Indeksy PMI kluczowe dla rynku

Indeksy PMI kluczowe dla rynku
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-02-22 (09:22)

Po przyjęciu planu pomocowego przez Eurogrupę tylko początkowa reakcja rynków była pozytywna. Eurodolar zyskał, osiągając poziom 1,3292, a giełdy wystartowały z lukami wzrostowymi na otwarciu. Jednakże było to tylko chwilowe i pozostała część dnia upłynęła już spokojnie. Eurodolar w efekcie nie wybił się powyżej oporu na 1,3320, a przeciwnie – obniżył bliżej wsparcia na 1,32.

Tendencję spadkową podtrzymują za to rentowności 10-letnich obligacji włoskich i hiszpańskich, gdyż kupiony wczoraj czas daje nadzieje na kilka spokojniejszych miesięcy. Złoty zakończył dzień bez większych zmian względem euro i dolara, jednakże bliskość lokalnych maksimów na polskiej walucie mogła wczoraj skutecznie odstraszać kupujących. Z drugiej strony wciąż nie wiadomo jakie nastroje na rynku będą dominować dzisiaj i w drugiej połowie tygodnia. Ustawiać je nie powinny już informacje z Grecji, a dzisiejsze publikacje danych makroekonomicznych. Publikowane dziś indeksy PMI dla sektora przemysłowego z Chin oraz dla sektora przemysłowego i usługowego z Francji, Niemiec i Eurolandu mogą okazać się decydujące dla notowań eurodolara w perspektywie kilku kolejnych dni, a więc pośrednio warunkując też wycenę polskiej waluty. Wskaźniki PMI, opracowywane na bazie anonimowych ankiet na temat sytuacji w firmach, są ważnym indykatorem sytuacji gospodarczej kraju czy regionu. Dzisiejsze publikacje mają za zadanie zasygnalizować, czy ożywienie gospodarcze widoczne we wcześniejszych odczytach jest bardziej stałą tendencją. Rynek po cichu liczy na odczyty lepsze od prognoz, zatem aby nastroje poprawiły się widocznie, odczyty powinny być wyraźnie lepsze od prognoz. Rozczarowujący odczyt może stać się pretekstem do rozpoczęcia realizacji zysków na ryzykownych aktywach, w tym na złotym.

Nawiązując jeszcze do przyznanego wczoraj przez Eurogrupę pakietu pomocowego oraz ustalenia poziomu odpisów strat z greckich obligacji przez prywatnych wierzycieli (nominalnie redukcja o 53,5 proc., co w ujęciu realnym oznacza ok. 70 proc. strat) i umiarkowanej reakcji rynków na te ustalenia, znowu należy podkreślić, że, po pierwsze, w dużej mierze były one już w cenach, a po drugie, inwestorzy zdają sobie sprawę, że problem zostaje ponownie odroczony w czasie, ale nie rozwiązany. Plan pomocowy musi teraz być zaakceptowany przez parlamenty poszczególnych krajów. Na 27 lutego przewidziane jest głosowanie w niemieckim Bundestagu. Program zapewne zostanie przyjęty, jednakże sami politycy ustalający jego parametry nie są niezbicie przekonani o słuszności wydawanych pieniędzy. Wcześniej, bo do 26 lutego grecki parlament ma przyjąć ustawę wymuszającą wymianę greckich obligacji w ramach operacji bond swap, która, wg słów greckiego ministra finansów Evangelosa Venizelosa, rusza dzisiaj. Niewiadomą jest to, jak rynki zareagują na ewentualne uruchomienie CDS-ów ubezpieczających grecki dług, gdyż przymuszenie do wymiany obligacji można uznać za tzw. credit event. Te niewiadome, mimo, że zmaterializować się mogą dopiero w przyszłym tygodniu, pokazują, że niepewność wokół europejskiego kryzysu zadłużenia dalej jest wysoka.

Środa z punktu widzenia danych makroekonomicznych jest najważniejszym dniem w tym tygodniu. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwają się indeksy PMI. W nocy poznaliśmy wartość indeksu PMI dla przemysłu z Chin, który w lutym wzrósł z 48,8 pkt do 49,7 pkt. Od godz. 8:58 do 9:58 zostaną opublikowane indeksy PMI dla usług i przemysłu dla Francji (prog., odpowiednio, 52,5 pkt i 49,0 pkt), Niemiec (prog. 54,0 pkt i 51,0 pkt) oraz całego Eurolandu (prog. 50,6 pkt i 49,5 pkt). O godz.10:30 Bank of England poda treść protokołu z ostatniego posiedzenia tej instytucji, a o godz. 16:00 opublikowane zostaną dane z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym w styczniu(prog. 4,7 mln). Rynkowy sentyment zależeć będzie jednak przede wszystkim od europejskich danych, zatem największa zmienność spodziewana jest w godzinach przedpołudniowych.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.