Nocne narady w Brukseli

Nocne narady w Brukseli
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-02-21 (13:57)

W ostatnim czasie jednym z najprężniej działających sektorów gospodarki w Europie jest catering– firmy zapewniające jedzenie i napoje znawcom na wszystkich spotkaniach europejskich liderów w Brukseli przeżywają prawdziwy rozkwit. Kolejne całonocne spotkanie ministrów finansów zaowocowało oświadczeniem wydanym o czwartej nad ranem.

Grecji udało się uzyskać drugi pakiet ratunkowy wart 130 mld euro, dzięki zgodzie prywatnych wierzycieli na zmniejszenie wierzytelności Grecji o około 75% obecnej ceny netto. Zanim umowa wejdzie w życie pozostało jeszcze wiele do zrobienia w bardzo krótkim czasie. Między innymi wierzyciele muszą zaakceptować warunki swapu długu a każdy z rządów strefy euro musi pośpiesznie je usankcjonować. Wiele spraw może pójść nie tak i prawdopodobnie kilka pójdzie. Jednak w tej chwili rynki są gotowe uwierzyć politykom i kupić ich zapewnienia. Takie nastawienie niezmiennie jest powodem rozczarowania w niedalekiej przyszłości. Warto obserwować, jak w nadchodzących dniach porozumienie będzie „odkręcane”, bo z pewnością to nastąpi.

Ryzykowne aktywa: nie mogło być lepiej.

Aktywa o wysokim stopniu ryzyka otrzymały wczoraj bodziec z Ludowego Banku Chin, który ogłosił redukcję wymaganej rezerwy dla banków o kolejne 50 punktów. Biorąc pod uwagę dalszy spadek cen nieruchomości w większości miast i znaczny spadek koniunktury na rynku finansowania nieruchomości i w budownictwie dziwi tylko, dlaczego podjęcie decyzji, której wielu komentatorów spodziewało się już kilka tygodni temu, zajęło tak dużo czasu. W tym roku możemy się spodziewać dalszego zmniejszenia wymaganej rezerwy, jako że 20,5% to nadal wysoki i tym samym restrykcyjny poziom dla największych banków. Politycy w Pekinie podejmują decyzje powoli, zdając sobie sprawę, że nadal muszą trzymać rękę na pulsie, ponieważ presja inflacyjna zmniejsza się stopniowo. Cięcia stóp procentowych mogą nastąpić dopiero kiedy inflacja spadnie poniżej 3%, co może nie mieć miejsca w pierwszej połowie roku. W efekcie politycy będą chętniej decydowali się na obniżenie wymagań depozytowych i luźniejszą politykę fiskalną zamiast progresywnie rozluźniać warunki finansowe. Wczoraj światowe aktywa obarczone ryzykiem znów się umocniły, DAX notował wzrost o 1%. Sytuacja nie mogła być lepsza: Poluzowanie polityki w Chinach nastąpiło po takiej samej akcji w Japonii i Wielkiej Brytanii, Fed nadal rozważa dalsze luzowanie ilościowe QE a EBC zamierza w przyszłym tygodniu zrzucić “z helikoptera” na rynek duże zasoby płynności. W międzyczasie docierają do nas informacje, że w ostatnich tygodniach prawie wszystkie największe gospodarki zanotowały lepsze niż oczekiwano wyniki. Waluty o dużej podatności na wahania wystrzeliły w górę: w porównaniu z tym samym dniem 2011 zarówno meksykańskie peso jak i brazylijski real zyskały w stosunku do dolara ponad 10%, natomiast dolar nowozelandzki jest o 8% wyżej. Waluty i ryzykowne aktywa mają swój moment, tak samo jak w 1999!

Rekordowy deficyt w handlu pogrąża jena.

Dawniej niewzruszony jen pogrąża się w kłopotach; najnowszym problemem jest największy dotychczas spadek danych dot. handlu w zeszłym miesiącu. Sezonowo dopasowywany spadek netto handlu osiągnął w styczniu 0,6 biliona jenów, przekraczając tym samym kumulatywny spadek, który rozpoczął się w kwietniu zeszłego roku, wynoszący 4 biliony jenów (około 50 mld dolarów). Na zeszłorocznych wynikach handlu w Japonii zaważył silny kurs waluty, który osłabił konkurencyjność kraju. W roku zakończonym w styczniu eksport loco fabryka spadł o ponad 9%. Również ogólny spadek wydajności produkcyjnej w wyniku zeszłorocznych katastrof naturalnych odbija się na handlu. Tsunami, tak samo jak wyższe ceny energii, przyczyniło się do wzrostu importu mającego zrekompensować straty w produkcji. Całkowity import zwiększył się w styczniu o 10% rok do roku. W analizach styczniowych danych trzeba wziąć pod uwagę święto lunarnego Nowego Roku, które wypadło właśnie w styczniu, zmniejszając ilość dni handlowych. Biorąc poprawkę na te dni, eksport spadł niewiele, natomiast import wzrósł o 0,4%. Pomimo tego nie ma wątpliwości, że konkurencyjność handlowa Japonii ucierpiała bardzo w zeszłym roku. Na szczęście waluta zaczyna reagować – USDJPY prawie osiągnęła wczoraj poziom 80, a nie zdziwimy się jeśli w nadchodzących miesiącach kurs podskoczy jeszcze wyżej, kiedy w marcu skończy się przepływ kapitału na koniec fiskalnego roku.

Rozbieżności na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

W ostatnich miesiącach coraz wyraźniej moźna dostrzec dwukondygnacyjność rynku nieruchomości w UK. W Londynie ceny domów wzrastają, natomiast na północy, zachodzie i w Irlandii Północnej spadają. Według Rightmove, strony pośredniczącej na rynku nieruchomości, ceny sprzedaży podskoczyły w tym miesiącu o 2,5%, prawie pobijając październikowy rekord. HBOS poinformował o 3% wzroście cen nieruchomości w stolicy czwartym kwartale zeszłego roku. W wielu dzielnicach Londynu podaż domów na sprzedaż spada, natomiast popyt na nie nadal rośnie, pomimo niepewności gospodarczej i finansowej. Sytuacji w stolicy z pewnością pomaga napływ zagranicznego kapitału z Europy, ponieważ w czasach wątpliwości wokół długowieczności euro Londyn kusi wielu dobrze sytuowanych bezpieczeństwem. Londyńskie nieruchomości uchodzą także za raczej płynne. W innych regionach sytuacja różni się, ponieważ oszczędności fiskalne i cięcia w sektorze publicznym wpływają niekorzystnie na popyt. W Szkocji i Irlandii Północnej ceny spadły odpowiednio o 8 i 7% w czwartym kwartale, natomiast w Yorkshire o 6%. W 2012 ta rozbieżność między Londynem a resztą wielkiej Brytanii ma szanse jeszcze się pogłębić.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.