Sprawa pomocy dla Grecji wciąż nierozstrzygnięta

Sprawa pomocy dla Grecji wciąż nierozstrzygnięta
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-02-15 (11:19)

Wtorkowa sesja przyniosła schłodzenie nastrojów rynkowych. Bardzo dobry odczyt indeksu ZEW z Niemiec przeszedł bez echa. Słabsze dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro w grudniu, a także gorsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży detalicznej w USA za styczeń rozczarowały.

Europejskie indeksy akcji zniżkowały, natomiast waluta europejska ponownie znalazła się pod presją sprzedających. Opublikowane w dniu dzisiejszym wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego we Francji i Niemczech w IV kwartale również były mieszane. Z jednej strony pozytywnie zaskoczyły dane na temat francuskiego PKB, który niespodziewanie wzrósł o 0,2% w ujęciu kwartalnym, z drugiej strony martwi recesyjny odczyt w Niemczech, gdzie tamtejsza gospodarka skurczyła się o 0,2% licząc kwartał do kwartału. To jednak nie przeszkodziło euro w porannym odreagowaniu silnych spadków w dniu wczorajszym. Pomogła deklaracja Chin odnośnie zwiększenia zaangażowania w ratowanie Europy. Zapoczątkowana w zeszłym tygodniu korekta spadkowa na EURUSD rozszerzyła się, jednak impulsem do większych spadków będzie dopiero złamanie silnej strefy wsparcia w rejonie 1,3020-1,3030.
Zaplanowane na dzisiaj spotkanie Eurogrupy w sprawie pomocy finansowej dla Grecji nie odbędzie się. W zamian za to ma być przeprowadzona telekonferencja, której głównym tematem będą nierozstrzygnięte kwestie związane z drugim pakietem pomocowym dla Aten. Główną przyczyną decyzji Junckera, szefa Eurogrupy, było to, że w dalszym ciągu nie ma deklaracji greckich przywódców politycznych co do wdrożenia programu reform w przyszłości. Z oficjalnych informacji wynika, że jak na razie tylko Papnadreu podpisał zobowiązania do implementacji programu oszczędnościowego. Tym samym Grecy znów opóźniają cały proces udzielenia finansowania, gdyż przy takim rozwoju wydarzeń decyzja o przyznaniu drugiego pakietu pomocowego zapadnie najprawdopodobniej dopiero w poniedziałek 20 lutego, na kiedy to zaplanowane jest kolejne spotkania ministrów finansów strefy euro. Co więcej, to może się przyczynić do większej nerwowości na rynkach, gdyż coraz częściej europejscy politycy otwarcie dyskutują na temat możliwości opuszczenia przez Grecję strefy euro.
W środowym kalendarium uwagę przykuwa wystąpienie M. Kinga a także kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji. Poznamy kolejną porcję danych z USA o produkcji przemysłowej, napływie kapitałów netto, a także odczyt indeksu NY Empire State będącego dobrym miernikiem zmian sytuacji gospodarczej. Ewentualny spadek wartości tego wskaźnika może przyczynić się do pogorszenia nastrojów wśród inwestorów. Z kolei wieczorem poznamy notatki z ostatniego posiedzenia FOMC.

EURPLN

Eurozłoty konsoliduje się blisko tegorocznych minimum lokalnych. Oscylator Wiliams’a (24) wskazuje na silne wyprzedanie rynku. Na wykresie dziennym widoczny jest niewielki trójkąt. Wybicie z tej formacji może być impulsem do silniejszego ruchu. Najbliższe wsparcie to okolice 4,16, natomiast opór wyznacza strefa 4,21-4,22.

EURUSD

Większa zmienność na EURUSD zachęca do ustawiania węższych zleceń typu stop. Para testowała w dniu wczorajszym poziom 1,31, a obecnie znów notowania zbliżają się w okolice 1,3200, gdzie znajduje się geometryczny opór. Nastroje od rana pozostają dobre i euro odrabia straty, jednak dopóki pozostajemy poniżej maksimum z lutego tego roku na poziomie 1,3320 możemy oczekiwać powrotu do spadków, na co wskazuje również sytuacja techniczna na wykresie tygodniowym EURUSD.

GBPUSD

Groźba utraty ratingu nie służy funtowi. Para GBPUSD kontynuuje korekcyjny ruch spadkowy zbliżając się ponownie w okolice wsparcia na poziomie 1,5660 w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 1,5232. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszej deprecjacji funta. Opór znajduje się na poziomie 1,5760.

AUDUSD

Dzisiaj w nocy poznamy dane z australijskiego rynku pracy, co w przypadku slabszych publikacji może znów zaważyć na notowaniach AUDa. Para wyłamała się górą z klina spadkowego na wykresie 4h i kontynuuje wzrosty. Najbliższy opór to okolice 1,0793, a wsparcie to rejon 1,074.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.