Grecja nie daje o sobie zapomnieć

Grecja nie daje o sobie zapomnieć
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-02-15 (10:52)

We wtorek przez prawie cały dzień najważniejsze dla tego, co dzieje się na rynkach finansowych, były dane makroekonomiczne. Pierwszą część dnia należy zaliczyć do udanych – giełdy zyskiwały, straty odrabiał także eurodolar. Pozytywna niespodzianka w postaci wysokiej wartości indeksu ZEW z Niemiec, który wyniósł 5,4 pkt wobec prognozy -12 pkt, poprawiła jeszcze rynkowy sentyment.

Jednocześnie jednak była to kulminacja dobrych nastrojów. Od następnych godzin eurodolar tracił, a w ślad za nim giełdy. Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach, a dodatkowo rozczarowały dane sprzedaży detalicznej z USA, która wzrosła w styczniu o 0,4 proc., czyli o 0,2 pkt procentowego mniej niż oczekiwano. Był to wystarczający powód do zamykania długich pozycji na eurodolarze. Na pierwszy plan szybko powróciła też Grecja. Najpierw informacje o przełożeniu spotkania Eurogrupy przez J. C. Junckera ze środy na poniedziałek, ze względu na brak zapewnień Greków o realizacji cięć budżetowych oraz braku porozumienia w sprawie dodatkowych 325 mln EUR oszczędności spowodował osunięcie się indeksu S&P o 0,8 proc. oraz spadek eurodolara do 1,3080. Pod koniec amerykańskiej sesji sytuacja jednak uległa odwróceniu – na bazie plotek o wypracowaniu porozumienia wśród greckich polityków euro wzrosło do 1,3130. Po deklaracji Chin o chęci włączenia się w ratowanie europejskich maruderów euro wzrosło nawet do 1,3180. Optymizm ten trudno tłumaczyć racjonalnie, gdyż, po pierwsze, z Grecji padają informacje niepotwierdzone (dopiero dziś Antonis Samaras, lider Nowej Demokracji ma opublikować list zobowiązujący do respektowania oszczędności), po drugie, niekoniecznie oznacza, że przyspieszy przyznanie Grecji pomocy. Pokazuje jednak, że rynek dalej jest targany silnymi emocjami i newsy z Grecji przez kolejne dni mogą być przyczyną podwyższonej zmienności.

Zakładając nawet szybkie przyznanie Grecji pomocy, może dać tylko kilka miesięcy spokoju, gdyż tamtejsza gospodarka podnosić się będzie z kryzysu nawet latami. Dziś też wraca misja troiki (przedstawiciele UE, MFW i ECB) do Lizbony. Oficjele będą przyglądać się, jak tamtejszy rząd radzi sobie z realizacją antykryzysowego planu. Będzie to już trzecia misja troiki od momentu uzgodnienia planu pomocowego na kwotę 78 mld EUR. Opinia troiki zadecyduje o przyznaniu Portugalii kolejnej, czwartej transzy pomocy z wyżej wspomnianego programu. Tym razem eksperci mają sprawdzić, jak Lizbona realizuje założenia dotyczące reform strukturalnych. Na cenzurowanym będą zmiany w prawie pracy, a także postępy w restrukturyzacji państwowych spółek i wymiaru sprawiedliwości. Poprzednie dwie kontrole - w sierpniu i listopadzie - zakończyły się pozytywnie dla Portugalii. Kontrola ma trwać około dwóch tygodni i wtedy też będą znane jej wyniki. Rynek oczekuje aprobaty troiki, więc każda plotka o zastrzeżeniach inspektorów czy ryzyku negatywnej opinii będzie wywoływać przecenę eurodolara.

W tym niepewnym środowisku siłą zaskakuje polska waluta. Wczoraj na koniec dnia odrobiła straty do euro, nieznacznie tracąc tylko do dolara. Nie zaszkodziły mu nawet słowa prezesa NBP o tym, że Ministerstwo Finansów w tym roku zamierza więcej środków walutowych wymieniać przez NBP niż na rynku. Odporność złotego na wahania nastrojów jest dobrą wiadomością. Trend aprecjacyjny polskiej waluty powinien zostać w średnim terminie podtrzymany, zaś tylko dziś, zakładając odrobienie przez eurodolara części strat, złoty ma potencjał do umocnienia do okolic 4,15 względem euro.

Środowe kalendarium jest mocno wypełnione wydarzeniami. Za nami już dane o niemieckim PKB w IV kw. 2011 r. Skurczył się on o 0,2 proc. w relacji kwartalnej, a rocznie wzrósł o 1,5 proc. O godz. 11:00 te same dane podane zostaną przez Eurostat dla Eurolandu. Konsensus prognoz nie jest optymistyczny i zakłada skurczenie się niemieckiej gospodarki o 0,3 proc. k/k, natomiast w Eurolandzie oczekuje się deterioracji o 0,4 proc. k/k. O godz. 11:30 planowany jest przetarg 3-, 6- i 12-miesięcznych portugalskich bonów skarbowych na kwotę 2,5-3 mld EUR. O godz. 14:00 GUS poda także dane o styczniowej inflacji w Polsce (oczekuje się jej obniżenia z 4,6 do 4,3 proc. w ujęciu rocznym), a o 14:30 poznamy wartość indeksu NY Empire State z USA (prog. 14,5 pkt). Kalendarz danych zamyka ważny odczyt dynamiki amerykańskiej produkcji przemysłowej za styczeń (prog. 0,8 proc. m/m). O godz. 20:00 Fed przedstawi protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.