Oferta na akcje PGE wzmaga popyt na złotego

Oferta na akcje PGE wzmaga popyt na złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-02-24 (09:58)

W godzinach porannych podczas ostatniej sesji w tym tygodniu polska waluta stabilizuje się blisko 20 – dniowych minimów. Złoty wyceniany jest przez rynek na: 4,1675 PLN za euro, 3,1179 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4570 PLN względem franka szwajcarskiego. Na rynku długu trwa wspominany uprzednio impuls spadkowy w wycenie polskich obligacji.

Szczególnie widoczne jest to w przypadku rentowności papierów o krótszym terminie zapadalności (2-letnie), których oprocentowanie wynosi obecnie 4,683%. Warto nadmienić, iż ruch ten odbywa się przy lekko spadających cenach długu portugalskiego oraz włoskiego, a rosnących wycenach bundów oraz gilt’ów.

Wczorajsza sesja na złotym przyniosła zmienność rzędu 3gr na EUR/PLN oraz, aż 7gr w przypadku zestawienia z dolarem amerykańskim. W początkowej fazie handlu złoty lekko tracił, jednak w godzinach popołudniowych wyraźnie poprawiły się nastroje na rynkach globalnych, co znalazło również odzwierciedlenie w wycenie polskiej waluty.

Złoty był liderem wzrostów wśród walut Europy środkowo-wschodniej wspierany przez duży popyt z zagranicy. Tłumaczyć można to otwarciem przez MSP sprzedaży ok. 7% akcji PGE w trybie przyspieszonej budowy książki popytu. Ostatecznie Skarb Państwa mógł pozyskać z tej transakcji nawet 2,5 mld. Wymiana środków na rynku pozwalała zagranicznym podmiotom na szybkie wzięcie udziału w tej ofercie, co istotnie przełożyło się na zainteresowanie naszą walutą.

Ponadto podczas wczorajszego handlu uczestnicy rynku sygnalizowali, iż Bank Gospodarstwa Krajowego jest aktywny w arkuszach, najprawdopodobniej sprzedając dewizy pozyskane z funduszy Europejskich. Natężenie aktywności resortu na rynku złotego może mieć związek z zapowiadanym ostatnio ograniczeniem działalności instytucji centralnej (resort MF/BGK) na rynku w II i III kwartale.

W trakcie wczorajszej sesji inwestorzy poznali również minutes (zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia RPP), które miało miejsce w środę 8 lutego br., a więc przed niższym od oczekiwań odczytem inflacji za styczeń na poziomie 4,1% wobec oczekiwanych 4,3%. Pomimo kontynuacji jastrzębiego tonu komunikatu wskazującego, iż gremium obawia się, że spowolnienie inflacji może okazać się wolniejsze niż sądzono, to w dalszym ciągu kluczowy będzie marcowy odczyt projekcji inflacyjnej NBP. Najprawdopodobniej na bazie tego wskaźnika część względnie neutralnych członków Rady przyjmie adekwatne stanowisko dotyczące stóp procentowych w najbliższych kwartałach.

Jednocześnie podczas wczorajszej sesji miała miejsce aukcja długu Węgierskiego, gdzie udało się uplasować całą pulę 45 mld HUF, jednak po wyraźnie wyższym niż poprzednio oprocentowaniu (8,62% wobec 8,30%). Powrót problemów na Węgrzech (propozycja zamrożenia funduszy spójności) jak dotąd nie przebija się do świadomości uczestników rynku aktywów Europy Środkowo – Wschodniej, jednak w przypadku jego dalszej eskalacji scenariusza takiego nie można wykluczyć.

Podczas dzisiejszego handlu z wiadomości z kraju poznamy jedynie podaż bonów skarbowych na poniedziałkową aukcje MF. Zgodnie z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli MF Polska zrealizowała już ok. 40% potrzeb pożyczkowych dla budżetu na 2012r – co przy tak burzliwych rynkach i względnie atrakcyjnej wycenie polskiego długu wydaje się właściwie objętą strategią.

Nastroje kształtowane będą dzisiaj przez doniesienia dotyczące rozpoczynającego się szczytu ministrów Finansów G20. Wczorajsze spekulacje wskazywały, iż może dojść do komplikacji w zakresie zwiększenia siły finansowej MFW. Ponadto w kalendarzu mamy dzisiaj aukcję długu włoskiego, jednak wydaje się, iż nie powinno być znacznych problemów z uplasowaniem instrumentów na rynku.

Z technicznego punktu widzenia koszyk złotego BOSSA PLN dotarł do kluczowego oporu, potencjalnie ograniczając możliwość dalszej zwyżki – jednak z uwagi na ostatnią silę polskiej waluty możliwe jest naruszenie ostatnich minimów w przypadku sprzyjających nastrojów na rynku globalnym.

EUR/PLN: Skokowy wzrost zainteresowania polską walutą przełożył się na szybki powrót w ramy poprzedniej konsolidacji z zakresu 4,15 – 4,18 PLN. Podczas dzisiejszej sesji można spodziewać się powolnego oscylowania w kierunku dolnego ograniczenia.

Wsparcia: 4,158 PLN 4,15 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Wyraźne wybicie ostatnich minimów generuje jednoznaczny sygnał kontynuacji trendu spadkowego na parze, generując graczom preferującym strategie typu PA sygnał zajęcia pozycji. W przypadku dalszych zwyżek na eurodolarze możliwy jest ruch w kierunku 3,10 PLN.

Wsparcie: 3,10 PLN, 3,09 PLN
Opór: 3,13 PLN, 3,17 PLN

CHF/PLN: Wyjście dołem z chwilowej konsolidacji generuje sygnał sprzedażowy sugerujący potencjalny ruch w kierunku 3,43 PLN.
Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN
Opór: 3,45 PLN, 3,47 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.