej prawdopodobnie spowodowałyby realizację korekty wzrostowej na parach ze złotym.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.