Trwa korekta na złotym

Trwa korekta na złotym
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-02-10 (10:14)

Podczas porannego handlu złoty słabnie notując: 4,21 PLN względem euro, 3,17 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,48 PLN w przypadku pary CHF/PLN. Ruch o podobnej wymowie ma miejsce również na rynku polskiego długu, gdzie rentowności instrumentów 2-letnich zaczęły się nieznacznie odbijać w górę osiągając 4,713%.

Realizacja zysków na parach ze złotym jest bezpośrednią pochodną sytuacji na eurodolarze i rynkach globalnych. Inwestorzy uznali, że pomimo chwilowej poprawie nastrojów i dużej ilości zapewnień, temat Hellady nie został jeszcze rozwiązany. Przewodniczący Eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział, że Grecja musi spełnić jeszcze trzy warunki, aby uzyskać dostęp do kolejnego pakietu pomocowego: grecki parlament musi ratyfikować pakiet oszczędnościowy, kraj musi wykazać w jakiś sposób obetnie wydatki o 325 mld EUR oraz politycy muszą zapewnić, że plan zostaną wdrożone nawet w przypadku zmiany rządu po kwietniowych wyborach. Ponadto nie ma jeszcze oficjalnej noty dotyczącej uzgodnienia kwestii restrukturyzacji greckiego długu w rękach obligatariuszy prywatnych. Grecki minister finansów, Venizelos, powiedział, iż porozumienie z wierzycielami zostało wypracowane, jednak w dalszym ciągu rynek nie poznał szczegółów, co w kontekście poprzednich pustych frazesów nie stanowi dla inwestorów wiarygodnych zapewnień.

Ponadto w trakcie wczorajszej sesji nastrojom wokół rynku złotego i długu zaszkodziła informacja z Ministerstwa Finansów, które uplasowało emisje długu na gorszych od oczekiwań warunkach. Tłumaczyć to można faktem, iż inwestorzy przestraszyli się nieco ,,mocno” jastrzębich ostatnich wypowiedzi prezesa NBP, a cały szeroki rynek czeka aktualnie już na kolejną rundę 3yr-LTRO w wykonaniu EBC, która będzie miała miejsce 29 lutego – w związku z tym również popyt na relatywnie drogie już obligacje polskie spadł.

Warto również przytoczyć wczorajszą wypowiedź przedstawicieli RPP, Elżbiety Chojnej-Duch, która odniosła się do ostatnich notowań złotego. Podobnie jak czytaliśmy w komunikacie po posiedzeniu zasugerowała, iż gremium obawia się o perspektywę dla złotego, gdzie nie ma pewności co do trwałości aprecjacji polskiej waluty. Przedstawicielka również zaznaczyła, iż ma nadzieje, że ruch ten będzie kontynuowany z uwagi na fundamenty polskiej gospodarki.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji fundamentalnych dotyczących gospodarki polskiej w związku z tym, złoty całkowicie podatny będzie na zmiany nastrojów na rynkach globalnych. A tam, inwestorzy szczególnie wyczekują na kolejne doniesienia dotyczące tematu Hellady oraz dzisiejsze publikacje makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej: dane o bilansie handlowym (14:30) oraz odczyt wstępny indeksu Uniwersytetu Michigan za luty (15:55).

Z technicznego punktu widzenia na parach ze złotym realizowana jest korekta spadkowa w wycenie polskiej waluty. Zgodnie z wcześniejszymi raportami – koszyk PLN po dotarciu do psychologicznego, pełnego poziomu 100pkt. zanotował ruch powrotny, który można tłumaczyć początkiem realizacji zysków na rynku złotego. Od początku roku złoty umocnił się o ok. 8%, wraz z resztą walut emerging markets (np. forint). W związku z tym coraz częściej mówiło się powstającej bańce spekulacyjnej na ryzykownych walutach, gdzie wzrost wartości nie był przerywany żadną znaczącą korektą. Tłumaczy to dlaczego w ciągu ostatnich sesji złoty dużo bardziej nerwowo reaguje na negatywne sygnały generowane na wykresie eurodolara.

EUR/PLN: Zarysowany wczoraj scenariusz dynamicznego ruchu w przypadku przebicia 4,18 PLN zmaterializował się w godzinach popołudniowych. Notowania szybkim ruchem dotarły do poziomu 4,20 – 4,21 PLN, gdzie trwa test spadkowej linii krótkoterminowego trendu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem obecnie jest oscylowanie notowań w zakresie 4,18 – 4,21 PLN ze wskazaniem na pozostanie bliżej górnego ograniczenia. W szerszej perspektywie złożony ruch korekcyjny może dotrzeć nawet do 4,28 – 4,30 PLN. Wsparcie: 4,18 PLN, 4,158 PLN Opór: 4,2125 PLN, 4,23 PLN.

USD/PLN: Notowania po odbiciu od średniej 200-sesyjnej ( w ujęciu dziennym) naruszyły opór na poziomie 3,17 PLN. Podaż jednak skutecznie powstrzymała wejście kursu w zakres wahań na 3,17 – 3,1933 PLN. Podobnie jak w przypadku EUR/PLN możemy spodziewać się kolejnych prób sforsowania wyższych poziomów. Wsparcie: 3,1266 PLN, 3,10 PLN Opór: 3,1933 PLN, 3,2150 PLN.

CHF/PLN: Kurs przebił opór na 3,47 PLN wchodząc na powrót pod dolne ograniczenie historycznej konsolidacji w zakresie 3,50 – 3,70 PLN, w związku z czym aktualny scenariusz w krótkim terminie zakładałby ruch pomiędzy 3,47 – 3,50 PLN w oczekiwaniu na impulsy płynące z EUR/USD i EUR/CHF. Wsparcie: 3,47 PLN, 3,43 PLN Opór: 3,50 PLN, 3,51 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.