Nie brakuje plotek ws. Grecji przed spotkanie ministrów

Nie brakuje plotek ws. Grecji przed spotkanie ministrów
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-02-20 (09:31)

Pozytywny impuls z Kraju Środka: Poniedziałkową sesję europejską eurodolar rozpoczyna blisko poziomu 1,32. Lepsza końcówka zeszłego tygodnia umocniła pozycję byków, które od dzisiejszego handlu w Azji kontynuują dyktowanie warunków na rynku.

Oprócz czwartkowych pozytywnych danych z USA dominację strony popytowej wsparły także doniesienia z weekendu. W sobotę Ludowy Bank Chin zdecydował się bowiem na obniżkę stopy rezerw obowiązkowych o 50 punktów. To już druga obniżka w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Decyzja ta z zadowoleniem została odebrana przez inwestorów, którzy widzą walkę władz Kraju Środka o zwiększenie dostępności do kredytów i stymulowanie gospodarki. Pozytywnie przyjęta została także informacja o tym, że Chiny i Japonia chcą wspólnie wziąć udział w zwiększaniu zasobów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekazując do funduszy "znaczące kwoty". Te doniesienia nie zapewniły jednak dostatecznej siły pozytywnych nastrojów. Wśród inwestorów nadal bowiem pozostaje całkiem spora ilość niepewności, jeśli chodzi o drugi pakiet pomocowy dla Grecji. Na zaplanowanym na dzisiejsze popołudnie spotkaniu ministrów finansów Strefy Euro ma zapaść decyzja o przyznaniu Atenom 130 mld euro pomocy. Po wcześniejszych perturbacjach związanych z realizacją stawianych warunków dziś już nie powinno być problemów i szefowie resortów finansów powinni wyrazić zgodę. Ta decyzja nie powinna wzbudzić większego entuzjazmu, gdyż już prawie w całości została ujęta w cenach. Uczestnicy rynku nie są jednak do końca pewni. Martwią ich m.in. słowa niemieckiego ministra, który według doniesień prasowych miał naciskać na ogłoszenie bankructwa przez Grecję, gdyż nie wierzy w przyjęte dla tego kraju reformy. Dodatkowo na stronie ministerstwa finansów Finlandii pojawiła się informacja, że ostateczna zgodna na bailout ma zapaść dopiero w tygodniu rozpoczynającym się od 12 marca. To do momentu ostatecznych decyzji Eurogrupy może nasilać spekulacje, że dziś Grecja otrzyma tylko 13 mld euro pomocy na spłatę zapadających w najbliższym czasie obligacji. Reszta zostanie uruchomiona dopiero, gdy zauważalny będzie efekt wprowadzanych oszczędności.

Złoty mocny z rana

Doniesienia z Chin o obniżce stopy rezerw obowiązkowych oraz nocne wzrosty na eurodolarze pozwoliły rodzimej walucie pozytywnie zacząć nowy tydzień. Złoty zyskuje od rana względem głównych walut. Tuż przed rozpoczęciem notowań na europejskich parkietach cena dolara kształtowała się na poziomie 3,1615 zł, choć w okolicach godziny 8:00 notowania pary USD/PLN oscylowały wokół poziomu 3,15 zł. Podobnie sytuacja kształtowała się na parze EUR/PLN, gdzie notowania podskoczyły z 4,1675 do 4,1730. Poranne lekkie zmniejszenie skali aprecjacji złotego wynikało w dużej mierze z kłopotów eurodolara, który nie mógł utrzymać się powyżej poziomu 1,32. Przeszkadzały mu w tym przede wszystkim niepokojące inwestorów doniesienia ws. dzisiejszej decyzji ministrów finansów Strefy Euro o uruchomieniu drugiej pomocy finansowej dla Aten.

Bez danych i inwestorów zza oceanu

Poniedziałek nie przyniesie żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych. Na dziś zaplanowano jest tylko spotkanie ministrów finansów Strefy Euro. Rozpocznie się ono o godzinie 15:30. Z uwagi na święto dziś po południu na rynku zabraknie inwestorów ze Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

15:21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

15:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?