Ateny dziurawią kieszeń Europy

Ateny dziurawią kieszeń Europy
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-02-14 (13:27)

Greccy parlamentarzyści podpisali projekt ustawy oszczędnościowej wczoraj rano, co jednak nie ustrzegło polityków przed gwałtownym wycofaniem się z podjętych decyzji.

Bardzo ważne, że lider Nowej Demokracji Antonis Samaras, który prowadzi także w sondażach wyborczych, stwierdził, że umowa będzie ważna przez zaledwie dwa miesiące, a po tym okresie powinna zostać renegocjowana i ponownie dopasowana. Dla Trojki, która spotyka się jutro aby dyskutować na temat najnowszego pakietu ratunkowego dla Grecji to mrożące krew w żyłach wiadomości. Czy Komisja Europejska, MFW i EBC podpisując umowę wrzucą tylko kolejne sumy do worka bez dna ze świadomością, że Grecja wkrótce będzie miała nowego lidera, który spróbuje zerwać umowę? Trojka chce uzyskać od Grecji żelazne gwarancje, ale Ateny nie są w stanie ich zapewnić. Jak Trojka może bez takiej pewności wyłożyć miliony euro podatników ? Jutrzejsze spotkanie będzie zapewne absolutnie fascynujące.

Porażka w Grecji przyćmiła postęp w krajach peryferyjnych.

Wśród ciągłego i zrozumiałego skupienia na greckim dramacie warto zauważyć, że rządy innych krajów południowej Europy otrzymują kredyt zaufania od inwestorów. We Włoszech rentowność 10-letnich obligacji spadła wczoraj o kolejne 10 pkt bazowych do 5,50%, a od listopada o prawie 200 pkt bazowych. Hiszpańskie 10-letnie papiery straciły wczoraj kolejne 8 pkt a od połowy listopada aż 150 pkt; ich rentowność wynosi obecnie 5,25%. Największe wrażenie robi jednak poprawa sytuacji w Portugalii, gdzie w przeciągu 10 dni rentowność obligacji spadła o 600 pkt bazowych – a zaledwie wczoraj o 10, do 12,1%. Jeszcze bardziej znaczące obniżenie rentowności było zauważalne w przypadku pięcioletnich papierów, które spadły o 850 pkt od początku miesiąca. Jeszcze się okaże, czy te zmiany będą stabilne. Pomimo bardzo zdeterminowanych i godnych uznania reakcji politycznych rządów tych krajów, i ich stałych wysiłków spełnienia wymagań poszczególnych wierzycieli nadal wydaje się, że przynajmniej jeden, jeśli nie dwa kraje będą potrzebowały znacznej restrukturyzacji długu.

Wyzwania polityki monetarnej Chin.

Premier Chin Wen Jibao potwierdził, że będzie musiał przeprowadzić w tym kwartale pewne „precyzyjne dostrajanie” polityki do najnowszych wydarzeń gospodarczych. Chociaż nie podał o dostrojenie jakich aspektów dokładnie chodzi, to dziwiłoby gdyby zmiany nie dotyczyły wymagań rezerwy kapitałowej. Również wiele możliwości poluzowania polityki tkwi w zamierzonych i precyzyjnie zaprojektowanych cięciach podatkowych oraz zwiększeniu wydatków. W tym bardziej wymagającym okresie jest też bardziej prawdopodobne, że kurs wymiany pozostanie względnie stabilny. Wen powtórzył informację podaną już kilkakrotnie przez innych polityków, mianowicie, że ograniczenia dotyczące nieruchomości nie zostaną zniesione, mimo że Pekin stara się uczynić gospodarkę mieszkaniową bardziej przystępną cenowo. Co ciekawe, Financial Times podał wczoraj, że banki zostały poinstruowane o przedłużeniu kredytów lokalnych samorządów ponieważ w wielu przypadkach wiadomo, że kapitał nie zostanie spłacony w terminie zapadalności. Aby zapobiec niewywiązaniu się z płatności i wykorzystaniu rezerw na pokrycie takich wierzytelności banki zostały zmuszone do przedłużenia pożyczek, w niektórych przypadkach nawet o cztery lata. W czerwcu zeszłego roku Chińskie Narodowe Biuro Audytu podało, że kredyty lokalnych władz wynoszą w sumie 10,7 biliona jenów na koniec 2010, lub około 1,7 biliona dolarów (mniej więcej wartość gospodarki kanadyjskiej). S&P podał, że prawie jedna trzecia tych pożyczek albo już jest toksycznymi aktywami albo zostanie nimi w ciągu najbliższych trzech lat. Patrząc z tej perspektywy, same złe pożyczki dla rząów lokalnych mogą wynosić do 500 mld lub około 8% PKB. To olbrzymia suma. Chiny nie mogą mieć realnej nadziei na otwarcie swoich kont kapitałowych ( w ramach wstępu do wymienialności waluty) dopóki nie rozwiąże tego olbrzymiego problemu.

Eskalacja niepokojów w Iranie.

Grecja i Syria są dwoma tematami dominującymi na arenie międzynarodowej, ale wkrótce mogą zostać zastąpione przez szybko nasilający się konflikt pomiędzy Iranem a Zachodem. Sankcje nałożone na Iran coraz bardziej zmniejszają jego dochody z eksportu ropy, jako że większość właścicieli statków odmawia rejsów do tego kraju. Decydującym czynnikiem była decyzja UE z 23 stycznia o zastosowaniu embarga na irańską ropę, a przede wszystkim zakazująca ubezpieczeń statków płynących do tego kraju. Jak podaje Bloomberg, 95% floty europejskich tankowców jest ubezpieczonych zgodnie z europejskim prawem i te statki nie mogą otrzymać ubezpieczenia. W tej sytuacji irańska ropa jest uwięziona w terminalach. Ropa naftowa wytwarzana w Iranie stanowi 11% światowej produkcji tego surowca. W odpowiedzi na embargo Iran zagroził zablokowaniem cieśniny Hormuz, przez którą jest przewożone 20% światowego transportu ropy. Zarówno Chiny jak i Indie stwierdziły na tym etapie, że nie zmniejszą importu ropy z Iranu. Cena ropy naftowej Brent skoczyła w tym miesiącu o 7%, do 118 dolarów za baryłkę. W weekend irański prezydent Ahmadinejad podał, że jest gotów ogłosić „duże osiągnięcie w dziedzinie nuklearnej” w oczywistej próbie zwiększenia międzynarodowych obaw. Wygląda na to że sytuacja będzie się pogarszać, a pod kątem finansowym ostry wzrost ceny ropy w tym niewiarygodnie delikatnym dla międzynarodowej gospodarki czasie powodowałby wiele problemów.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.