Eurodolar utrzymał krótkoterminową linię trendu

Eurodolar utrzymał krótkoterminową linię trendu
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-02-27 (19:08)

Na fali słabszych nastrojów po sobotnio-niedzielnym szczycie G20 eurodolar odreagował wzrosty z ostatnich dwóch dni poprzedniego tygodnia i kurs zniżkował do poziomu 1,3370. Przedstawiciele największych gospodarek na świecie w wydanym oświadczeniu stwierdzili bowiem, że Europa potrzebuje więcej pieniędzy na walkę z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro.

Inwestorzy również zaczęli niepokoić się o światowy wzrost gospodarczy, na którego pogorszenie mogą znacznie wpłynąć rosnące ceny ropy. Obecnie ceny czarnego złota zarówno na giełdzie w Londynie, jak i Nowym Yorku znajdują się na najwyższych poziomach od maja ubiegłego roku, osiągając odpowiednio 125 dolarów oraz 109 dolarów za baryłkę. O negatywnym sentymencie może również świadczyć fakt, iż dziś w stosunku do dolara na wartości traciła zdecydowana większość walut (z grupy G10 zyskał jedynie japoński jen). Ponadto dziś rozszerzał się spread między rentownością wszystkich krajów strefy euro a Niemcami. O godzinie 15:00 czasu polskiego rozpoczęła się debata w niemieckim parlamencie nad drugim pakietem pomocowym dla Grecji. Po tym jak minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wyraził swój sceptycyzm w stosunku do skuteczności działań pomocowych, dziś Kanclerz Angela Merkel wypowiedziała się w podobnym tonie stwierdzając, że nie ma gwarancji, że nowy pakiet ratunkowy dla Grecji odniesie sukces. Mimo tych negatywnych opinii mało prawdopodobne wydaje się jednak aby tak długo negocjowany i wręcz wymuszony na Grecji pakiet pomocowy nie został zaakceptowany przez najważniejszą gospodarkę Eurolandu. Nastroje na rynku z kolei nieco poprawiły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie indeks podpisanych umów kupna domów w styczniu wzrósł o 2 proc. m/m po tym jak grudniu spadł o 1,9 proc. Inwestorzy obecnie czekają na zaplanowana na środę kolejną operację płynnościową Europejskiego Banku Centralnego. Poprzednia LTRO (z 20 grudnia) zdecydowanie zwiększyła płynność na europejskim rynku międzybankowym, co najlepiej widać przez systematycznie zawężający się spread między 3- miesięcznymi stawkami Euribor i OIS. Ponadto poziom 3- miesięcznego Euriboru zszedł dziś po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy poniżej poziomu podstawowej stopy operacji refinansujących ECB. W środę popyt na pożyczki z ECB może osiągnąć podobną wartość jak w grudniu (489 mld EUR), wskazując na utrzymującą się słabą kondycję europejskich banków, co z kolei może wywołać osłabienie wspólnej waluty. Dziś z kolei ECB w cotygodniowym komunikacie poinformował, iż zaprzestał kupowania obligacji państw strefy euro. Informacja ta potwierdza tendencję do coraz mniejszych zakupów w ramach SMP po tym jak prezesem ECB został Mario Draghi, a co więcej coraz jaśniej wskazuje, że jednym z głównych motywów LTRO jest wsparcie europejskiego rynku długu „rękami” banków.

Złoty w ślad za słabnącą wspólną walutą również tracił na wartości. Kurs EUR/PLN osiągając dzienne maksimum na poziomie 4,19, a USD/PLN na poziomie 3,12. Katalizatorem spadku wartości polskiej waluty były również informacje dotyczące Węgier. Agencja ratingowa Moody’s poinformowała bowiem, że propozycja Komisji Europejskiej, mająca na celu wstrzymanie unijnych funduszy dla tego kraju utrudnia osiągnięcie założonych celów budżetowych i opóźnia inwestycje wspierające wzrost gospodarczy. To z kolei ma negatywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej tego kraju. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać forinta, jak również waluty regionu, w tym złotego. Korelacja 30- okresowa między EURHUF i EURPLN sięga obecnie 70 proc. Natomiast wsparciem dla notowań złotego w najbliższych tygodniach może ponownie okazać się operacja płynnościowa ECB.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.