Konsolidacja na złotym w wyczekiwaniu na impulsy z rynków Europejskich

Konsolidacja na złotym w wyczekiwaniu na impulsy z rynków Europejskich
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-02-22 (10:15)

Poranny obrót o godzinie 10:00 przynosi kontynuacje konsolidacji na notowaniach złotego. Polska waluta wyceniania jest następująco: 4,17 PLN za euro, 3,15 PLN względem dolara oraz 3,45 PLN wobec franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu zachowują się stabilnie, jednak można zaobserwować nieznaczny spadek cen instrumentów o krótszym terminie zapadalności (Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych wynosi 4,65%).

Wczorajszy handel potwierdził wcześniej postawioną tezę, iż rynki w dużej mierze zdyskontowały już udzielenie drugiej transzy pomocowej dla Grecji. Warto pamiętać, iż choć sprawa Hellady została chwilowo usunięta z wokandy to problemy Strefy Euro nie zostały rozwiązane, a początkiem kolejnego rozdziału może być raport przedstawicieli Troiki z wizyty w Portugalii. Przy stosunkowo neutralnej sesji na eurodolarze, brak gwałtownej realizacji zysków na parach ze złotym można przyjmować za objaw siły polskiej waluty.

Z wydarzeń wczorajszej sesji warto przytoczyć wypowiedz Andrzeja Bratkowskiego, członka RPP, który w wywiadzie dla agencji Bloomberg powiedział, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w I półroczu rośnie. Jest to stanowisko utrzymujące jastrzębi ton wypowiedzi pomimo ostatniego niższego od oczekiwań odczytu inflacji w ujęciu konsumenckich na poziomie 4,1% (oczek. 4,3%). Należy jednak pamiętać, iż Andrzej Bratkowski należy do przedstawicieli jastrzębiej części gremium, więc ostatni odczyt znacząco nie zmienił jego stanowiska. Pytaniem pozostaje opinia pozostałych członków Rady. Sumarycznie jednak spadek inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP powinno schłodzić stanowiska pozostałych decydentów i w konsekwencji oddalić w czasie (przynajmniej do III/IV kwartału) potencjalną decyzję o zmianie stopy procentowej.

Dodatkowo warto naświetlić możliwy powrót tematu węgierskiego, rzutującego na ocenę inwestycyjna całego regionu Europy Środkowo – Wschodniej. Według informacji podanych przez agencję Reuters Komisja Europejska może w trakcie dzisiejszego handlu zaproponować zamrożenie od 2013r. transferu funduszy spójnościowych dla Węgier z uwagi na brak działań w kierunku ograniczenia deficytu budżetowego. Uprzednio szacowano, iż skutkiem takiej decyzji byłoby zmniejszenie PKB Węgier o ok. 1,5%. Powrót niepokojów wokół Węgier byłby bezpośrednim czynnikiem również dla złotego, ponieważ nasza waluta pełni rolę środka ekspozycji kapitału zagranicznego na region Europy Środkowo – Wschodniej.

Ponadto trwa drugi wątek związany z naruszeniem prawa unijnego przez Węgry, w trakcie wczorajszej sesji na ten temat wypowiedział się Janos Martonyi, szef węgierskiej dyplomacji, który powiedział, iż liczy Budapeszt wznowi negocjacje z MFW i UE już w marcu. Strona węgierska ma nadzieje na szybkie uzyskanie ok. 15-20 mld EUR kredytu, który oficjalnie miałby stanowić zabezpieczenie przed potencjalnym pogłębieniem kryzysu gospodarczego.

W trakcie dzisiejszego handlu brak jest znaczących publikacji fundamentalnych z gospodarki polskiej, stąd złoty całkowicie podatny będzie na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych. Inwestorzy podczas środowej sesji skupią się na odczytach PMI dla gospodarek Strefy Euro. Po lepszej od konsensusu publikacji wskaźnika dla Chin uczestnicy rynku oczekują podobnych pozytywnych niespodzianek ze Strefy Euro – tym bardziej w przypadku negatywnych odczytów reakcja może zainicjować szerszą realizacją zysków.

Z technicznego punktu widzenia notowania złotego trwają w konsolidacji horyzontalnej z lekkim wskazaniem na spadek wartości w trakcie kolejnych sesji. Koszyk walutowy BOSSA PLN znajduje się ciągle powyżej kluczowego wsparcia, jednak widoczny jest zarys formującego się schematu świecowego zwiastującego zniżkę.

EUR/PLN: Widoczna jest próba sforsowania oporu na 4,18 PLN i wejścia w kolejny historyczny zakres 4,18 – 4,20 PLN. Jednak do czas przebicia tego poziomu (gdzie impuls inicjujący ruch przyjdzie najprawdopodobniej z rynku eurodolara) złoty formalnie pozostaje w ramach konsolidacji 4,15 – 4,18 PLN.

Wsparcia: 4,158 PLN 4,15 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Oscylowanie blisko średniej 200-sesyjnej, wskazuje, iż pomimo nieznacznego jej naruszenia pozostaje ona ważnym wsparciem i analogicznie jak w przypadku EUR/PLN możliwy jest ruch na północ i forsowanie oporu na 3,17 PLN

Wsparcie: 3,15 PLN, 3,13 PLN
Opór: 3,17 PLN, 3,1933 PLN

CHF/PLN: Zgodnie z ostatnimi prognozami kurs kieruje się pod ważne wsparcie na poziomie 3,47 PLN, pozostając jednak cały czas w zakresie 3,43 – 3,47 PLN, gdzie w przypadku pogorszenia się nastrojów na rynkach globalnych możliwe jest wyłamanie w kierunku 3,5 PLN.
Wsparcia: 3,45 PLN, 3,43 PLN
Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.