Dzień banków centralnych z Grecją tle

Dzień banków centralnych z Grecją tle
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-02-10 (09:22)

W dniu wczorajszym kluczowymi wydarzeniami dla rynku walutowego miały być decyzje Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych oraz perspektyw co do dalszych działań. Bank Anglii kompletnie nie zaskoczył inwestorów, pozostawiając stopy procentowe na poziomie 0,5 proc. oraz rozszerzając program skupu aktywów o 50 mld GBP, do 325 mld GBP.

Nieco więcej emocji dostarczyła konferencja prasowa prezesa ECB Mario Draghiego. Bank pozostawił stopy procentowe niezmienione (główna stopa wynosi 1 proc.), jednak podczas konferencji M. Draghi nie skupił się już na perspektywach dotyczących polityki monetarnej. Nie jest zaskakujące to, że oczekuje bardzo słabego wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale minionego roku, jednak oczekuje stopniowej odbudowy w 2012 r., a dodatkowo już teraz pojawiają się pierwsze oznaki stabilizacji. Zbyt daleko idącym byłoby interpretowanie tego jako jastrzębiego komunikatu. Temat stóp procentowych ustąpił problemowi greckiemu oraz kolejnemu przetargowi 3-letnich pożyczek LTRO, który zostanie przeprowadzony 29 lutego, którego wielkość ma być zbliżona do poprzedniego przetargu (489 mld EUR). Draghi ocenia, że poprzednie LTRO zapobiegło kryzysowi płynności. Podjęto także niejednomyślną decyzję ws. złagodzenia wymogów dla operacji refinansujących, co zresztą było oczekiwane przez rynek. Do kwestii ewentualnej partycypacji ECB w odpisach greckiego długu nie odniósł się, pozostawiając to bez komentarza.

Konferencja szefa ECB została przyjęta przez eurodolara dosyć spokojnie – w jej trakcie zmienność co prawda była spora, jednak ostatecznie euro utrzymało wzrostowy kierunek, osiągając maksymalnie poziom 1,3320. Słowa M. Draghiego należy interpretować lekko pozytywnie – na pewno jednak nie było to wydarzenie przełomowe tego tygodnia. Tymi cały czas pozostają doniesienia z Grecji i wczoraj było podobnie – główny ruch na parze EURUSD wywołała informacja o porozumieniu Greków z UE i MFW. Liczono zapewne na szybką decyzję o przyznaniu drugiej transzy pomocy na spotkaniu Eurogrupy. Zapał ten szybko został ostudzony przez komentarze polityków, że raczej tak się nie stanie. Oficjalne stanowisko po spotkaniu potwierdza to – po pierwsze, plan został uznany jako wymagający poprawek, po drugie, nie jest on jeszcze obowiązującym prawem. Zatwierdzanie planu oszczędnościowego przez grecki parlament przewidziane jest na niedzielę, jeśli jednak nie będzie konsensusu partii ws. poprawek to znowu termin głosowania mógłby się przesunąć. Przewodnicząc Eurogrupy Jean Claude Juncker ocenia, że jeśli plan zostanie przegłosowany, a dodatkowe kilkaset mln EUR cięć uchwalone to zatwierdzenie 130 mld EUR pomocy może mieć miejsce już w najbliższą środę. Eurodolar zareagował spadkiem na ten komunikat, jednak wciąż pozostaje powyżej wsparcia na 1,3220. Pokazuje to, że rynki wierzą w te deklaracje i cały czas liczą na kolejne podgrzewające atmosferę wieści z Grecji. W najbliższym tygodniu duża zmienność powinna być utrzymana. Biorąc pod uwagę, że czasu do krytycznej daty 20 marca jest coraz mniej (aby zdążyć przygotować formalności teoretycznie pomoc przyznana powinna zostać do 15 lutego), szanse na zakończenie greckiego przedstawienia jest spora, co jednak może przełożyć się na realizację zysków na euro i na giełdach.

Z punktu widzenia danych makro uwagę warto zwrócić jedynie na odczyty z USA. O godz. 14:30 opublikowany zostanie grudniowy bilans handlu zagranicznego (prog. -48,5 mld USD). Zdecydowanie ważniejsza będzie jednak publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan za luty. Oczekuje się niewielkiego spadku jego wartości z 75 do 74 pkt. Polska waluta nieco oderwała się od rynkowego sentymentu i może nieco jeszcze tracić, jednak na ostatnią korektę wyceny złotego należy wciąż patrzeć jak na zwykłą realizację zysków niezagrażającą trendowi wzrostowemu zapoczątkowanemu w styczniu.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.