Wzrost apetytu na ryzyko

Wzrost apetytu na ryzyko
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-02-17 (10:50)

Czwartkowa sesja charakteryzowała się sporą zmiennością. Na początku sesji dominowały pesymistyczne nastroje, które zmieniły się o 180 stopni tuż po publikacji danych makroekonomicznych z USA, a także pozytywnych informacji w sprawie Grecji.

Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 348tys., tym samym na dobre oddalamy się od niepokojącego pułapu 400tys. Napłynęły również lepsze dane z rynku nieruchomości, gdzie liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w styczniu silniej od prognoz, a koleiny wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym -indeks Fed z Filadelfii uplasował się na najwyższym poziomie od 4 miesięcy. Publikacje te w połączeniu ze wcześniejszymi odczytami potwierdzają szybsze ożywienie koniunktury. Co więcej, Ateny są coraz bliżej otrzymania pomocy finansowej. Po pierwsze Grekom udało się dojść do porozumienia, w jaki sposób znajda w tym roku 325 mld euro oszczędności, co było jednym z warunków uzyskania pomocy. Ponadto, banki centralne strefy euro planują zamianę posiadanych greckich obligacji no nowe, co pozwoli uniknąć przymusowych strat. Ministrowie finansów strefy euro wciąż jednak czekają na deklarację przywódcy partii LAOS odnośnie kontynuacji reform po wyborach, co jest jednym z warunków otrzymania finansowania przez Grecję.

Wzrost apetytu na rynku obserwowany podczas sesji amerykańskiej przyczynił się do silnej zwyżki na eurodolarze. Przełamanie oporu na poziomie 1,3030 doprowadziło do dalszych wzrostów powyżej poziomu 1,3100. Zmienność na EURUSD istotnie wzrosła, a techniczny obraz rynku w średnim terminie w dalszym ciągu sprzyja kontynuacji spadków, przynajmniej dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,3320. Nastroje rynkowe pozostają dominującym motorem wszelkich ruchów na eurodolarze i tak stan rzeczy będzie obowiązywał w najbliższym czasie.

Spadek awersji do ryzyka sprzyja notowaniom polskiej waluty, która zyskuje również wsparcie w postaci danych z Polski. Dzisiaj poznamy dane GUS na temat produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Analitycy spodziewają się wzrostu produkcji w styczniu w skali roku. Jak na razie złoty wybronił istotne wparcia i powrócił do trendu wzrostowego. Na wykresie w skali dziennych na parach EURPLN, USDPLN, GBPPLN i CHFPLN pojawił się formacja spadającej gwiazdy, jednak pojawiła się ona po dość krótkim wzroście wobec czego jest ona jak na razie mało wiarygodnym sygnałem, jeśli chodzi o zakończenie korekty i potrzebuje potwierdzenia w postaci kolejnej świecy spadkowej.

EURPLN

Złoty zyskuje na wartości na fali poprawiających się nastrojów rynkowych. Para EURPLN wybroniła istotny opór na poziomie 4,2400 i wszystko wskazuje na to, że spadki będą kontynuowane w okolice 4,1750. Silnym wsparciem pozostaje poziom 4,1500 i do czasu braku rozstrzygnięcia kwestii greckiej nie ma co liczyć na jego przełamanie.

EURUSD

Eurodolar wybronił wczoraj istotne wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibo całości tegorocznych wzrostów, co przy globalnej poprawie nastrojów przełożyło się na kontynuację wzrostów. Silną strefą oporu pozostają okolice 1,3180-1,3200. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,3088.

GBPUSD

GBPUSD wybronił wsparcie na poziomie 1,5660 w postaci zniesienia 38,2% całości ostatnich wzrostów, co jest symptomem do umocnienia funta i ruchu wzrostowego w okolice 1,5880, gdzie znajduje się najbliższy opór. Dodatkowo opublikowane lepsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii wspierają GBP. Wsparcie wyznacza poziom 1,5785.

USDJPY

Dolarjen kontynuuje wzrosty, po tym jak przełamał istotny opór w rejonie 78,20. Obecnie notowania zbliżyły się w rejon 79,22, gdzie opór wyznacza projekcja 141,4% całości spadków z poziomu tegorocznego styczniowego maksimum lokalnego. Zapowiedzi dalszego luzowania polityki monetarnej przez prezesa BoJ będą nadal negatywnie oddziaływały na jena przy zdecydowanej poprawie rynkowych nastrojów.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.