Niemcy i dobre dane kończą korektę na eurodolarze

Niemcy i dobre dane kończą korektę na eurodolarze
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-02-28 (08:51)

Bundestag zaakceptował wczoraj drugi program pomocowy dla Grecji większością głosów - 496 posłów (głównie z chadecko-liberalnej koalicji rządowej) opowiedziało się za pakietem przy 90 głosach przeciwko. Było to najważniejsze wydarzenie poniedziałku.

Taki rozwój wypadków był oczekiwany przez rynki i wraz z lepszymi od prognoz danymi o podpisanych umowach kupna nowych domów stał za powrotem optymizmu. Giełdy zdołały odrobić większość strat, zaś eurodolar z poziomu 1,3366 ruszył ponownie w kierunku lokalnego maksimum, dziś rano notując poziom 1,3440. Przy okazji głosowania nie obyło się jednak bez dyskusji. Kanclerz Merkel nawoływała do przyjęcia pakietu ratunkowego, ponownie sięgając do frazy o największej próbie w historii Europy i o dużych negatywnych skutkach niekontrolowanego upadku Grecji. Kontropinie o spóźnionej pomocy wyrażała natomiast opozycja –SPD i Zieloni. Jednakże mimo pozytywnego wyniku głosowania trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż rośnie także liczba polityków negatywnie nastawionych do przekazywania Grecji kolejnych funduszy nawet wśród rządzącej koalicji CDU/CSU i FDP. Do ich grona należy zaliczyć tak ważnych członków rządu jak minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich, minister finansów Wolfgang Schaeuble i gospodarki Philipp Roesler. Mimo to kanclerz Merkel wspomogła optymizm rynkowy jeszcze jedną informacją – niespodziewanie zapowiedziała przyspieszenie przez Berlin wypłaty ich części udziału w wartym 500 mld EUR Europejskim Mechanizmie Stabilności. Na szczycie przywódców państw UE 1-2 marca będą natomiast toczone rozmowy nad planowanym rozszerzeniem możliwości ESM do 750 mld EUR. Pozytywne rozstrzygnięcie w tej sprawie mogłoby przyczynić się do znacznej poprawy wyceny euro. Przyjęcie programu przez niemiecki parlament nie kończy tego rodzaju wydarzeń w tym tygodniu – planowane są jeszcze głosowania w Estonii, Finlandii i Holandii.

Wczoraj dały o sobie także ponownie znać agencje ratingowe, tym razem Standard’s&Poor’s. Obniżyła ona rating Grecji z poziomu CC do SD (selective default), zaś w przypadku EFSF nastąpiło ścięcie perspektywy długoterminowej do negatywnej, co odzwierciedla teraz rating Francji i Austrii na poziomie AA+ także z perspektywą negatywną. Rating Grecji został zaś obniżony ze względu na przyjęcie klauzuli CAC, która w razie sprzeciwu wymusi na wierzycielach wymianę obecnie posiadanych obligacji na obligacje o mniejszej wartości i dłuższym terminie do wykupu. Jednakże po przeprowadzeniu operacji bond swap najprawdopodobniej S&P podniesie rating Grecji do CCC. Obie decyzje były oczekiwane przez rynki, zatem ich materializacja nie wpływa na nastroje. Od dłuższego czasu już poczynania agencji nie warunkują w zasadniczej mierze rynkowego sentymentu, który uodpornił się na decyzje wielkiej trójki, bardziej skupiając się na doraźnych działaniach pomocowych dla państw, które trawi kryzys długu.

Wtorek jest dniem publikacji dużej ilości danych makroekonomicznych. Poznaliśmy już marcowy indeks zaufania niemieckich konsumentów, który zgodnie z prognozami wyniósł 6,0 pkt. O godz. 11:00 opublikowana zostanie wartość indeksu nastrojów w gospodarce z Eurolandu (prog. 93,7 pkt), a także odbędzie się aukcja 5- i 10-letnich włoskich obligacji skarbowych o łącznej puli 5-6,5 mld EUR. O godz. 12:00 portugalski minister finansów zaprezentuje opinię troiki (UE, MFW, EBC), od której uzależniona jest wypłata czwartej transzy programu pomocowego dla tego kraju. Oczekuje się opinii pozytywnej; szanse na rozczarowanie są małe, ale w takim przypadku reakcją mógłby być gwałtowny spadek eurodolara. W dalszej części dnia istotne będą publikacje z USA: o godz. 14:30 zamówienia na dobra trwałego użytku (wartość wstępna za styczeń, prog. -0,9% m/m), o godz. 15:00 indeks cen domów S&P/Case Shiller dla 20 największych amerykańskich metropolii (prog. -3,6% r/r), a na koniec o godz. 16:00 indeks zaufania konsumentów Conference Board za luty (prog. 63,0 pkt). Uwaga inwestorów będzie skupiona przede wszystkim na danych z USA i to one mogą decydować o dzisiejszym kierunku handlu na eurodolarze, a więc pośrednio na złotym. Po tym jednak, jak korektę spadkową na EURUSD udało się zatrzymać powyżej wsparcia na 1,3320, możliwa jest kolejna fala wzrostowa.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.