Złoty przestaje reagować na impulsy płynące z rynku eurodolara

Złoty przestaje reagować na impulsy płynące z rynku eurodolara
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-02-27 (09:50)

Początek tygodnia przyniósł otwarcie notowań blisko paro-tygodniowych minimów na parze EUR/PLN, jednak już pierwsze godziny handlu spowodowały cofniecie się notowań w rejon ostatniej konsolidacji. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1682 PLN względem euro, 3,10 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4602 PLN za franka szwajcarskiego.

W przypadku polskiego długu – rentowności instrumentów o dłuższym terminie zapadalności lekko zniżkują (10YR – 5,436%), jednak ciągle widoczny jest spadek wyceny instrumentów 2-letnich (4,672%).

Wyczekiwany szczyt G20, który miał miejsce w weekend, przyniósł doniesienia, iż sygnał ze strony Stanów Zjednoczonych jest wyraźny. Grupa 20 najbardziej rozwiniętych państw zaapelowała do UE, aby ta wpierw podjęła decyzję w sprawie wielkości swych funduszy stabilizacyjnych, zanim reszta świata rozważy zasilenie MFW dodatkowymi środkami. Ponadto minister skarbu USA, Timothy Geithner, powiedział, iż MFW nie może służyć jako substytut silniejszej europejskiej zapory ogniowej, a sam wehikuł nie może pójść dalej do momentu, aż Europa nie podejmie samodzielnych działań. Inwestorzy dość chłodno odnieśli się do tych doniesień generując nieznaczne zamykanie pozycji długich na eurodolarze.

Pomimo, iż złoty bezsprzecznie wyceniany jest przez rynek wysoko (pozostałe waluty emerging markets takie jak: CZK, HUF, TRY, MXN – radzą sobie nieznacznie gorzej) to warto zwrócić uwagę na pewną cechę świadczącą, iż potencjał do dalszego umocnienia zaczyna się wyraźnie kurczyć. Polska waluta zwyczajowo reaguje na zmiany tendencji na rynkach globalnych, wyrażoną w zachowaniu eurodolara. Ostatnie 10 sesji na rynku walutowym przyniosło umocnienie wspólnej waluty aż o 3% - złoty natomiast przez ten czas pozostaje wewnątrz 5 groszowej konsolidacji w zakresie 4,15 – 4,20 EUR/PLN. Owszem nastąpiło wybicie w dół na parze USD/PLN, jednak osamotnienie cross’u w tym ruchu wskazuje, iż jest to jedynie pochodną osłabienia dolara na rynku, a nie wzrostem wartości polskiej waluty.

W trakcie dzisiejszej sesji na rynku krajowym będziemy jedynie świadkami przeprowadzenia aukcji polskiego długu – resort będzie chciał uplasować na rynku podaż 52-tygodniowych bonów o wartości 1,0 – 2,0 mld PLN. Ostatnie oferty przeprowadzane przez Ministerstwo Finansów cieszyły się dużym zainteresowanie (ostatnia oferta obligacji zakończyła się nawet aukcją dodatkową z uwagi na znaczny popyt na instrumenty) w związku z czym można oczekiwać, że i tym razem uda się sprzedać cała pulę na względnie atrakcyjnych warunkach.

Nastroje na rynkach globalnych, a więc również w dużej mierze na rynku złotego, dyktowane będą przez zaplanowane na dzisiaj aukcje długu Europejskiego: niemieckiego, włoskiego, belgijskiego oraz francuskiego. Ponadto warto zwrócić uwagę na przebieg głosowania nad pakietem pomocowym dla Grecji w parlamencie Niemieckim. Dodatkowo należy uważnie śledzić doniesienia z wystąpienia szefa Moody’s Lucio Vinhas de Souza przed radą w Lizbonie – przy trwającej w Portugalii misji kontrolnej Troiki kraj ten pozostaje ciągle potencjalnym czynnikiem ryzyka dla rozwoju sytuacji w Europie, oraz wymieniany jest razem z Hiszpanią jako potencjalni następni bankruci.

Nadrzędna jednak kwestią dla kształtowania się nastrojów w rozpoczynającym się tygodniu pozostanie druga aukcja LTRO dla banków w wykonaniu EBC zaplanowana na 29 lutego. Wedle ostatnich szacunków popyt będzie nieznacznie niższy niż ostatnio sięgając 470 mld EUR (dane Market News) wobec 489,19 mld EUR uprzednio. Wartość zbliżona do prognoz zostanie najpewniej pozytywnie odebrana przez rynki, ponieważ zapewnia dopływ nowych środków, które mogą zostać przetransferowane na rynki jednocześnie nie wskazując na gwałtowny wzrost zapotrzebowania kapitału przez banki.

Z technicznego punktu widzenia teoretycznie naruszony został opór na koszyku walutowym złotego BOSSA PLN, jednak z racji dużego udziału w nim pary z dolarem amerykańskim ruchu tego nie należy traktować jako ostatecznego. Sytuacja zbiorcza na poszczególnych cross’ach związanych ze złotym wskazuje raczej na kontynuację konsolidacji z lekkim wskazaniem na nieznaczne umocnienie wraz ze zbliżaniem się do środy, kiedy zaoferowane zostaną środki z drugiej transzy LTRO.

EUR/PLN: Euro-złoty trwa w konsolidacji z zakresu 4,15 – 4,18 PLN, 4,20 PLN, gdzie przy braku mocniejszych reakcji na zachowanie się eurodolara należy przypuszczać, iż możemy być świadkami powolnego oscylowania w kierunku dolnych poziomów, bez znaczących szans na szybkie pogłębienie 2-tygodniowych dołków.

Wsparcia: 4,158 PLN 4,15 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Ostatnie pogłębienie dołków należy przypisać spadkowi w wycenie dolara na szerokim rynku. USD/PLN podczas dzisiejszej sesji pozostanie najpewniej w zakresie konsolidacji 3,09 PLN,3,10 PLN – 3,13 PLN

Wsparcie: 3,10 PLN, 3,09 PLN
Opór: 3,13 PLN, 3,17 PLN

CHF/PLN: Podobnie jak w przypadku pozostałych par ze złotym notowania oscylują w zakresie 3,43 – 3,47 PLN, 3,50 PLN – wąski zakres konsolidacji jest pochodną zachowania się franka szwajcarskiego na szerokim rynku, gdzie wakat na stanowisku prezesa SNB umacnia szwajcarską walutę.

Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN
Opór: 3,45 PLN, 3,47 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.