Bieżące doniesienia bez wpływu

Bieżące doniesienia bez wpływu
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-02-28 (09:10)

Grecja selektywnie nie wypłacalna: Wczorajsze popołudnie przyniosło nam sporą liczbę bieżących informacji, które pozostały jednak bez większego wpływu na zachowanie eurodolara, który po obronie poziomu 1,3380 znalazł się dziś o poranku w okolicy wartości 1,3440.

Do czynników, które można było uznać za ważne należy przede wszystkim zaliczyć decyzje S&P, która obniżyła perspektywę ratingową dla EFSF do negatywnej oraz ścięła wiarygodność Grecji do poziomu selektywnej niewypłacalności. Te posunięcia agencji nie okazały się jednak zbytnim zaskoczeniem dla inwestorów. W pierwszym przypadku oczekiwali oni takich reakcji z uwagi na wcześniejsze obniżenie ratingów m.in. Austrii i Francji. W drugim zaś było to pochodną zapisu w specjalnej ustawie traktującej o wymianie obligacji przez prywatnych wierzycieli, który wymuszał na nich przeprowadzenie takiej operacji. Już przed miesiącem agencja ostrzegała, że taki zapis będzie skutkował obniżką do poziomu SD. Dlatego też ogólna reakcja na te doniesienia pozostała niewielka, choć w środę organizacja ISDA ma zadecydować czy miało miejsce tzw. wydarzenie kredytowe. Stwierdzenie takiego faktu pozwoliłoby na uruchomienie greckich CDS – ów. Istotnym wydarzeniem wczorajszego dnia było także głosowanie w niemieckim parlamencie ws. pomocy finansowej dla Aten. Mimo słów kanclerz Niemiec o braku gwarancji powodzenia drugiego bailoutu Bundestag zdecydowaną większością poparł przestawiony wniosek. To wydarzenia podobnie jak decyzja S&P zostało obojętnie potraktowane przez rynek i wieczorem eurodolar oscylował blisko poziomu 1,34. Podczas dzisiejszych notowań również nie zabraknie istotnych informacji dotyczących bieżących zdarzeń jak i danych makro. W przypadku tych pierwszych poznamy m.in. wyniki kontroli Troiki w Portugalii. Mogą one przyciągnąć uwagę inwestorów z tego względu, że Lizbona w opinii rynku jest kolejnym kandydatem do zwrócenia się o kolejną pomoc oraz do rozpoczęcia rozmów z prywatnymi wierzycielami. Ważny może się okazać także wynik głosowania w parlamencie Finlandii nad wypłatą środków finansowych dla Grecji. Jednak te wydarzenia mimo swojej istotności mogą pozostać w cieniu oczekiwań na jutrzejsze operacje LTRO.

Złoty odzyskuje siły

Wczorajszy popołudniowy i wieczorny spokój na rynkach, mimo napływających istotnych informacji pozwolił rodzimej walucie na zmniejszenie skali wczorajszego osłabienia. Zloty pozytywnie odebrał powrót kursu głównej pary powyżej poziomu 1,34 i dziś o poranku za dolara trzeba zapłacić 3,0990 zł, zaś za euro 4,1650 zł. Pary złotowe korzystają z oczekiwań na jutrzejsza operację LTRO i nie przeszkadza im pojawianie się w ostatnim czasie wypowiedzi ze strony niektórych członków NBP, o słuszności wyczekiwania ws. decyzji o poziomie stóp procentowych. Dziś Andrzej Bratkowski stwierdził bowiem, że Rada nie ma powodów do rozluźniania polityki monetarnej, ale nie widzi też potrzeby by spieszyć się z jej dalszym zacieśnianiem. Podobne stanowisko w ostatnim czasie wygłosił prezes NBP.

Znów dane tylko z USA

Wtorek przyniesie nam tylko dwie istotne informacje makroekonomiczne. O godzinie 14:30 poznamy wstępny odczyt zamówień na dobra trwałego użytku. Analitycy spodziewają się spadku na poziomie 0,7% m/m, po tym jak w poprzednim okresie zamówienia urosły o 3%. Następnie o godzinie 16:00 opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów wg. Conference Board. Szacuje się, że wskaźnik ten wyniesie 63 pkt., czyli o 1,9 pkt. więcej niż poprzednio.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.