Grecka dawka optymizmu: nadzieja wygrywa z doświadczeniem

Grecka dawka optymizmu: nadzieja wygrywa z  doświadczeniem
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-02-10 (13:44)

Optymistyczne poglądy, że przydługie spotkania w Atenach zaowocowały projektem umowy zapewniły wspólnej walucie świeże wsparcie w mijających dniach, co wczoraj umożliwiło euro osiągnięcie dwumiesięcznego szczytu cenowego.

W trakcie wczorajszego dnia potwierdzono, że faktycznie stworzono memorandum porozumienia między liderami największych greckich partii a Trojką. Greccy politycy najwyraźniej zgodzili się na 22% redukcję kwoty minimalnego wynagrodzenia, tak jak życzyła sobie trojka. Bardziej sceptyczni obserwatorzy stwierdzą, że takie figury retoryczne wyolbrzymiające wydarzenia w Atenach były używane już ne raz. Jeśli na prawdę podpisano umowę, to jak do tej pory Trojka była zaskakująco powściągliwa w komentowaniu tego faktu. W tym momencie zegar tyka, a jasnych informacji nadal brak. Nawet jeśli zawarto wiarygodną umowę, opierając się na doświadczeniach ostatnich lat nie jest oczywiste czy greccy politycy w ogóle są w stanie zawrzeć jakiekolwiek porozumienie. Jeśli więc kurs euro rośnie w związku z oczekiwaniem wiążącej umowy, to naszym zdaniem jest to klasyczny przykład triumfu nadziei nad doświadczeniem.

Kamienna twarz Dragiego.

Poranne wiadomości o podpisaniu porozumienia przez greckich polityków i zaakceptowania warunków postawionych przez Trojkę a także stwierdzenie Dragiego, że w Europie widać “pewne oznaki stabilizacji” pomogły uspokoić nerwy kupców euro. Co zrozumiałe, postawa i język Dragiego na konferencji prasowej były ostrożne i wyważone. Prezes EBC zasugerował, że chociaż obszar gospodarki euro był wystawiony na ryzyko strat, to nie jest ono już „znaczne”. Stwierdził również, że popyt na refinansowanie obligacji w ramach trzyletniego programu LTRO rozpoczynającego się w marcu będzie duży, a także że prognozy inflacyjne są zasadniczo zrównoważone, co sugeruje jego negatywne nastawienie do obniżania w najbliższym czasie stóp procentowych banku. Draghi wyraził swój sprzeciw wobec zaangażowania ECB w obniżenie wartości będących w jego posiadaniu papierów dłużnych Grecji.

UK na drodze do odzyskania równowagi.

Wiadomości o najniższym od dziewięciu lat poziomie deficytu w handlu (dane za grudzień) wywindowały wczoraj kurs funta. W ostatnim kwartale 2011 wolumen eksportowy wzrósł o 3,7%, natomiast import tylko o 0,7%. W efekcie pierwotne oszacowanie PKB w Q4 na -0,2% zostanie prawdopodobnie skorygowane w górę. Co ciekawe biorąc pod uwagę nastrój niepewności w całej Europie, do lepszego obrazu handlu najbardziej przyczynił się eksport, który wzrósł o 6% w drugiej połowie roku. Bardzo słaby popyt krajowy zahamował import, który bardzo lekko spadł w skali sześciu miesięcy (od lipca do grudnia). Bank centralny na pewno ucieszy wiadomość, że koszty importu maleją, co pomaga mu w osiągnięciu celów inflacyjnych. Ewidentna słabość sektora przemysłowego nadal jednak mityguje stwierdzenie, ze gospodarka odzyskała równowagę. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5% w ostatnim miesiącu zeszłego roku ale tę poprawę poprzedzał czteromiesięczny spadek. Osłabienie krajowego popytu i bardzo łagodna pogoda zaważyły na produkcji gazu i energii elektrycznej. Produkcja powoli rośnie,a zwiększający się popyt zewnętrzny prawie całkowicie równoważy spadający popyt krajowy.

Luzowanie polityki przez BoE możliwe od czerwca.

Zgodnie z oczekiwaniami, Bank of England zdecydował się na zwiększenie programu zakupu aktywów o kolejne 50 mln funtów, do 325 mln. W ramach operacji, która będzie przeprowadzana przez najbliższe 3 miesiące. W oświadczeniu bank centralny wyraził zaniepokojenie że „wyraźny deficyt” brytyjskiej gospodarki może nie być stanem przejściowym i bez dodatkowego zakupu papierów wartość inflacji może nie spełnić założeń banku. Ponadto politycy oczekują, że gospodarka nadal będzie osłabiona w najbliższym czasie. W związku z tymi stwierdzeniami nie można wykluczyć kolejnego luzowania ilościowego, kiedy w maju zostanie zamknięta ostatnia runda zakupów. W pewnym sensie gotowość Bank of England do dalszego zaangażowania w odpowiedzialną, dopasowaną do okoliczności politykę monetarną zbiera aplauz w czasach bezprecedensowej oszczędności fiskalnej.

Carry trade euro.

Druga aukcja trzyletnich pożyczek z EBC jest wyznaczona na koniec lutego. Według prezesa Europejskiego Banku Centralnego pierwsza operacja zapobiegła kryzysowi kredytowemu w strefie euro i, w mniejszym stopniu, przyczyniła się do tegorocznego popytu na ryzykowne aktywa. Czy oznacza to jednak, że euro zostanie najpopularniejszą walutą carry trade? Na pierwszy rzut oka w tej sugestii może coś być. Od czasu pierwszej aukcji, która miała miejsce 22 grudnia euro radziło sobie gorzej niż wszystkie inne waluty główne o wyższym oprocentowaniu. Oczywiście wspólna waluta znajdowała się pod wieloma niekorzystnymi wpływami, nie wyłączając tych związanych z Grecją. Euro w roli waluty carry trade przy trwającym apetycie na ryzyko jest jednak nieprawdopodobne z trzech powodów. Przede wszystkim istnieją mocne dowody na to że instytucje strefy euro przyjmują gotówkę na pokrycie nadchodzącego refinansowania. Analizy EBC opublikowane w jego najnowszym biuletynie miesięcznym przeprowadzone z perspektywy indywidualnych danych bankowych poparły ten pogląd ilustrując silną zależność pomiędzy wymaganym finansowaniem banków a ich zainteresowaniem trzyletnim programem LTRO. Po drugie, nawet jeśli stopy rynkowe zostały znacznie obniżone (stopa dzienna w tym roku wynosiła średnio 0,40% ), to stopa odnosząca się do trzyletniej aukcji jest znacznie wyższa i wynosi tyle, co średnia stopa benchmarkowa ECB dla kredytu refinansowanego, czyli 1%. W porównaniu do cen dla funta, franka szwajcarskiego, dolara i jena jest ona o 50 pkt bazowych wyższa niż najbliższa jej cena. Trzecim powodem jest cena względna i pozycjonowanie. Jen i frank szwajcarski niepokoją swoje banki centralne, co wiąże się z ryzykiem interwencji osłabiających kursy obu walut. Dla dolara kolejne luzowanie ilościowe wypadło z programu, ale fakt, że Fed skłania się ku temu pomysłowi już wystarcza do osłabienia pozycji dolara w czasie popularności ryzykownych aktywów. Jeśli EBC znacznie nie obniży stóp procentowych w nadchodzących miesiącach mamy powody wierzyć, że euro nie zostanie pełnoprawną walutą carry, jako że wewnętrzna strategia carry trade jest dużo bardziej dominująca niż międzywalutowa.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.