Coraz większe zmęczenie ryzykiem

Coraz większe zmęczenie ryzykiem
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-02-22 (14:49)

Zbyt dobrze znany schemat powtórzył się we wtorek: rynki stały się odporne na niepomyślne wiadomości przed ważnym wydarzeniem, ale kiedy tylko umowa o drugim pakiecie dla Grecji została zawarta, notowania momentalnie spadły.

Powód jest prosty: umowa w najlepszym wypadku w najbliższym czasie ustrzeże Grecję przed bankructwem i wystąpieniem ze strefy euro, ale w żaden sposób nie zabezpiecza jej długoterminowej przyszłości. Naturalnie można zastanawiać się czy dane, które są przyczyną umowy oznaczają prawdopodobne czy tylko możliwe opuszczenie eurostrefy. Najważniejszym powodem do rozważenia jest że Grecja potrzebuje wzrostu, i chociaż zredukowano minimalne wynagrodzenia, to odbudowanie konkurencyjności Grecji przy pomocy innych środków zajmie lata, w przeciwieństwie do zwykle działających prędzej bankructwa, dewaluacji czy inflacji. Ponadto umowa jest obwarowana wieloma warunkami, co oznacza, że Grecja musi spełnić listę wymagań i uchwalić kolejne przepisy zanim dostanie fundusze, nie wspominając o zaakceptowaniu swapu obligacji przez prywatnych wierzycieli. Chociaż euro trzymało się względnie dobrze, to waluty o dużej podatności na wahania, takie jak dolar australijski, nowozelandzki i koreański won radziły sobie gorzej. Z pewnością da się wyczuć pewne zmęczenie rynku, a w centrum uwagi będą wyniki aukcji trzyletnich pożyczek EBC, chociaż jest to słaba podstawa dla nowych trendów.

Dobre wieści z UK.

Nie po raz pierwszy sytuacja Wielkiej Brytanii przypomina coś pomiędzy Europą a USA. Nie ma co prawda takiej passy pozytywnych niespodzianek, jakiej doświadczyły Stany Zjednoczone, ale nie jest także osaczona przez niekończące się kłopoty fiskalne jak strefa euro. Wczorajsze dane o kredytach zdecydowanie wpisują się w ten klimat. Główny (przedinterwercyjny) wskaźnik zanotował większą niż oczekiwano nadwyżkę (PKB 10,7 mld funtów) w styczniu, miesiącu, który charakteryzuje wysoki poziom firmowych wpływów podatkowych. Wzrosły one o 8,6% w stosunku do zeszłego roku, a całkowite wpływy w pierwszych 10 miesiącach roku fiskalnego do centralnego rządu wyniosły o 5% więcej. Zatem jeśli finanse publiczne nie zmniejszą się znacznie w ciągu pozostałych dwóch miesięcy roku fiskalnego, prognozy Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) dot. celu kredytowego, na których polega obecny kanclerz, powinny zostać zrealizowane. Prawdziwym problemem jest jednak jest wpływ środków oszczędnościowych na gospodarkę, które z natury rzeczy mogą w przyszłości wpłynąć na koszty kredytów. Te obawy leżały u podstaw decyzji Moody’s o obserwacji ratingu AAA kraju. Istotna jest reakcja ministra na ten krok. OBR juz wcześniej był ostrożny w swoich prognozach na ten rok, chociaż w listopadzie 2011 oczekiwali w nim wzrostu o 0,7%. Z ostatniej ankiety z Instytutu Dyrektorów wynika, że tylko 35% członków uważa, że ryzyko recesji w 2012 jest wysokie lub bardzo wysokie. Ludzie z natury mają tendencję do optymizmu, ale w kwestii prognoz inwestycyjnych i zatrudnienia takie poglądy marginalnie pomagają. Ministrowie finansów powinni jednak być bardziej ostrożni i przezorni, dlatego brytyjski minister powinien być wierny swoim przekonaniom, kiedy za miesiąc będzie prezentował budżet.

Zaangażowanie sektora publicznego może okazać się bezużyteczne.

W ostatnich tygodniach w centrum uwagi znajdowała się kwestia zaangażowania sektora prywatnego w najnowszy pakiet ratunkowy Grecji, ale rola sektora publicznego (rządów i banków centralnych) jest dużo bardziej interesująca, ale także martwiąca. Pierwszy pakiet ratunkowy w 2010 zawierał stopy procentowe, które, chociaż niższe od rynkowych, były nadal dotkliwe dla Grecji. Teraz, kiedy stopy zostały po raz kolejny obniżone w ramach pakietu (o 1,5% na pięć i więcej lat) niektórzy wierzyciele stracą na tych pożyczkach. Największym przemilczeniem we wczorajszym oświadczeniu jest zaangażowanie EBC w najnowszą umowę z Grecją. Zyski z posiadanych przez EBC papierów dłużnych Grecji, nabytych w ramach programu skupu obligacji zostaną przekazane bankom narodowym, które „będą mogły rozdysponować je w państwach członkowskich, aby zapewnić dalszą stabilność zadłużeniu Grecji”. Jednak nie wydaje się to sprawiedliwe dla tych którzy tracą na udzieleniu pożyczek Grecji, bo nie będą oni w stanie wypłacić jej takich środków. Ponadto, narodowe banki centralne zgodziły się na rezygnację z zysków z greckich obligacji w swoich portfelach, które szacowane są na 12 mld euro, i w efekcie zmniejszyłyby stosunek długu do PKB o 1,8% do 2020. Analogiczne dane dla EBC nie są dostępne, ale oczywiście będą nieporównywalnie większe w kontekście efektu, biorąc pod uwagę, że bank posiada 40 mlb euro papierów z Aten (będziemy starali się wyczytać te informacje z danych PSI). Dynamika długu Grecji zostanie w ten sposób mocno zwichrowana: jeśli (a ciągle nie jest to wykluczone) Grecja zbankrutuje, to strata z tego strumienia przychodów- zysków EBC i narodowych banków centralnych – spowoduje zwiększenie stosunku długu do PKB, ponieważ niemożność wywiązania się ze zobowiązań dłużnych wyeliminuje zyski. Oczywiście odpisy w sektorze publicznym zostałyby w tej sytuacji więcej niż wyrównane. Mimo że należy cieszyć się z zaangażowania sektora publicznego, to dzięki niemu może powstać sytuacja, w której jakakolwiek restrukturyzacja musiałaby być większa niż kiedy indziej a wcześniejszy wkład prywatnych wierzycieli stałby się bezwartościowy.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.