Europa wybiera trzecią z dwóch opcji

Europa wybiera trzecią z dwóch opcji
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-02-17 (13:07)

Otwarty konflikt między politykami Grecji i północy podkreśla tylko o jak olbrzymie stawki finansowe i polityczne chodzi w greckim impasie. W tak niewyobrażalnie niepewnym i przełomowym czasie, werbalna eskalacja jest z jednej strony zrozumiała, a z drugiej bardzo niebezpieczna.

Przed środową telekonferencją Eurogrupy zarówno Finlandia jak i Holandia naciskały na opóźnienie kolejnego pakietu ratunkowego aż do nadchodzących wyborów. W trakcie wczorajszej rozmowy bez wątpienia poruszono propozycję utworzenia kontrolowanego przez Unię rachunku depozytowego i możliwości udzielenia Grecji pożyczki pomostowej na pokrycie kosztów wykupu obligacji w marcu.Liderzy rozmawiali także o tym, do jakiego stopnia ufają liderom greckich partii w kwestii wprowadzania w życie środków oszczędnościowych. Niektórzy uczestnicy konferencji woleliby raczej poruszyć kwestię, jakie zniszczenia (lub jakich nie) pociągnęłoby za sobą bankructwo Grecji, zwłaszcza, że istnieje wiele wątpliwości, czy bardzo kosztowna restrukturyzacja długu zostanie zatwierdzona na czas przez różne rządy. Prawdę mówiąc wygląda na to, że drugi pakiet ratunkowy i restrukturyzacja długu nie zaczną się w najbliższym czasie, ponieważ z jednej strony harmonogram jest zbyt napięty, a z drugiej chęci północy wyraźnie osłabły. Prowizoryczne, trzecie wyjście, czyli udzielenie Grecji “taniej” ale wiążącej pożyczki pomostowej aby przeprowadzić ją przez spłatę obligacji wygląda na coraz bardziej prawdopodobną. Europa mogłaby wtedy opóźnić decyzję o dalszym przekazaniu funduszy ratunkowych i/lub bardziej poważnie rozważyć czy nie pozwolić Grecji zbankrutować. Nie trzeba wspominać, że szorstkie stosunki między obydwoma stronami sprawia, że sytuacja jest jeszcze mniej stabilna i bardziej przeraża inwestorów. Jeśli Grecja zbankrutuje tylko naiwni mogliby sądzić, że nie naruszy to pozycji Portugalii, Hiszpanii i Francji.

Portugalski rynek pracy ma się coraz gorzej. Warunki na portugalskim rynku pracy gwałtownie się pogarszają, a gospodarka kraju nadal jest pogrążona w potwornej recesji. W ostatnim kwartale 201 stopa bezrobocia wzrosła do 14% z 12,4% kwartał wcześniej a 11,1% przed rokiem. Gospodarka osłabła o 1,4% w Q4, a rok do roku zanotowała spadek 2,7%. Według Komisji Europejskiej w tym roku musimy się liczyć z dalszym spadkiem o 3%. Niestety oszczędności fiskalne mogą wiele kosztować w kontekście prób oddłużenia bilansów i jednoczesnego rozwiązania problemu konkurencyjności.

Chiny porzucają dolara. Coraz wyraźniej widać, że Chiny przygotowują się do zredukowania swojej ekspozycji na dolara i amerykańskie obligacje rządowe. W roku zakończonym w grudniu rezerwy walutowe Chin wzrosły o 330 mld dolarów do 3,18 biliona dolarów. W tym samym czasie wartość posiadanych przez Chiny obligacji rządu USA spadła o 60 mld do 1,1 bln USD. Chińscy politycy jasno oznajmili swoje obawy i zastrzeżenia dotyczące kierunku, w jakim zmierza amerykańska polityka fiskalna i olbrzymich ilości pasywów jakimi obciążył się amerykański rząd. Z tych istotnych powodów chiny bardzo chciały zdywersyfikować swoje inwestycje dolarach w ciągu ostatniej dekady. Ten proces bez wątpienia mógł być dużo bardziej dynamiczny w zeszłym roku, gdyby nie autentyczne obawy o długowieczność euro.

Ożywienie gospodarcze kiełkuje w USA. Nadal wydaje się, że jeszcze za wcześnie na ogłoszenie, że ożywienie gospodarcze oficjalnie zagościło w Stanach Zjednoczonych, ale trzeba przyznać, że niespodzianki gospodarcze są ostatnio powszechne. Najlepszym przykładem jest rynek pracy: w mijających tygodniach ilość wniosków o zasiłki spadła o kolejne 13 tysięcy, do 348 tys. To najniższy wynik od czerech lat i poprawa o 659 tysięcy w stosunku do rekordu z marca 2009. Czasy bardzo się zmieniły. Dużo mniej osób traci obecnie pracę, a coraz więcej bezrobotnych znajduje posady. Przemysł budowlany, który miedzy 2006 a 2009 osłabło niewiarygodne 75% przełamał złą passę: od lutego zeszłego roku pikuje w górę o 35%. Amerykańscy konsumenci wydają, chociaż ostrożnie. Dla tych, którzy szukają czarnych wieści, ceny ropy wzrosły i podwyżka zaczyna być widoczna na stacjach benzynowych. Biorąc wszystko pod uwagę, poprawa gospodarki działa na korzyść prezydenta Obamy.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.