Inwestorzy na rynku złotego czekają na doniesienia ws. Grecji.

Inwestorzy na rynku złotego czekają na doniesienia ws. Grecji.
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-02-20 (10:37)

Początek nowego tygodnia przynosi umocnienie złotego, który notowany jest następująco: 4,1652 PLN wobec euro, 3,1523 PLN za dolara amerykańskiego oraz 3,4445 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym zachowują się stabilnie oscylując blisko 5,537% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Mocne otwarcie na rynku złotego jest bezpośrednią pochodną zachowania kursu eurodolara, gdzie inwestorzy pozycjonują się przed dzisiejszym szczytem Ministrów Strefy Euro. Szeroki konsensus zakłada, iż uda się najpewniej wypracować częściowe lub całkowite porozumienie. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dość pesymistyczne stanowisko ze strony Niemiec, Finlandii i Holandii, który ministrowie nie wierzą w skuteczność reform zaproponowanych przez Greków. W związku z czym możliwe jest nieoficjalne przeforsowanie jedynie części pomocy (pozwalającej wywiązać się Helladzie z praw wynikających z długu zapadającego 20 marca) lub utworzenie oddzielnego konta nadzorowanego przez przedstawicieli Unijnych. Dodatkowo ostatnie doniesienia z MFW wskazują, iż instytucja zakłada, że obecny plan reform pozwoli jedynie na osiągniecie poziomu 129% długu w relacji do PKB w roku 2020r. Tymczasem pierwotne założenia mówiły o poziomie 120%. Stąd też dzisiejsze pozytywne nastroje mogą zostać schłodzone w godzinach popołudniowych w przypadku nie-przekazania całościowej kwoty 130 mld EUR, bądź też nie dopięcia wszystkich szczegółów kolejnej transzy pomocowej.

W przypadku informacji płynących z kraju warto wspomnieć piątkową prognozę Ministerstwa Gospodarki. Resort zakłada, iż odczyt produkcji przemysłowej (styczeń 9,00% r/r) w lutym może znacznie spowolnić, nawet poniżej dynamiki 8,00% r/r. Przy rozpoczynającym się jutro roboczym posiedzeniu RPP, gremium najprawdopodobniej przyjrzy się uważniej projekcjom gospodarczym w świetle ostatniego niższego od oczekiwań odczytu inflacyjnego. Spadek wzrostu cen najprawdopodobniej doprowadzi do schłodzenia opinii decydentów odnośnie potencjalnego zacieśniania polityki monetarnej, co w połączeniu z najnowszą projekcją MG dla produkcji przemysłowej zakładającą nieznaczne spowolnienie dynamiki, sugeruje, iż podczas marcowego posiedzenia RPP pojawią się bardziej neutralne głosy zakładające status wait&see przynajmniej do momentu publikacji projekcji inflacyjnej NBP.

Dzisiejszy handel na rynkach powinien raczej przebiegać pod znakiem obniżonej zmienności z uwagi na brak obrotu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Z drugiej strony informacje, które mogłyby zaskoczyć rynek mogą spotkać się z większą reakcją niż zazwyczaj z uwagi na spłycenie rynku z powodu braku instytucji amerykańskich, tym bardziej, iż godziny sesji amerykańskiej wstępnie pokrywają się z terminem spotkania Ministrów Finansów Euro-Strefy. W kalendarzu brak jest istotnych publikacji makroekonomicznych dla gospodarki Polskiej, tak więc złoty podczas dzisiejszego i jutrzejszego handlu podatny będzie całkowicie na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych. Tym bardziej, iż poza wyczekiwaniem na decyzje ws. Grecji będziemy świadkami aukcji długu przeprowadzanych przez Francję oraz EFSF.

Z technicznego punktu widzenia otwarcie notowań za pomocą luki w dół, sugeruje, iż inwestorzy zakładają raczej pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie dzisiejszego szczytu Ministrów Finansów Strefy Euro. Jednak przynajmniej do podania informacji po godzinie 15:30 skala optymizmu wydaje się lekko przesadzona. Weekendowe wypowiedzi niemieckiego Ministra Finansów, Wolfganga Scheuble, sugerują, iż może dojść jeszcze do potencjalnych komplikacji w tym zakresie.
EUR/PLN: Pomimo otwarcia luką w dół, notowania wyraźnie próbują zamknąć ten obszar, negując wcześniejszą wymowę sygnału. Podczas dzisiejszego, płytkiego handlu notowania powinny dotrzeć w rejon oporu na 4,18 PLN, czekając na dalsze impulsy ze szczytu Euro-Strefy.

Wsparcia: ,158 PLN 4,15 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Rozpoczęcie handlu w nowym tygodniu przyniosło od razu test średniej 200-sesyjnej. Popyt jak dotąd zdołał obronić ten popularny wskaźnik generując korektę wzrostową. Podobnie jak w przypadku EUR/PLN spodziewać się można podejścia pod 3,17 PLN – co nie oznaczać będzie jeszcze zamknięcia spadkowej luki, która znajduje się dopiero na poziomie 3,175 PLN.

Wsparcie: 3,15 PLN, 3,13 PLN
Opór: 3,17 PLN, 3,1933 PLN

CHF/PLN: Notowania szybkim ruchem oddaliły się od paru-miesięcznych minimów i ponownie skierowały w obszar konsolidacji w zakresie 3,45-3,47 PLN, w którym najpewniej pozostaną w trakcie dzisiejszej sesji.

Wsparcia: 3,45 PLN, 3,43 PLN
Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.